„Studentská“ filtrovaná voda už ušetřila 16 milionů PET lahví

Celkem 16 037 179 plastových lahví ušetřila do poloviny února unikátní síť stanic s filtrovanou vodou Lokni za několik let od svého spuštění. Automaty jsou umístěné v desítkách vysokých škol po celé republice, ale například také na nádražích.
Automaty na vodu se rozšiřují z vysokých škol i na nádraží. Ilustrační foto: Lokni
Automaty na vodu se rozšiřují z vysokých škol i na nádraží. Ilustrační foto: Lokni

„Na světě se každou minutu prodá 1,2 milionu jednorázových plastových lahví. Navíc jsou přepravovány na velké vzdálenosti, čímž vznikají zbytečné emise oxidu uhličitého. Řešením tohoto problému může být filtrace běžné kohoutkové pitné vody a její speciální úprava,“ sdělil Jaroslav Žák ze společnosti BWT.

Tým startupu Lokni si před pár lety řekl, že s tím chce něco udělat. „Balená voda a PET lahve dlouho vypadaly jako báječný vynález. Když jsme však o PETky začali zakopávat v lesích i ve městech, naráželi do nich při plavání v moři a viděli, jak příroda pod jejich náporem trpí, řekli jsme si dost,“ uvádí firma na svém webu.

Vymyslela proto alternativu, díky níž si stále více lidí může kdykoli natočit čerstvou, perlivou i neperlivou vodu do své vlastní lahve. Automat vodu z vodovodního řadu přefiltruje, zchladí a díky zásobníku oxidu uhličitého ji nabízí v perlivé a neperlivé variantě.

„Filtry zachytí veškeré chutě, pachy, chlor a nečistoty až do velikosti 0,2 mikronu včetně většiny mikroplastů. Nově máme testované filtry i na rezidua léčiv, hormonů a pesticidů. Vedle toho používáme UV záření, které odstraní veškeré bakterie a viry,“ uvedl před časem zakladatel projektu Martin Václavík pro Forbes.

Vzhledem k tomu, že startup zamířil nejprve na mladé lidi, nejvíce automatů na vodu je právě na vysokých školách. Nadále se ale rozšiřuje, a to i do mimoškolních prostor, například na nádraží, ale i do kanceláří a domácností.

Miliony litrů načepované vody

Jen v loňském roce si lidé načepovali do vlastních lahví více než dva miliony litrů filtrované vody, což je o 23 procent více než v roce 2023. A ještě jeden statistický údaj: V akademickém roce 2023 a 2024 se v každé zapojené fakultě protočilo v průměru 25 tisíc litrů vody.

Je to dáno nejen větším využitím na vysokých školách, ale také rozšířením na 13 klíčových vlakových a jednom autobusovém nádraží po celé republice. Na automat Lokni je tak například možné narazit na nádražích v Praze, Ostravě, Olomouci, Plzni, Břeclavi nebo v České Třebové.

Celkem jsou automaty na celkem 93 místech, z toho 79 stanic funguje na univerzitách. V roce 2025 má startup v plánu rozšiřovat své filtrační stanice i na základní a střední školy.

V dosahu lokni je momentálně po celé republice na 370 tisíc osob denně. „Možnost natočit si čerstvou vodu do vlastní lahve se stala součástí každodenního režimu studentů, jak potvrdil i průzkum mezi uživateli,“ konstatoval Martin Václavík.

Vedle toho, že Lokni ušetřilo už více než 14 milionů PET lahví, další úsporu představují emise oxidu uhličitého – zejména doprava balené vody. Ta dosáhla už 922 tisíce kilogramů tohoto skleníkového plynu.

„Jsme rádi, že můžeme studentům touto formou zajistit pitný režim, aniž by si museli kupovat balenou vodu. Na filtrační stanice Lokni si rychle zvykli a mnohdy se u nich dokonce tvoří fronty,“ uvedl Tomáš Zouhar, kvestor Vysoké školy ekonomické v Praze. „Zároveň vítáme i environmentální stránku projektu.“

V podnicích i domácnostech

Na školách mohou v drtivé většině případů studenti čepovat filtrovanou vodu zdarma díky partnerům, kteří se s Lokni podílí na pokrytí provozních výdajů a využívají digitální reklamní plochy a prostor v mobilní aplikaci. Druhou variantou je relativně nízké předplatné.

Denní limit na osobu je tři litry vody, aby nedocházelo k nadměrným odběrům. „Chceme nabídnout ekologickou alternativu k PET lahvím co největšímu množství lidí. Ale pokud bychom neměli žádný limit a každý by si na nádraží cestou na chalupu natočil dva barely s deseti litry vody, tak by to nefungovalo,“ řekl Václavík.

Lokni nabízí automaty na filtrovanou vodu také do kanceláří nebo do domácností. Mnohé rodiny právě od nakupování balené vody ustupují. „Příjemnou variantou je takzvané poddřezové řešení, kdy máte chutnou a zdravou vodu přímo z kohoutku,“ řekl Jaroslav Žák ze společnosti BWT.

Stále populárnější jsou speciální výdejníky, které lze umístit kdekoliv v bytě. Tato voda je vyčištěna od bakterií, mikroplastů a dalších nežádoucích látek, které často obsahují vody v plastových lahví ze supermarketů.

„A jako bonus je navíc přidán i hořčík a další minerály. Nejen, že tedy šetříte planetu, ale i peníze za nákup a dopravu balených vod,“ uvedl Žák. Nabídka nápojů včetně kvalitní vody patří také mezi časté pracovní benefity. Podle portálu Platy.cz nabízí nápoje na pracovišti zdarma 37 procent firem.

„Kvalita pracovního prostředí, ve kterém tráví zaměstnanci mnoho času, rozhoduje o jejich spokojenosti, výkonnosti, ale i nemocnosti. Nevyplatí se proto tuto nedílnou součást pracovního prostředí podceňovat,“ poznamenal Tomáš Pavlíček z Atmoskop.cz.

Právě kvalita vody, kterou lidé pijí v práci, je pro výkonnost mimořádně důležitá. Čistá voda je do jisté míry záruka dobrých pocitů a soustředění zaměstnanců. Pokud je navíc obohacena o hořčík, přináší významný zdroj osvěžení a energie pro organismus.

„Voda z kohoutku někdy zapáchá, je zakalená a obsahuje nežádoucí látky, jako jsou těžké kovy, vápník způsobující vodní kámen nebo příliš mnoho chlóru, bakterií či mikroplastů. Stejně tak se liší kvalita vodního potrubí po cestě k vám,“ řekl Jaroslav Žák z BWT. Tomu lze čelit právě filtrací.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek