Strategické investice pod drobnohledem ministerstva: Co přinesl nový zákon

Názor
Předem schválit, zpětně prověřit nebo také dodatečně zakázat: Takové pravomoci má od 1. května letošního roku ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vůči zahraničním investicím ze zemí mimo EU do strategických aktiv i firem relevantních pro bezpečnost a strategické záměry ČR.
Strategické investice jsou pod drobnohledem ministerstva. Ilustrační foto: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Realizace investice bez povolení MPO může vést k drakonickým pokutám pro investory ve výši až jednoho či dvou procent z obratu nebo až 100 milionů Kč, a to v závislosti na druhu přestupku. Nové povinnosti vyplývají z nového zákona č. 34/2021 Sb. o prověřování zahraničních investic a o změně souvisejících zákonů. Legislativa vychází z nařízení EU a obdobná úprava s lokálními specifiky je či bude platná i v ostatních zemích Unie.

První skupinou s nejpřísnějším režimem a notifikací před realizací jsou zahraniční investice v oblasti vojenského materiálu, kritické infrastruktury či základních služeb (např. odvětví energetiky, dopravy, bankovnictví, infrastruktury finančních trhů, zdravotnictví, vodního hospodářství, digitální infrastruktury či chemického průmyslu, pozn. aut.) a tzv. zboží dvojího užití (tzn. zboží včetně softwaru a technologií, které lze použít jak pro civilní, tak i vojenské účely).

Druhou skupinou jsou investice obecně vymezené jako další zahraniční investice, které jsou způsobilé ohrozit bezpečnost České republiky nebo vnitřní či veřejný pořádek.

PSALI JSME:
O tom, jaký zahraniční investor smí vstoupit do české firmy, bude nově rozhodovat stát

MPO vytipovalo i v této oblasti sektory a odvětví, na které se v této obecné oblasti zaměří.  Jde zejména o letecký průmysl, kosmický průmysl, nové technologie (nano, bio) a jejich vývoj, vývoj a užití umělé inteligence, nové technologie a řešení na zpracování a spravování informací.

Je otázkou, nakolik tato úprava zvýhodní v rámci tuzemských akvizic investory z EU, neboť prodávající budou mít větší jistotu, že se jejich transakce nebude tato regulativa týkat. Nebo nakolik to přinese faktický odliv zahraničních investic. Každopádně platí, že pokud do tuzemské společnosti vstupuje investor ze země mimo EU, nebo plánuje-li někdo vstup do společnosti ovládané investorem ze země mimo Evropskou unii, měl by novému zákonu věnovat pozornost.

Vztahuje se totiž například i na investory z Norska, Švýcarska a nově s ohledem na brexit i z Velké Británie. Zahraniční investor je zákonem definován jako „každý, kdo uskuteční nebo hodlá uskutečnit zahraniční investici v ČR a není státním občanem ČR nebo občanem jiného členského státu EU, nemá sídlo v ČR nebo v jiném členském státu EU, nebo je přímo či nepřímo ovládán tím, kdo splňuje tyto požadavky“.

Autor je partner Apogeo Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Investiční dohoda EU a Číny je prohrou celého Západu. Evropa měla počkat na Bidena

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Strašák jménem datová schránka

Pro statisíce malých spolků či OSVČ to je zlý sen. Od ledna příštího roku budou muset se státní správou komunikovat výhradně elektronicky. Že tzv. datovou schránku nemají a ani si ji nechtějí zřizovat? Všechny …

Bude léto milostivé už naposledy?

Podruhé a – dost. Tak alespoň zní slib poslanců Patrika Nachera (ANO) a Marka Výborného (KDU-ČSL) ohledně Milostivého léta II, které proběhne letos od 1. září do 30. listopadu. Jde o opakování akce, která na přelomu …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Máme více platebních terminálů, než ekonomicky vyspělejší Německo

Analýza
V různých ekonomických ukazatelích včetně hrubého domácího produktu (HDP) na jednoho obyvatele sice Česká republika s Německem jasně prohrává, ale jsou i oblasti, kde jsou na tom čeští obyvatelé překvapivě lepší. Jednou z nich je dostupnost platebních terminálů, kde Česko patří ke „zlatému“ evropskému středu, zatímco Německo tento žebříček uzavírá spolu se Slovenskem.