Středoevropské měny opět korigovaly zisky z předchozích dní

Názor
Meziroční růst spotřebitelských cen v Maďarsku v říjnu zůstal bezpečně nad hranicí 20 procent, když meziměsíčně ceny vzrostly o silná dvě procenta. Za silnou meziměsíční dynamikou byly zejména ceny potravin a bydlení, které zahrnují ceny energií. Meziroční růst potravin se v říjnu přehoupnul nad 40 procent, což je nejvyšší úroveň v EU.
V souvislosti s pokračujícím zdražováním potravin maďarská vláda oznámila, že rozšiřuje cenové stropy také na brambory a vejce. Ilustrační foto: Pixabay.com

V souvislosti s pokračujícím zdražováním potravin tamní vláda oznámila, že rozšiřuje cenové stropy také na brambory a vejce. Vláda v Budapešti mimo jiné již zavedla stropy pro ceny energií pro domácnosti, hypoteční sazby a jiné potraviny. Podle nás inflace bude vrcholit mezi 23-24 procenty v prvním čtvrtletí příštího roku.

Smíšené výsledky amerických voleb, kde nedošlo k očekávánému přesvědčivému vítězství republikánské strany, byly částečným impulzem pro pokles na tamních akciových trzích. Americké tržní sazby jen nepatrně vzrostly. Investoři nicméně především vyhlížejí čtvrteční údaje o inflaci v USA.

PSALI JSME:
Inflace v USA stále není pod kontrolou

Dolar ve čtvrtek výrazně posiloval a vůči euru připsal více než 0,5 procenta a opět se přiblížil do těsné blízkosti parity. Středoevropské měny ve čtvrtek opět ztrácely, když korigovaly zisky z předchozích dnů. Maďarský forint ve středu odepsal 0,17 procenta.

Česká koruna, poté, co na začátku týdne zaznamenala nejsilnější úroveň od února letošního roku, zpočátku výrazně oslabila, aby ke konci dne skončila poblíž otevírací úrovně. Polský zlotý před zveřejněním výsledku zasedání tamní centrální banky oslabil až nad 4,70 PLN/EUR (-0,4 %).

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Euro s dolarem na paritě, koruna korigovala

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace i zadlužení výrazně klesají

Inflace v Česku prudce klesá. Podle čísel Eurostatu z tohoto týdne ji Česko mělo letos v lednu devátou nejnižší v EU (viz graf níže, pozn. aut.). Byla podprůměrná jak v rámci EU, tak i eurozóny. Česko navíc …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Bojíme se nedostatku peněz v důchodu, tvrdí většina Čechů

Průzkum
Jen o něco málo více než třetina obyvatel České republiky, kteří dosud nedosáhli důchodového věku, se neobává nedostatečného finančního zajištění v důchodu. Více než tři pětiny tvrdí, že strach mají. Vyplývá to z výsledku šetření, které redakci FAEI.cz poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).