Stavět za současné přemrštěné ceny nedává smysl

Názor
Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví podle dat Českého statistického úřadu zveřejněných ve čtvrtek v říjnu mírně klesly, meziměsíčně o 0,5 procenta, meziročně o 0,7 procenta.
Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví podle dat Českého statistického úřadu zveřejněných ve čtvrtek v říjnu mírně klesly. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Přesto se ale podle dat ÚRS (dříve označení firmy Ústav racionalizace ve stavebnictví, dnes označení ceníku stavebních prací, pozn. red.) v průměru stále drží o 40 procent výše, než tomu bylo ještě na začátku roku 2021.

A to i v situaci, kdy příliš vysoké ceny stavebnin jsou jedním z hlavních důvodů propadu nové výstavby za poslední rok. Výrobci přitom hlásí plné sklady a kvůli nízkému odbytu už část z nich ohlásila propouštění a uzavírání některých výrobních závodů. Přetrvávající vysoké ceny poptávku ale určitě neposílí. Naopak.

PSALI JSME:
Výsledky českého stavebnictví zůstávají slabé

Developeři musí pro udržení alespoň současné snížené úrovně prodejů pracovat s řadou nákladných marketingových bonusů a nemohou si dovolit platit za materiál o 40 procent více než ještě nedávno. Raději tak novou výstavbu odloží.

Stejně tak i individuální stavebníci vyčkávají se stavbou rodinných domů a své připravené projekty nerealizují ani některá města a obce. Stavební firmy proto podle poslední analýzy CEEC Research v příštím roce očekávají výrazný pokles trhu (o 2,7 %) a snížení vytížení svých stavebních kapacit. Stavět za současné přemrštěné ceny zkrátka nedává ekonomický smysl.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
České stavebnictví pokračuje v propadu

Zavřít reklamu ×
 1. Od ředitelky bych čekal více soudnosti.
  Nevyplatí se se stavět za přemrštěné ceny stavebních materiálů?
  Jenže ony nejsou přemrštěné.
  Ano jsou vysoké,o něco jistě klesnou ale ne zásadně.
  Jsou reálné v návaznosti na drahých energiích i neustále se zvyšujících mzdách i díky nenasytným odborům,které dohlédnou maximálně deset minut dopředu co se týče dopadů jejich požadavků .
  Nestaví se hlavně proto že jsou nedostupnější hypotéky.,Až se sníží bude se zase prodávat i stavět a to za ceny materiálů podobné těm dnešním.
  Vůbec nevím proč to ta holka takto napsala a to nejsem zástupcem nějaké stavební loby ale spíše jsem na její straně protože jsem 25 let dělal v realitách.

  • To co píšete je naprosto zcestné! Nikdo nebude kupovat nemovitosti jenž za nynější ceny jsou za lidský život nesplatitelné!

 2. Nenažranost výrobců stavebních materiálů je bezedná a cena vlastního bydlení pro rodinu stoupla cca na 2,5násobek oproti roku 2020.

 3. Je to o nastavení trhu . Před pár lety jsem stavěl fošínkovou stavbu na víkendy . Vešel jsem se do 10tis/m2 . Takže stavět jde i levně , ale není zájem . Trh je nastaven pro bohaté , lepší je prodávat ferrari než dáčie . Na tom se lépe rejžuje 🙂
  Elity prostě nechtějí láci , tak jsou nastaveny pravidla tak , aby byla drahota . Pak se samozřejmě o nás postarají jak za feudalismu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB