Studená válka 2.0? Co konflikt na Ukrajině znamená pro investory

Analýza
Jsem už kompletně šedivý a na trzích jsem zažil leccos. Ale válku s účastí jedné z mocností pár set kilometrů od hranic druhé velmoci, tak taková zkušenost mi dosud chyběla. I proto jsem si vědom toho, že třeba i blízká budoucnost může řadu věcí změnit a to, co si nyní myslím, se ukáže jako velice naivní názor. Co ale může znamenat nynější konflikt na Ukrajině pro investory?
Nadále má smysl držet diverzifikované portfolio, v němž budou většinu akciové složky držet americké akcie. Americké firmy mají nízkou expozici vůči zasaženému regionu a dění na Ukrajině by je nemělo nijak dramaticky zasáhnout. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To, že Putin vtrhne na Ukrajinu, jsme si ještě před pár dny nedovedli představit, ale od čtvrtečního rána s tím žijeme jako s novou realitou. Akciové trhy po celém světě se propadly, a když k tomu přidáme silný pokles akciových indexů z počátku roku, může se velká část investorů obávat o hodnotu svých investic. Je to oprávněné?

Nejsem politolog, a tak nechci nijak hluboce analyzovat to, co se stalo, a ani to, jaké dopady ruská agrese bude mít. To přenechám jiným, mnohem vzdělanějším. Z pohledu investora je nejspíš důležitá odpověď na otázku, zda se na Ukrajině odehraje jen lokální a časově omezený konflikt, nebo jestli má celá věc potenciál přerůst v něco mnohem závažnějšího.

Regionální konflikt, co ovlivní mezinárodní vztahy

Z mého laického pohledu je pravděpodobnější spíš varianta s regionálním konfliktem, která ovšem bude mít vliv na budoucí vývoj mezinárodních vztahů a může vyústit v cosi jako Studenou válku 2.0.

Vodítko pro možný další vývoj nám může poskytnout přehled lokálních konfliktů poslední doby a způsob, jakým na jejich propuknutí akciové trhy reagovaly. Nic lepšího než pohled do minulosti nyní pravděpodobně nemáme.

Zdroj: Bloomberg

Byl bych spíše příznivcem toho, abychom aktuální konflikt zařadili k těm závažnějším, jako byla například irácká invaze do Kuvajtu v roce 1990. Ta poslala hlavní americký index o téměř sedmnáct procent níže a indexu pak trvalo sto třicet dní, aby se vyškrábal na své původní hodnoty.

I zde se pravděpodobně situace za nějakou dobu stabilizuje, trhy se s novou situací srovnají a zastaví svůj pokles a přejdou do nějaké pro investory příjemnější fáze.

Podobné jako při covidu-19

S trochou fantazie jsme před podobnou situací stáli před dvěma lety, na konci února 2020. Tehdy svět ovládla pandemie nemoci covid-19. O samotném viru jsme tehdy mnoho nevěděli a netušili jsme, jestli na zem přišla apokalypsa, nebo nás ještě čekají nějaké lepší zítřky. Investoři panikařili a houfně svoje portfolia prodávali.

Stejně se chovají dnes, tváří v tvář situaci, u níž její důsledky také neumíme odhadnout. Akciový index našel po celosvětovém rozšíření covidu-19 svoje dno přibližně o měsíc později, aby se na počátku letošního roku vyšplhal na svoje historicky nejvyšší hodnoty.

PSALI JSME:
Co očekávat od rusko-ukrajinského konfliktu na trzích: Ještě vyšší inflace a důraz na energie

Právě nyní se investoři přesvědčují, že diverzifikace, tedy rozdělení peněz do různých aktiv, není sprosté slovo. Zatímco akciové indexy klesají, komoditní sektor silně roste a v posledních dnech před ruskou agresí se vydaly vzhůru také dluhopisy. Zatímco evropské akcie budou nejspíš válkou na Ukrajině zasaženy více a dlouhodoběji, americkým indexům by současné dění zase až tolik ublížit nemuselo.

Rusko a Ukrajina přece jenom produkují jen něco přes jedno procento tržeb firem sdružených v indexu S&P500. Vliv na americký index by tak měl být reálně mnohem nižší, než tomu bylo u pandemie čínského koronaviru.

Problémem může být růst ceny energií, které budou tlačit vzhůru inflaci. Tedy faktor, který posílá hodnoty indexu jižním směrem. Cena ropy se přiblížila ke sto dolarům za barel, zejména díky spekulativním obchodům. Z fundamentálního pohledu není pro ceny nad sto dolarů důvod, a pokud se na Ukrajině zmírní napětí, měly by ceny ropy opět klesnout a vrátit se do normálu.

Jak naložit s investicemi?

Co tedy teď dělat? Předně je dobré se uklidnit a uvažovat s chladnou hlavou. Máte-li dojem, že se ze situace na Ukrajině rychle vyvine v globální konflikt, pak je čas popřemýšlet o exitové strategii či zaujetí „tuhé kruhové“ obrany. V takovém případě bych v trhu zanechal jenom část současných peněz a pro zbytek hledal bezpečné přístavy. Uvědomte si ale, že hrajete proti desetiprocentní inflaci…

PSALI JSME:
Analytici: Tržní dopady ruské invaze na Ukrajinu

Pravděpodobnější variantou bude, že jsme svědky jen lokálního konfliktu, který sice nejspíš změní současný svět, ale dál se vojenskou cestou nebude rozrůstat. V takovém případě je dobré nepanikařit.

Statistika, týkající se lokálních konfliktů, hovoří poměrně jasně. I když mají na počátku tyto střety sílu způsobit na trzích paniku, situace po několika týdnech, v nejhorším případě měsících, vyšuměla, trh se uklidnil a indexy začaly opět růst.

Myslete na svůj zvolený investiční horizont a zůstaňte v klidu. Na trzích, zejména těch amerických je aktuálně mnohem levněji, než na počátku roku. A za ty staré extrémně vysoké ceny nakupoval tenkrát „každý“…

Má nadále smysl držet diverzifikované portfolio, v němž budou většinu akciové složky držet americké akcie. Jak již bylo řečeno: Americké firmy mají nízkou expozici vůči zasaženému regionu a dění na Ukrajině by je nemělo nijak dramaticky zasáhnout. Menší část mohou tvořit komodity a výnosovou složku obstarají částečně dluhopisy a částečně akcie velkých firem nabízející vysokou dividendu.

Autor je investiční analytik společnosti Broker Trust
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jak mohou reagovat finanční trhy na dění na východní Ukrajině?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Cena za extrémní volatilitu na trhu s dluhopisy

Skutečně zajímavé dění na trhu se v posledních měsících odehrávalo v jiných třídách aktiv než v akciích – bitcoin prudce rostl a komodity klesaly. Výjimkou nebyly ani dluhopisy, které po historicky špatném roce 2022 …

Akciové trhy surfují na pozitivní vlně

Směr středečního obchodování, v Evropě i za mořem, byl jasný. Již zahájení obchodování bylo silnější o téměř procento ve srovnání s úterním závěrem. Následně akciové trhy své zisky dále rozšiřovaly.

Duch nemovitostí obchází evropské banky

Od prosince 2021 se evropské realitní firmy propadly o 43 procent. Vyšší úrokové sazby snižují hodnotu jejich aktiv a postupně rostoucí úrokové náklady jim ujídají z provozních peněžních toků. Celé odvětví má nízký …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB