Středeční zasedání Fedu může zlatu pomoci odrazit se od téměř tříletých minim

Analýza
Cena zlata se v posledním měsíci několikrát dostala pod hranici 1 620 dolarů za unci, což je nejníže od března 2020, kdy jeho cenou krátkodobě otřáslo propuknutí koronavirové pandemie. Žlutý kov dosud doplácel na agresivní měnovou politiku centrální banky a silný dolar.
Středeční zasedání Fedu může zlatu pomoci odrazit se od téměř tříletých minim. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Od 8. března, kdy se jeho cena dostala nad 2 000 dolarů za troyskou unci, jeho dolarová hodnota klesá už sedm měsíců v řadě a za tu dobu ztratilo už pětinu své tehdejší hodnoty.

Aktuálně se jeho cena pohybuje kolem 1 640 dolarů za unci a její další vývoj bude záležet především na středeční konferenci americké centrální banky (Fed), která ohlásí novou výši úrokových sazeb a aktualizuje také svůj výhled na další měsíce.

Fed aktuálně zvyšuje své sazby nejrychleji a nejvýrazněji za posledních 40 let. V současnosti panuje shoda na tom, že na svém středečním zasedání zvýší základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu do pásma 3,75-4 procenta.

PSALI JSME:
I Ameriku stále drtí inflace. Špatné zprávy (nejen) pro bitcoin

Na čem už se ale analytici neshodnou, je rychlost, s jakou bude Fed ve zpřísňování své měnové politiky pokračovat. Stejně tak není zcela jisté, na jaké hodnotě se nakonec sazby Fed zastaví a jak dlouho tam vydrží. Trh aktuálně počítá spíše s tím, že Fed v prosinci zvýší sazbu o 0,5 procentního bodu.

Naději na blížící se konec zpřísňování měnové politiky americké centrální banky v posledních dnech přiživily jak známky zpomalování americké ekonomiky, tak některé nedávné komentáře jejích představitelů, které se nesly v mírně holubičím duchu. Pokud by Fed dal najevo, že se blíží zpomalování růstu sazeb nebo jejich brzká stabilizace, byl by to pro zlato jednoznačný signál k růstu.

Na druhé straně šéf Fedu Jerome Powell dal již několikrát najevo, že americká centrální banka bude bojovat s vysokou inflací i za cenu možných negativních ekonomických dopadů na obyvatelstvo, firmy, trhy a celou ekonomiku.

PSALI JSME:
Výhled na 4. čtvrtletí (4.): Pro trvalejší oslabení dolaru je nutné rozvolnění ze strany Fedu

Tedy i za cenu recese. Vzhledem k tomu, že trhy dnes počítají spíše s prvním scénářem, mohla by se cena zlata v případě pokračování agresivní měnové politiky dostat i pod hranici aktuální podpory, která se pohybuje kolem 1 620 dolarů.

Je však třeba podotknout, že zlato je dlouhodobá investice, nikoliv krátkodobá a spekulativní. Po většinu doby uchovává svoji hodnotu a chrání své držitele před výraznými výkyvy a inflací. Ostatně jeho cena v korunovém vyjádření letos vzrostla téměř o dva tisíce korun za troyskou unci.

Zlato je tak pro českého investora jedním z mála investičních nástrojů, jejichž cena se v průběhu roku zvýšila. V delším horizontu navíc vše hraje ve prospěch růstu ceny zlata, ať už jde o vysoké zadlužení jednotlivých států, blížící se konec zpřísňování měnové politiky, nebo budoucí pravděpodobné oslabování dolaru vůči hlavním světovým měnám.

Autor je analytik společnosti Zlaťáky.cz
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Fed může poslat cenu zlata na nejnižší hodnotu za více než dva roky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB