Středoevropské měny opět korigovaly zisky z předchozích dní

Meziroční růst spotřebitelských cen v Maďarsku v říjnu zůstal bezpečně nad hranicí 20 procent, když meziměsíčně ceny vzrostly o silná dvě procenta. Za silnou meziměsíční dynamikou byly zejména ceny potravin a bydlení, které zahrnují ceny energií. Meziroční růst potravin se v říjnu přehoupnul nad 40 procent, což je nejvyšší úroveň v EU.
V souvislosti s pokračujícím zdražováním potravin maďarská vláda oznámila, že rozšiřuje cenové stropy také na brambory a vejce. Ilustrační foto: Pixabay.com

V souvislosti s pokračujícím zdražováním potravin tamní vláda oznámila, že rozšiřuje cenové stropy také na brambory a vejce. Vláda v Budapešti mimo jiné již zavedla stropy pro ceny energií pro domácnosti, hypoteční sazby a jiné potraviny. Podle nás inflace bude vrcholit mezi 23-24 procenty v prvním čtvrtletí příštího roku.

Smíšené výsledky amerických voleb, kde nedošlo k očekávánému přesvědčivému vítězství republikánské strany, byly částečným impulzem pro pokles na tamních akciových trzích. Americké tržní sazby jen nepatrně vzrostly. Investoři nicméně především vyhlížejí čtvrteční údaje o inflaci v USA.

Dolar ve čtvrtek výrazně posiloval a vůči euru připsal více než 0,5 procenta a opět se přiblížil do těsné blízkosti parity. Středoevropské měny ve čtvrtek opět ztrácely, když korigovaly zisky z předchozích dnů. Maďarský forint ve středu odepsal 0,17 procenta.

Česká koruna, poté, co na začátku týdne zaznamenala nejsilnější úroveň od února letošního roku, zpočátku výrazně oslabila, aby ke konci dne skončila poblíž otevírací úrovně. Polský zlotý před zveřejněním výsledku zasedání tamní centrální banky oslabil až nad 4,70 PLN/EUR (-0,4 %).

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena