Strach z nelegální migrace startuje programy vojenských firem

Obavy z nelegální migrace a budoucí potřeba pečlivější ostrahy státních hranic nastartovala vývojové programy soukromých firem i státních vojenských podniků i v Česku. Vyplývá to mimo jiné z prezentace Vojenského technického ústavu (VTÚ), určené pro poslance Výboru pro bezpečnost, kterou Finanční a ekonomický institut (FAEI) získal.

Odborníci uvažují o možnosti nasazení upraveného sportovního letounu Z-143 LSi na jižní a východní hranici. Foto: www.zlinaircraft.eu

V dokumentu se například ukazuje možnost nasazení upraveného sportovního letounu Z-143 LSi na naší jižní a východní hranici v celkové operační vzdálenosti 600 km. Jedná se o hranici s Rakouskem a Slovenskem. I z příkladu lze dovodit, odkud vojenští odborníci očekávají možné migrační hrozby.

Letoun může letět až 800 km, je vybaven ramenem s denní i infračervenou noční kamerou. Co se vytrvalosti týče, vydrží ve vzduchu pět hodin. Letová hodina stojí deset tisíc korun. Používán byl již ve Vrběticích a při havárii chemičky v Litvínově. Výhodou je, že může být modifikován na utajený přenos dat.

Za zmínku stojí, že v roce 2007 byl obdobný stroj (s americkým motorem Lycoming O-540), použit povstalci z organizace Tygři osvobození tamilského ílámu k bombardování vojenské základny u Colomba na Srí Lance, jak o tom svědčí dobové zprávy z tisku.

V noci vidí na devět kilometrů

VTÚ dále prezentuje mobilní pozemní stanoviště pro sledování i v civilní verzi. Pozorovací kamera je namontována na běžném vozidle.  Vojenská verze má větší provozní odolnost. Denní kamera detekuje pohyb až na třináct kilometrů, subjekt dokáže identifikovat na 2,5 kilometru. Termovizní kamera vidí do devíti kilometrů, identifikuje do dvou.

Pro vojáky je také mobilní pozorovací stanoviště s příznačným názvem Sněžka.

Soukromá firma EVPÚ Defence Uherské Hradiště zase dělá díru do světa s manipulátorem, na který se montují termokamery a denní kamery. Dávají se do vojenských a civilních aut. Jsou na vnějších hranicích EU, v Polsku, Lotyšsku, Ukrajině, Středním východě. Podnik začínal v rodinném domku, dnes je v několika halách a zaměstnává sedm desítek lidí.

Česká firma Retia zase vyvíjí radary pro protivzdušnou obranu s cílem včas odhalovat bezpilotní letouny, drony.

Optický kabel v zemi „slyší“, když někdo kolem dupe

Další firma, Optokon, ve spolupráci s Vysokým učením technickým v Brně a v gesci ministerstva průmyslu a obchodu, vyvíjí neviditelný detekční plot. Do optického vlákna zakopaného pod zemí a umístěného v pancéřované trubce se vypouští signál. Ten se „rozletí“ do okolí. Vlákno ho přijímá zpět a vyhodnocuje rozdíly.

Vlákno může být zakopáno podél běžných civilních sítí.  Zkušební trasa je už na trase z Jihlavy do Znojma. Běžné situace se nahrají jako vzor. Systém pak odliší odlišnosti až do sto kilometrů. Jde jen o to, aby operátor pak uměl přečíst, jestli u hranice dube divočák nebo migrant.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru