Studie bankovního sektoru ve střední a východní Evropě 2018: růst ekonomiky a nové příležitosti

Hospodářské prostředí, ve kterém působí banky v regionu střední a východní Evropy (CEE), by mělo i nadále zůstat příznivé. Ekonomický růst v minulém roce byl pro většinu zemí regionu nejlepší od roku 2010.  Očekáváme, že růst HDP zůstane ve většině zemí solidní a bude oscilovat kolem 3 %, a to i přes mírné zpomalení v letech 2018 a 2019.

Růst úvěrů ve většině zemí

I přes to, že se růst úvěrů pravděpodobně zpomalí v zemích, které za poslední dva roky zaznamenaly nejvyšší tempo jeho zvyšování, očekává se zlepšení v těch zemích, které doposud zaostávaly. Zrychlení očekáváme především v Maďarsku, Slovinsku a Srbsku. Mírné zpomalení růstu úvěrů očekáváme v České republice, na Slovensku, v Rumunsku a Turecku. V ostatních zemích by měl růst zůstat na aktuálních úrovních.

Problémové úvěry: proaktivní opatření a efektivnější návratnost pohledávek zlepšují bilanci aktiv a odstraňují rizika v rozvahách

Snížení poměru problémových úvěrů patřilo v posledních třech letech mezi nejvýznamnější témata v regionu. Očekává se, že tento poměr bude nadále klesat. Zlepšení nastalo z velké části díky prodeji problémových úvěrů, lepší návratnosti pohledávek a ekonomickému zotavování především v Rumunsku, Maďarsku, Srbsku a Slovinsku. Tyto faktory budou i nadále hrát významnou roli. Na nový příliv úvěrů se přitom budou vztahovat omezení ve formě lepších postupů řízení rizika.

Ziskovost zůstane na současné úrovni a překoná západoevropské banky

Zisk před zdaněním zůstane s největší pravděpodobností na současných úrovních, které jsou podstatně vyšší než u západoevropských finančních institucí (1,3 % vs. 0,4 %). Vzhledem ke stále relativně nízkým úrokovým sazbám zůstane středobodem zájmu pro banky kontrola nákladů a zaměření se na kvalitu aktiv.

Evropské fondy budou i nadále představovat příležitost pro bankovní obchody

Tok prostředků z fondů Evropské unie do regionu střední a východní Evropy bude i v následujících letech významný (v průměru mezi 1,5 % a 3 % HDP za rok). Stále tak bude představovat stimul pro hospodářskou aktivitu. Zároveň bude přibývat příležitostí na podporu přístupu firem k dotacím a finančním nástrojům prostřednictvím specializovaných bankovních produktů a služeb.

Růst prostřednictvím digitalizace

Země regionu střední a východní Evropy představují ideální prostředí pro prosazování digitalizace v bankovnictví, především díky relativně vysoké míře celkové digitalizace.

Multikanálový klientský přístup, využívající všechny možnosti interakce s klientem, zvyšuje produktivitu, zlepšuje služby zákazníkům a zároveň snižuje náklady. Digitalizace procesů vylepšuje zákaznickou zkušenost, zvyšuje kvalitu poradenských služeb i prodej na dálku. Navíc dochází k rozšíření počtu produktů, které jsou dostupné prostřednictvím digitálních platforem, i zvyšování počtu kontaktů s klienty.

Využití pokročilých analytických nástrojů zabezpečuje plnění potřeb zákazníků a pomáhá předvídat změny pro celý průmysl v současnosti i v budoucnu.

Příležitosti v oblasti správy majetku

Čisté finanční bohatství domácností se v daném regionu od roku 2006 zdvojnásobilo. Privátní bankovnictví tak bude hrát stále důležitější roli díky pokračujícímu ekonomickému růstu i proto, že stále existuje významný rozdíl v bohatství domácností oproti vyspělejším ekonomikám. Vzniknou příležitosti v oblasti poradenství, nabídky diverzifikovaných produktů, zvýší se objem majetku ve správě a vznikne prostor pro nabídku sofistikovanějších produktů.

Další oblasti, které je potřeba vzít v úvahu

Jakýkoli výhled musí zohledňovat nízké úrokové sazby v některých zemích regionu střední a východní Evropy, které mohou ovlivnit ziskovost bank. V úvahu je potřeba vzít i vliv regulace a legislativních opatření, výhled pro Turecko a omezený růst v Rusku.

„Rok 2017 byl už druhým v řadě, kdy byl bankovní sektor ziskový ve všech zemích,“ uvedl Carlo Vivaldi, ředitel Divize pro střední a východní Evropu skupiny UniCredit. „S růstem HDP v letech 2018 a 2019, který by měl přesáhnout 3 % v téměř každé zemi regionu, předpokládáme dobré podmínky pro pokračující růst regionu střední a východní Evropy .“

„Příznivé hospodářské prostředí bude dobrou zprávou pro bankovní sektor v regionu,“ dodal Mauro Giorgio Marrano z Útvaru strategických a korporátních prognóz pro střední a východní Evropu. „Vzhledem k rostoucímu bohatství domácností a rozvoji poptávky po poradenských, investičních a spořicích produktech přináší region střední a východní Evropy jedinečné příležitosti.“

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Můj partner utrácí dvakrát víc než já, říkají Češi

Češi příliš nevěří ve schopnost svých partnerů hospodařit s penězi. Podezřívají své protějšky ze zbytečných výdajů a nedůvěra jde často tak daleko, že svým drahým polovičkám nejsou ochotni půjčit vůbec žádné peníze. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu Poštovní spořitelny, který mapuje finanční chování a návyky Čechů.

ČSOB: Klidnou letní dovolenou většina podnikatelů nezná

Klidnou letní dovolenou většina z malých a středních podnikatelů a firem nezažije. Celá třetina z nich si o letošních prázdninách volno vůbec nevybírá. A z těch, co si pracovní oddech dopřejí, se jen 37 procent naplno věnuje odpočívání a vypouští práci z hlavy. Vyplývá to z analýzy trávení volného času v rámci …

Equa bank zvyšuje úročení spořicího účtu HIT na 1 % p.a.

Od 20. srpna 2018 zvyšuje Equa bank bonusový úrok u spořicího účtu HIT z nynějších 0,6 % p.a. na 0,8 % p.a. Se standardní úrokovou sazbou (0,2 %) tak mohou být vklady na tomto účtu zhodnoceny až 1 % p.a. Od počátku září navíc banka upravuje podmínky pro získání této bonusové sazby. Nově bude stačit v daném měsíci …

Nejčtenější

Dress code je povinný i ve vedru, jinak hrozí vyhazov

Pokud firma trvá na nošení dress codu, tedy předepsaného oblečení i v letních vedrech, nemá zaměstnanec šanci se této povinnosti vyhnout, jakkoli mu to může být nepříjemné. Za porušení firemních předpisů může v …

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru