Svářeči z Jarova patří k nejlepším. Ovládli prestižní soutěž

Celkem 44 škol a 89 žáků bojovalo ve druhé polovině dubna o Zlatý pohár Linde ve Frýdku-Místku. Mezinárodní soutěži ve svařování dominovali žáci ze Střední odborné školy Jarov z Prahy 9.
Zleva: Václav Roztočil, Jan Švub, Ondřej Holák, Marián Vrána. Foto: Střední odborná škola Jarov

Zatímco většina řemeslníků vystuduje svou profesi v rámci samostatného studijního oboru, obor svářeč v Česku neexistuje. Navíc je jich v tuzemsku nedostatek.

„Svářečská profese bývá v různých přehledech chybějících profesí uváděna jako nejvíce nedostatková. Svářeč navíc není učební obor, svařování je ale součástí výuky v některých učebních oborech, na naší škole konkrétně v oborech strojní mechanik a instalatér. Všichni žáci v těchto oborech u nás povinně procházejí svářečským kurzem, ale jenom ti nejlepší si zvládnou udělat na závěr svářečský průkaz. Škola jim tedy umožní zdarma získat svářečský průkaz, který má cenu i několika desítek tisíc,“ řekl Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov (SOŠJ).

Své soutěže, ve kterých mohou ukázat nabyté dovednosti, ale svářeči mají. Poslední z nich se konala mezi 17. a 19. dubnem ve Frýdku-Místku. Po tříleté pauze způsobené pandemií se 89 žáků utkalo už po 24. o Zlatý pohár Linde.

„Soutěž patří k velmi prestižním, o čemž svědčí i účast škol ze zahraničí, letos jich bylo celkem devět. Konkurence je tedy obrovská a o výhercích rozhodují naprosté detaily. Samotná soutěž je rozdělena do dvou kategorií. První je národní část soutěže, kde mezi sebou soutěží žáci z Česka, a to z teorie a následné praktické části. Druhá část soutěže byla mezinárodní, kde už se soutěžilo pouze ve svařování. Soutěžilo se ve čtyřech metodách svařování a naše škola měla v každé zastoupení,“ popsal Miloslav Janeček.

Výsledky žáků Střední odborné školy Jarov:
1. místo v národním kole: svařování elektrickým obloukem v ochranném plynu. Václav Roztočil, žák oboru strojní mechanik.
1. místo v národním kole a 2. místo v mezinárodním kole: metoda TIG. Ondřej Holák, žák oboru strojní mechanik.
2. místo v národním kole a 2. místo v mezinárodním kole: svařování obalenou elektrodou. Marián Vrána, žák oboru strojní mechanik.
2. místo v národním kole: svařování plamenem. Ondřej Švub, žák oboru instalatér.

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB