Stavebnictví v říjnu nepatrně vzrostlo. Bytová výstavba se však propadla

Názor
Říjen je prvním měsícem letošního roku, v němž nedošlo k meziročnímu poklesu českého stavebnictví. Stavební produkce v desátém měsíci podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně nepatrně vzrostla o rovné jedno procento.
Dostupnost bydlení v hlavním městě se letos jen dál zhorší, protože od začátku roku bylo v rámci nové výstavby zahájeno jen 3 848 nových bytů. Ilustrační foto: FAEI.cz

Naopak pokračoval propad bytové výstavy. ČSÚ v říjnu evidoval v rámci celého Česka jen 2 598 zahájených bytů, což představuje meziroční propad o 27,7 procenta. Ještě tristnější situace panuje v Praze, kde se začalo stavět méně než sto nových bytů už druhý měsíc v řadě.

Říjnový nepatrný nárůst stavební produkce by mohl vypadat jako pozitivní zpráva a náznak obratu. Bohužel tomu tak není. Jednak byla loňská stavební produkce už tak velice nízká, takže letošní jednoprocentní nárůst rozhodně není žádným důvodem k radosti. Stavebnictví stále zůstává hluboko pod předkoronavirovými hodnotami.

Že jde jen o krátkodobou výjimku z dlouhodobějšího trendu, dokládá také to, že počet vydaných stavebních povolení v říjnu meziročně klesl o 6,5 procenta. Přetrvávající extrémně vysoké ceny stavebních prací a materiálu nutí spoustu investorů k odkládání staveb.

PSALI JSME:
Stavebnictví na houpačce

Oproti loňskému roku by za ně zaplatili o desítky procent více, což u rodinného domu znamená miliony korun navíc. Velké infrastrukturní stavby se letos prodraží o stovky milionů korun.

Krize se prohlubuje také v bytové výstavbě, která zásadně zpomalila. Kromě vysokých cen ve stavebnictví na to má zásadní vliv také nedostupnost hypoték pro většinu zájemců kvůli rekordně vysokým sazbám a přísným podmínkám pro posuzování žadatelů.

Prodeje nových bytů v Praze tak jsou letos podle údajů Ekospolu nejnižší za posledních 15 let a podobná situace panuje i v ostatních regionech. Ukažme si to na hlavním městě, které bývalo neotřesitelným lídrem bytové výstavby. To už bohužel dávno neplatí.

PSALI JSME:
Stavebnictví se v říjnu relativně dařilo

V říjnu se v Praze v rámci nové výstavby podle ČSÚ zahájilo jen 95 nových bytů, což po 62 zahájených bytech v září představuje už druhý měsíc v řadě, kdy tento klíčový ukazatel klesl pod hranici sta bytů. To znamená, že se na nejžádanějším trhu v Česku během dvou měsíců zahájily jen dva menší bytové projekty.

Otázkou přitom zůstává, zda je tomu tak i ve skutečnosti. ČSÚ totiž jako zahájené eviduje takové byty, které v daném měsíci získaly stavební povolení. To ještě ale neznamená, že se i začaly reálně stavět. Mezi získáním posledního potřebného povolení a faktickým zahájením stavby může být určitá prodleva.

Dostupnost bydlení v hlavním městě se letos jen dál zhorší, protože od začátku roku bylo v rámci nové výstavby zahájeno jen 3 848 nových bytů. K pokrytí dlouhodobé poptávky a přirozené obnově bytového fondu by přitom bylo nutné stavět kolem deseti tisíc nových bytů ročně. Je otázkou, zda se na taková čísla vůbec někdy dostaneme.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
České stavebnictví pokračuje v propadu, zahájených bytů je stále méně

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB