Stavebnictví zpomaluje a bytová výstavba se propadá

Názor
Pomalý růst českého stavebnictví se v červnu zastavil. Stavební produkce sice podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v červnu meziročně nepatrně vzrostla o 0,8 procenta, v porovnání s předchozím květnem však klesla o 0,7 procenta.
Úroveň výstavby v ČR stále zůstává hluboko před pandemickým propadem. Ilustrační foto: FAEI.cz

Zásadně se propadla bytová výstavba, ČSÚ letos v červnu evidoval meziročně o 31,6 procenta zahájených bytů méně. Za celé letošní první pololetí stavebnictví ve srovnání s loňským prvním pololetím vzrostlo o 5,4 procenta.

Tento meziroční nárůst byl ale dán hlavně velmi nízkou srovnávací základnou, protože stavebnictví loni zásadně ochromila koronavirová pandemie. Úroveň výstavby stále zůstává hluboko před pandemickým propadem.

PSALI JSME:
Stavebnictví se stále vzpamatovává z covidového propadu

Firmy v rámci celé ČR v červnu zahájily stavbu 3 018 bytů, což je meziročně o 31,6 procenta méně. Počet dokončených bytů naopak mírně vzrostl, konkrétně o 4,7 procenta na 2 368 bytů. Zásluhu na tom mají bytové domy, naopak dokončování rodinných domů začalo kvůli rostoucím cenám materiálu a nedostatku stavebních kapacit váznout.

Nejvíce nových bytů se začalo už tradičně stavět ve Středočeském kraji, firmy jich tu od začátku roku zahájily celkem 3 516. Zajímavostí je, že Jihomoravský kraj už v bytové výstavbě dotáhl dříve naprosto dominantní Prahu.

PSALI JSME:
Stavebnictví v květnu zlomilo sérii meziměsíčních poklesů

Na jižní Moravě se letos v rámci nové výstavby začalo stavět celkem 2693 nových bytů, což je naprosto stejně jako v hlavním městě. V jihomoravském kraji se v poslední době výrazně rozjela výstavba bytových domů, která se pomalu blíží polovičnímu podílu na celkové bytové výstavbě v kraji.

Výstavba bytových domů byla vždy doménou Prahy, v ostatních krajích se staví hlavně rodinné domy. Rostoucí ceny stavebních prací i materiálů a stále méně dostupné hypotéky nejspíš i tento zvyk mění. Jestli jde o změnu dlouhodobého trendu, uvidíme až v dalších měsících. Zatím jde spíš jen o zajímavou anomálii.

PSALI JSME:
Stavebnictví má velký vliv na českou ekonomiku, loni se prostavělo 579 miliard korun

Jisté je, že současná situace výrazně zhoršuje dostupnost vlastního bydlení nejen v hlavním městě, ale na celém území ČR. Výstavba bytových domů je jednou z cest, jak bydlení zlevnit.

V přepočtu na metr čtvereční totiž stavba bytového domu vyjde levněji, než je tomu u rodinného domu. Výrazně nižší jsou i následné provozní výdaje, což v tuhle dobu, kdy nevídaně rostou ceny energií, řeší snad každá domácnost.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Blíží se bytová tsunami?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?