
Situace v německé ekonomice je tak nadále vysoce nejistá, a to i vzhledem k politické nestabilitě. Průmyslová aktivita ale zůstává zvláště utlumená. Zhoršení spotřebitelské nálady v Německu je zároveň varující, když právě spotřeba domácností by měla být jedním z klíčových faktorů růstu ekonomiky v letošním roce, byť pomalého.
V popředí byla i ve středu dále geopolitika, a to především zprávy ohledně potenciální deeskalace vztahů mezi Ukrajinou a USA, respektive o možném podepsání dohody ohledně nerostného bohatství na Ukrajině.
Celkově však trh zůstává v nejistotě, a to i s ohledem na mírně negativní signály z americké ekonomiky, které v posledních dnech přispěly ke zvýšení sázek na uvolnění měnové politiky Fedu (centrální banka USA, pozn. red.), poklesu dolarových sazeb a mírnému oslabení dolaru.

Dolar ale ve středu ztráty mírně korigoval a vůči euru posílil o 0,2 procenta pod 1,05 USD/EUR. Na pozadí celkově slabšího dolaru a díky zlepšenému sentimentu vůči regionu středoevropské měny v posledních dnech posilovaly. Maďarský forint ve středu vůči euru dále zpevnil o 0,4 procenta pod 400 HUF/EUR, zatímco polský zlotý a česká koruna zůstaly poblíž otevíracích úrovních.
Česká koruna setrvává viditelně pod hranicí 25,00 CZK/EUR a polský zlotý osciluje kolem nejsilnější úrovně za posledních deset let na 4,14 PLN/EUR. Zlepšený sentiment vůči měnám regionu může souviset i se spekulacemi ohledně příměří na Ukrajině.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)