Stavebnictví v říjnu nepatrně vzrostlo. Bytová výstavba se však propadla

Názor
Říjen je prvním měsícem letošního roku, v němž nedošlo k meziročnímu poklesu českého stavebnictví. Stavební produkce v desátém měsíci podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně nepatrně vzrostla o rovné jedno procento.
Dostupnost bydlení v hlavním městě se letos jen dál zhorší, protože od začátku roku bylo v rámci nové výstavby zahájeno jen 3 848 nových bytů. Ilustrační foto: FAEI.cz

Naopak pokračoval propad bytové výstavy. ČSÚ v říjnu evidoval v rámci celého Česka jen 2 598 zahájených bytů, což představuje meziroční propad o 27,7 procenta. Ještě tristnější situace panuje v Praze, kde se začalo stavět méně než sto nových bytů už druhý měsíc v řadě.

Říjnový nepatrný nárůst stavební produkce by mohl vypadat jako pozitivní zpráva a náznak obratu. Bohužel tomu tak není. Jednak byla loňská stavební produkce už tak velice nízká, takže letošní jednoprocentní nárůst rozhodně není žádným důvodem k radosti. Stavebnictví stále zůstává hluboko pod předkoronavirovými hodnotami.

Že jde jen o krátkodobou výjimku z dlouhodobějšího trendu, dokládá také to, že počet vydaných stavebních povolení v říjnu meziročně klesl o 6,5 procenta. Přetrvávající extrémně vysoké ceny stavebních prací a materiálu nutí spoustu investorů k odkládání staveb.

PSALI JSME:
Stavebnictví na houpačce

Oproti loňskému roku by za ně zaplatili o desítky procent více, což u rodinného domu znamená miliony korun navíc. Velké infrastrukturní stavby se letos prodraží o stovky milionů korun.

Krize se prohlubuje také v bytové výstavbě, která zásadně zpomalila. Kromě vysokých cen ve stavebnictví na to má zásadní vliv také nedostupnost hypoték pro většinu zájemců kvůli rekordně vysokým sazbám a přísným podmínkám pro posuzování žadatelů.

Prodeje nových bytů v Praze tak jsou letos podle údajů Ekospolu nejnižší za posledních 15 let a podobná situace panuje i v ostatních regionech. Ukažme si to na hlavním městě, které bývalo neotřesitelným lídrem bytové výstavby. To už bohužel dávno neplatí.

PSALI JSME:
Stavebnictví se v říjnu relativně dařilo

V říjnu se v Praze v rámci nové výstavby podle ČSÚ zahájilo jen 95 nových bytů, což po 62 zahájených bytech v září představuje už druhý měsíc v řadě, kdy tento klíčový ukazatel klesl pod hranici sta bytů. To znamená, že se na nejžádanějším trhu v Česku během dvou měsíců zahájily jen dva menší bytové projekty.

Otázkou přitom zůstává, zda je tomu tak i ve skutečnosti. ČSÚ totiž jako zahájené eviduje takové byty, které v daném měsíci získaly stavební povolení. To ještě ale neznamená, že se i začaly reálně stavět. Mezi získáním posledního potřebného povolení a faktickým zahájením stavby může být určitá prodleva.

Dostupnost bydlení v hlavním městě se letos jen dál zhorší, protože od začátku roku bylo v rámci nové výstavby zahájeno jen 3 848 nových bytů. K pokrytí dlouhodobé poptávky a přirozené obnově bytového fondu by přitom bylo nutné stavět kolem deseti tisíc nových bytů ročně. Je otázkou, zda se na taková čísla vůbec někdy dostaneme.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
České stavebnictví pokračuje v propadu, zahájených bytů je stále méně

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Recese už tu byla? A kdy?

Uteklo to jako voda a po čtvrt roce v Komerční bance opět přicházíme s aktualizovanou makroekonomickou prognózou. A jak už to bývá, máme pro Vás dvě zprávy. Ta horší je, že jsme pro letošní rok revidovali celkový …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Covid jako šance. Malí farmáři prodali více vína i bioproduktů

Analýza
Ve všeobecné vlně stížností mnoha firem, jak koronavirová pandemie negativně dopadla na jejich podnikání, existují i výjimky. Mezi ty překvapivé patří drobní zemědělci, kteří si i v tak těžké situaci dokázali poradit a v druhé vlně pandemie dokonce zaznamenali zvýšený zájem například o víno nebo bio lokální produkty.