Staví se méně, což se výhledově projeví dalším růstem cen nemovitostí a nájmů

Názor
Stavebnictví se v září citelně propadlo, o 8,2 procenta, což však není nic nečekaného. Koronavirová krize se ve stavebnictví projevuje například v porovnání s průmyslem zpožděně. Stavební výroba se navíc potýká s nedostatkem vhodné zahraniční pracovní síly, která z velké části zůstává kvůli pandemické situaci ve své domovině. 
Stavební výroba se potýká s nedostatkem vhodné zahraniční pracovní síly. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ve stavebnictví se tíživěji než v jiných sektorech projevuje nejistota plynoucí z pandemické situace, která vede podnikatele ve stavebnictví, stavební firmy a developery k pozastavování a rušení některých projektů. Nedostatek pracovní síly pochopitelně tento trend jedině umocňuje, stejně jako jej umocní druhá vlna pandemie, kterou ještě zářijová čísla nepostihují. Nouzový stav začal v ČR platit 5. října.

Nejistota se odráží i v meziročně citelně sníženém počtu zahájených bytů. Tento počet v září klesl o 29,5 procenta. Útlum stavební činnosti v oblasti rezidenční výstavby se výhledově projeví dalším omezení nabídky nového bydlení na trhu, což povede k zesílení tlaku na růst cen nemovitostí a následně také nájmů.

Nutno však uvést, že produkce v pozemním stavitelství, mezi níž spadá právě i rezidenční výstavba, klesá citelněji než produkce ve stavitelství inženýrském. V inženýrském stavitelství, které zahrnuje například výstavbu či rekonstrukce komunikací, se projevuje investiční činnost hrazená z veřejných rozpočtů. Realizované veřejné investice v oblasti stavitelství ale i tak zatím zaostávají za jarním příslibem vlády, že se z koronavirové krize „proinvestuje“.

Celkově letos stavebnictví ztratí osm procent, kvůli poměrně vysoké míře setrvačnosti bude znatelně klesat i v příštím roce.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
České stavebnictví je jednou z hlavních obětí koronakrize

×
  1. Moc se omlouvám za popis článku ,ale není pravdivý
    zahraničních pracovníků čeká na víza obrovské množství ,nicméně přejít přes objem ČESKÉ LEGISLATIVY je často nemožné .Vleklost , komplikovanost a zdržování MZV je vpřímém rozporu s rozjetí ekonomiky .V konkurenci okolních států zaostáváme a jsme díky úřadům nekonkureční. Ministerstvo zahraničních věcí o tomto problému nechce slyšet ani ho řešit. Země jako Polsko,Slovensko,Madarsko,Rakousko a Německo si s tímto problémem umí docela dobře poradit a proto je v české republice spousta pracovníků s vízy z těchto zemí.Některé české firmy ze zoufalsví zakládají firmy v Polsku nebo na Slovensku aby do svých firem dostali pracovní sílu. Samozdřejmě odvádí daně za pracovníky v těchto zemích.

  2. České stavebnictví je velký paradox kdy cizinci staví byty pro cizince.Neznám mnoho „místních“ co mohou dát za nejmenší byt v Praze přes 5 milionů korun.Mladí většino bydlí ve starých domech po babičce a v nových domech a bytech se rozvalují bohatí cizinci….Díky,nejlepší ekonome.Ten ekonom je Václav Klaus,který vše prodal do ciziny a nám tu nepatří nic.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Finanční trhy stále hledí přes růžové brýle

Důvěra v ekonomiku eurozóny se v listopadu podle očekávání snížila. Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu klesl z říjnových 91,1 bodu na 87,6 bodu a skončil tak mírně nad tržním odhadem, který počítal s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Běžný Pražan si už nový byt nemůže dovolit. Kde se ceny zastaví?

Analýza
Ani koronavirová pandemie nezastavila zdražování nových bytů a rodinných domů. V hlavním městě, kde jsou průměrné ceny nemovitostí nejvyšší, si už podle tamního Institutu plánování a rozvoj jsou aktuální prodejní ceny už mimo příjmové možnosti běžně vydělávajících Pražanů. Ceny ale rostou také v dalších městech a pro mnohé lidi jsou nedostupné.
Rolovat nahoru