Stavebnictví v režii budování a oprav infrastruktury

Názor
Říjnové výsledky stavebnictví byly slabší, a to nejenom kvůli nižšímu počtu pracovních dnů. Po očištění o kalendářní vlivy stavebnictví vykázalo pokles o 0,3 %, který šel na vrub pozemnímu stavitelství. Nedá se říct, že by se už změnil trend celého odvětví, spíše jde o vliv poměrně vysokého srovnávajícího základu z předchozího roku.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

V plusu naproti tomu zůstala inženýrská výstavba odrážející solidní zásobu zakázek financovaných veřejným sektorem. Otázkou je, zda se podaří její tempo udržet i nadále, když vezmeme v úvahu parametry státního rozpočtu na příští rok, a z nich vyplývající malý manévrovací prostor na výdajové straně. Na rozdíl od průmyslu by se však toto odvětví mohlo udržet v černých číslech i v dalších měsících.

Pozdě ale přece. Tak se dají zhodnotit výsledky bytové výstavby v letošním roce. Výstavba nových bytů nabrala na tempu (+18 % za prvních deset měsíců), nicméně boom přichází s výrazným zpožděním a s výrazně vyššími cenami pro potenciální kupce. Výstavba se téměř zdvojnásobila na nejvíce napjatém regionálním trhu, tj. v Praze, a boom zažívá i v Brně.

Na druhou stranu méně se staví ve středočeském kraji, který je vedle hlavního města obvykle tím stavebně nejaktivnějším. Vyšší nabídka by měla výrazněji zbrzdit růst cen na realitním trhu, i když musí počítat s vyššími náklady na výstavbu – ať už jde o ceny stavebních prací nebo stavebních materiálů. Proto i nadále počítáme s výrazným zpomalením růstu cen nemovitostí v roce 2020.

Autor je analytik Československé obchodní banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavebnictví naráží na nedostatek kapacit

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Británie odejde z EU pravděpodobně bez dohody

Návrh zákona o vnitřním trhu, se kterým přišla vláda Borise Johnsona, ještě více zkomplikoval už i tak složitá jednání mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Pravděpodobnost, že Británie vystoupí z EU bez dohody, se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru