
Centrální banka na svém březnovém zasedání podle očekávání nezměnila úrokové sazby. Repo sazby po jednomyslném rozhodnutí bankovní rada zůstává na 3,75 procentech.
„Dnešní rozhodnutí odráží aktualizovaný výhled inflace, jeho rizika a vyhodnocení nových dat. Podle aktualizace prognózy sekce měnové by se po celý letošní rok měla inflace pohybovat mírně nad dvěma procenty a v příštím roce se snížit k inflačnímu cíli. Přetrvávají ale proinflační rizika, která vyžadují pokračující působení mírně restriktivní měnové politiky,“ stojí v oficiálním prohlášení.
Jak v komentáři pro faei.cz uvedl David Eim, místopředsedy představenstva Gepard Finance, ČNB zde není pro to, aby nás za běžných okolností překvapovala. „Střadatele jistě potěší, že úrokové sazby na spořicích účtech jim jejich banka pravděpodobně nesníží. A kdyby přece, konkurence ráda nabídne lepší alternativy,“ sdělil Eim.
Ani zájemci o úvěry ale podle něj nemusí být zklamaní. „Sazby vyhlašované ČNB jsou krátkodobé a na nastavení úrokových sazeb spotřebitelských úvěrů a tím spíše hypoték nemají přímý dopad,“ poznamenal Eim.
Analytik Martin Gürtler z Komerční banky odhaduje, že kvůli zvýšené globální nejistotě bude ČNB pokračovat v pouze pozvolném snižování úrokových sazeb – a to o 25 bazických bodů za kvartál. „Konkrétně na květnovém, srpnovém a listopadovém zasedání, kdy by repo sazba měla dosáhnout neutrální úrovně tři procenta,“ uvedl v komentáři pro faei.cz Gürtler.
Přispět by k tomu měl příznivý vývoj inflace, která podle prognózy Komerční banky zůstane bezpečně uvnitř tolerančního pásma ČNB. „V důsledku pokračující jestřábí komunikace bankovní rady však hodnotíme rizika naší prognózy jako vychýlená ve směru vyšších sazeb po delší dobu,“ sdělil Gürtler.
Analytik Investiční společnosti Uniqa Václav Franče v komentáři pro faei.cz uvedl, že současné rozhodnutí centrální banky ponechat sazby beze změny bylo sice očekávané, ale nejistota ohledně budoucího vývoje zůstává.
„Na jednu stranu inflace stále není zcela zkrocena, na druhou stranu rizika spojená s americkou obchodní politikou a zpomalením růstu v EU naznačují, že příliš vysoké sazby by mohly českou ekonomiku brzdit více, než je žádoucí,“ poznamenal Franče.
Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance, ve shodě s bankovní radou vidí prostor pro další snížení úrokových sazeb jako omezený. „Máme však za to, že ČNB ještě neřekla poslední slovo a k jednomu standardnímu poklesu sazeb o 25 bazických bodů dojde na květnovém zasedání, kdy bude k dispozici nová makroekonomická prognóza,“ uvedl Bureš pro faei.cz.
Ve hře podle něho zůstává i následné „jemné ladění“ k úrovni 3,25 procenta. „Za předpokladu, že by cenové tlaky ustupovaly rychleji a/nebo oživení růstu by bylo pomalejší oproti našim předpokladům, které nejsou vzdálené od poslední prognózy ČNB,“ poznamenal Bureš.
Martin Kron, analytik Raiffeisenbank, se v komentáři pro faei.cz soustředil také na momentální kurz koruny. „ČNB rozhodla v souladu s naší prognózou, ale finanční trhy váhaly mezi stabilitou a dalším snížením sazeb. Koruna aktuálně posiluje a testuje hranici 24,90 za euro,“ uvedl Kron.
„Na příštím zasedání, které se koná na začátku května, podle nás bankovní rada vytrvá v módu ‚stop and go‘ a níží sazby o 25 bazických bodů. Následně si ale dopřeje delší úrokovou pauzu vzhledem k inflačním i geopolitickým rizikům,“ odhaduje Kron.
Z peněz udělali cáry papíru, z lidí z úsporami žebráky , výborně! Kurvy zasrané