„Svatováclavské dukáty prodané do Švýcarska? Loupež za bílého dne,“ říká David Slezák

Rozhovor
Zlato za posledních padesát let udělalo 10,96 procenta ročně. Výprodej českého zlata v devadesátých letech připravil český stát o miliardy, říká v rozhovoru David Slezák z BH Securities. Význam amerických voleb na cenu zlata by osobně nepřeceňoval. Jeho predikcí je troyská unce za 2300 dolarů.
David Slezák působí na komoditních trzích již od roku 1994. Zaměřuje se především na drahé kovy, jako je zlato. Foto: Archív

V letošním roce se zlato ukazuje jako jednoho z aktiv, které se zhodnocuje v podstatě nejvíce. Mohli bychom se nejprve zaměřit na Československo?
Když republika v roce 1918 vznikla, tak neměla vůbec žádné zlato. A veškeré zlato, které se podařilo nashromáždit, vzniklo lidovými sbírkami. Nakonec se nám podařilo shromáždit zhruba 120 tun zlata, něco nám ukradli Němci, nějaké zlato bylo v Anglii a něco zase v Americe. Nakonec se nám ho v roce 1982 podařilo dostat zpátky do republiky, takže před rozdělením jsme měli 120 tun, které se rozdělily v poměru 39 procent pro Slováky, a zbytek jsme si nechali.

Slováci tedy dostali zhruba třetinu a my jsme si nechali dvě třetiny. Co se s tím zlatem dělo dál?
Problém je v tom, že v druhé polovině 90. let mezi bankéři panoval názor, že v tehdejším neinflačním světě, přestalo zlato plnit roli pojistky a že už není uchovatelem hodnoty. Poslední půlrok nás ale přesvědčil, že je to úplně jinak.

Inflace se dnes pohybuje někde na úrovni tří a půl procenta, takže zlato stále roli ochranitele hodnoty peněz má. Mezi mnohými bankéři, když jsme se zlata zbavovali, panoval názor, že česká veřejnost není úplně zralá, aby všechny transakce pochopila. Říkám, že prodat 15 tun mincí, kde byly i Svatováclavské dukáty, do Švýcarska a nenabídnout odkup vlastním občanům, byla z mého pohledu loupež za bílého dne, která náš stát připravila o několik miliard.

Historie sice nějaké ty kaňky má, ale jak to vypadá s naší rezervou ve zlatě teď?
Naše rezerva je stále mizivá. Není to vlastně ani o tom, kolik zlatá která země má zlata, protože každá země má jinou ekonomiku, každá je jinak lidnatá, ale podstatné je, kolik procent z devizových rezerv zlato tvoří.
Jednoduchým selským rozumem lze pochopit, že jestliže veškerou ekonomiku Evropy táhne Německo, které má podle posledních údajů Světové rady pro zlato, jež shromažďuje veškeré informace centrálních bank, 76,6 procenta svých devizových rezerv ve zlatě, tak asi tamní bankéři vědí, proč to dělají.

PSALI JSME:
České zlaté rezervy se poprvé v tomto tisíciletí zvýšily, ČNB nakoupila 1,2 tuny zlata

Německo si za sebou totiž táhne břímě Výmarské republiky, kdy byla velká hyperinflace. Jeden den šel člověk na trh s nůší bankovek, aby si koupil chleba, druhý den už s trakařem a třetí den si za trojskou unci kupoval v Berlíně činžovní domy. Česká republika má pouhopouhá 0,3 procenta. V několika etapách v devadesátých letech jsme totiž téměř vše prodali, nebo vyměnili za německé dluhopisy.

Byla to tehdy dobrá výměna?
Nechci pouštět do spekulací, protože o kapitálové trhy se až tak úplně nezajímám, ale je otázkou, jestli ty německé dluhopisy, nebo jakékoliv dluhopisy, vydělaly totéž, co zlato. Zlato za posledních padesát let udělalo 10,96 procenta ročně. A na tom je zajímavé, že je jedno, jestli to měříte v korunách, v dolarech či v britských librách. Vždycky to osciluje plus mínus kolem deseti procent.

Co se se zlatem dělo v průběhu amerických voleb? Jak by se cena zlata mohla dál vyvíjet?
Význam amerických voleb na cenu zlata bych nepřeceňoval, protože celosvětovou poptávku po zlatě ovlivňují hlavně tři země. USA se na ní podílí sedmi procenty, což je opravdu velmi málo, podstatnější je Čína s 26 procenty a Indie s 22 procenty. Pokud se něco stane v Číně a v Indii, pak to může zásadně ovlivnit cenu zlata.

PSALI JSME:
Co čeká zlato v případě Bidenova vítězství ve volbách?

Koronavirus právě tam způsobil hromadný propad poptávky po zlatě, co se týká výroby šperků. A šperkařství je letos v padesátiprocentním propadu. Lidé zkrátka řeší něco jiného než šperky. Jiná situace je ale u investičního zlata. Ve druhém a třetím letošním kvartále je tam meziroční nárůst 49 procent.

Americká ekonomika na zlato opravdu nemá takový vliv?
Králem je totiž americká centrální banka neboli Fed. Co si budeme povídat, je jedno, jestli by americkým prezidentem byl Trump, nebo Biden. Ani jeden nebude rozhodovat o tom, jaké budou úrokové sazby. V okamžiku, kdy Fed nechá úrokové sazby na nule a začne znovu kvantitativně uvolňovat peníze, tak si myslím, že přijde zásadní kolaps dolaru. Prostě nejde donekonečna tisknout ty papírky.

Prezident Biden chystá obří stimulační balík na podporu ekonomiky, který možná neprojde přes republikánský Senát. To by něco s cenou zlata udělat mohlo?
Je otázkou, jestli se mu podaří těch 3,4 bilionu dolarů prosadit. Vzhledem k současnému rozložení sil v senátu je reálnější, že prosadí dva biliony. A pokud jsou úrokové míry tam, kde jsou, tak se dá očekávat, že se lidi ke zlatu budou přiklánět, čím dál tím více.

PSALI JSME:
Světu hrozí citelná inflace i nová studená válka. Bohatí lidé proto ve velkém investují do fyzického zlata

Celý podzim prosakovaly zprávy, že zlato by mohlo stát i 2500 dolarů za troyskou unci, Goldman Sachs hovoří o tom, že v prvním kvartálu příštího roku bude cena 2100 dolarů a někteří analytici se nebojí říct, že dokonce 3000 dolarů během dvou let. Co to ale udělá s americkým dolarem?

Máte nějaký vlastní odhad vývoje ceny zlata? Může v aktuální situaci vůbec ještě růst?
Nechci tady tvrdit, že zlato bude příští rok stát 2500 nebo 2800 dolarů. Ale rozhodně si myslím, že pokud zlato nakupují velké hedgeové fondy – vždyť letos se do fondů skoupilo 3880 tun zlata, což je více než roční výroba, a kloní se k němu i král dluhopisů Grundlach, který spravuje aktiva ve výši 140 miliard dolarů – pak něco pravdy na růstových prognózách být může.
Já osobně bych to viděl na 2300 nebo 2250 dolarech za unci. Zlato ale určitě nebude mít výsledky, jaké má letos. Zisk do 30. září v dolarovém vyjádření dělal přes 25 procent a příští rok bychom se mohli přiblížit 15 procentům.

Autor je spolupracovník redakce
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Cena zlata i přes své propady bude dlouhodobě posilovat

Zavřít reklamu ×
 1. „…prodat 15 mincí, kde byly i Svatováclavské dukáty do Švýcarska…“ Jednak tam chybí čárky a druhak jsem tedy naši ekonomiku zachránil, protože jsem více než 15 mincí ve Švýcarsku nakoupil.

 2. Běžte si bulet k Tošovskému a jeho bývalé vládě,která zlato zašmelila s Němci za naprosto bezcenné dluhopisy ! Stejná loupež,jako od komunistů při „měnové reformě“ v padesátých letech !!

  • To že jsme bez zlata je pravda, ale spíš mi přijde že na jaře se začala nafukovat bublina, teď splaskla a to některým spekulantům chybí…

  • pan Tošovský se vymlouval na to, že zlato ztratilo svou funkci, podstatou problému byl jeho prémiový řád, který mu dával snad až 60% z mimořádných příjmů ČNB, tak prodal zlato (které jen leželo v trezoru), koupil americké a německé cenné papíry a z úroků jako mimořádných příjmů bral těch cca 60% prémií a nám mazal med kolem pusy o „bezcennosti“ zlata. A páč na tom vydělal Západ, tak ho povýšili a dělá někde kolem Evropské centrální banky…. (přesně netuším)

 3. Ano, to dnes vidí asi každý, jak hospodaří ČNB! Nejen se zlatem. Že zlato je především uchovatelem hodnot, ví každý středoškolák. Výše jmenovanému to vyneslo dobré místo v USA a ferrari, ve kterém se málem zabil. Bezcenné dluhopisy, bezcenné euro, atd. Ještě se budeme divit.

   • Bohužel pane nemáte pravdu. Byl to Havlův člověk. Slyšel jsem tehdy z prověřených zdrojů jak to bylo. Znaly se manželky Havla a Tošovskýho. Upekly to spolu v kuchyni, když přišla Tošovská poprosit zda by se nemohla za něj tramvajačka přimluvit. Havel to dostal befelem a měli jsme šefa CNB.

 4. Tošovský nebyl v devadesátých letech, ale ten taky prodal zlato za EURA kvůli podnikatelům, aby zadarmo vyvážely do Německa. Tím znehodnotil korunu.

  • Co k tomu dodat? Kdysi byly bankovky kryté zlatem, dnes mají nižší hodnotu než papír, na kterém se tisknou. Zlatí komunisté!

   • Už ti vaši zlatí komunisté věděli, že hlavní hodnota oběživa je práce. A taky si to na ty bankovky neváhali napsat.
    Mít zlato na krytí bankovek, není zas až takové terno.
    Ale nemít žádné zlato (jako třeba ČNB) je též na přesdržku.

 5. šmejd Tošovský náš nejlepší bankéř, ukradl tolik, že se to bojí dodnes přepočíta. Když se ho novináři z tepla Svýcarské banky ptali co na to říká, už ho to nezaímalo, pracuje prý někoho jiného. Ovšem problém je, že pro někoho jiného pracoval i když dělal guvernéra….

 6. měnová reforma v 50tých letech byla přímo navázána na události let 30tých a nesouvisela s komunismem likvidace československého zlata bylo to účelové zničení suverenity a vytvoření bezvýhradné závislosti na západu

  • S odstupem času je stále jasnější, že od převratu 89 roku šlo našim novým pánům ze západu (hlavně z Německa) jen o to, udělat si z nás dojnou krávu na nich úplně závislou abychom se již nikdy nemohli od nich trhnout, kdybychom toho měli už po krk. Likvidace soběstačnosti v zemědělství, průmyslu, rozprodej zlata pod cenou, po vstupu do EU, když se objevila Lisabonská smlouva, snaha nám vnutit euro a nesmyslné zadlužování, to všechno do sebe zapadá, jako agenda novodobého otrockého západního kolonialismu, systematicky plněná našimi vlastními kolaborantskými Jidáši, kteří se po listopadovém hadráku dostali bohužel k otěžím moci.

   • Je jesné, že vaši rodiče, již nejsou mezi živými. Protože takovou slátaninu plnou nesmyslů a lží, by ste si nedovolil za jejich života napsat, . Že se nestydíte.

 7. Pořád říkám že ČNB je banda zločinců,která pracuje proti svým občanům.Taky 2 biliony kč na intervence proti koruně už bylo hodně okaté řešení jak pomoci velkým podnikům ze zahraničí aby si tu podnikaly jako v bavlnce.Je rozdíl dostat za 1 euro 24 nebo 28 kč.Všechno odskákali občané tohoto státu,kteří mnoho let mají díky podhodnocené koruně drahé všechno z dovozu což je prakticky každé zboží co nakupujeme.Je trapné,když těžce zadlužená ekonomika USA má má hodnotu 22 korun,když naše ekonomika je zadlužená 8x néně.O hodnotě eura je zbytečné mluvit,to je podobné jako ten dolar….Ani Hitler si nedovolil tak ponížit kurz marky vůči koruně,tehdy bylo za 10 kč jedna marka.

  • Proč na toho -defraudanta -nikdo nepodal žalobu k soudu? To nechápu-šmelináře-defraudanta-a pako- já na to nemám čas,vypracovat fundovanou žalobu. Škoda !!

 8. Tošovský poté havaroval svým superautem v USA, kde po opuštění ČNB byl poradcem nebo zástupcem. Guvernéři ČNB byli kamarádi prezidentů, Klaus a Zeman tam měli a dodnes mají svojí lidi. Rusnokem konče.

 9. V bankovnictví byli od revoluce jen odborníci. To před revolucí tam nebyl žádný odborník. Proto se zlato tehdy neprodávalo.

 10. Ano, skvělý a slušný Tošovský, že. Smutné. Kdyby tito pánové mohli , tak by zřejmě prodali i Národní divadlo.

  • Tošovsky zapoměl na korunovační klenoty.Kdyby ale měl klíče tak jsou zaky -….FUČ…- Zn. -PRÝWATYZYCÉÉ-

 11. Prezident Zeman v jednom projevu měl prohlásit:
  Třetina obyvatel této země je slabá duchem. Každý sedmý občan je debilní nebo dementní nebo alkoholik. Zhruba polovina obyvatel této země má podprůměrný intelekt.
  I když Zeman není můj prezident, tak ta lůza co jej volila ať si probere komu ty jeho slova patřili. S takovým národem si každá vláda pravicová nebo levicová bude dělat co chce. Havel jmenoval po pádu Klausové vlády Tošovského premiérem úřednické vlády. Nadělal škody za miliardy a dělo se něco? Samozřejmě, že nedělo. Neumíme si sami vládnout, ale zlodějina nám jde.

 12. Tošovský…možná by stálo za připomenutí jak jsme prodělali na východní marce. Všichni věděli, že v Německu se mění východní marka k západní jedna ku jedné /nákup byl jedna ku třem. Věděli to všichni veksláci a vykoupili všechny marky z trhu. Ten člověk byl na svém místě….

 13. Prodat 15 tun zlata v mincích mohl jen diletant nebo zloděj. A samozřejmě v době, kdy bylo zlato velmi levné. Modus operandi je jasný. A nakupovat zlato, když je nejdražší. Tak to jsou naši nejlepší bankéři v ČNB ? Řekněme, že si v ČNB dovolí vše, když mají krytí. Tady prostě selhává BIS, která podle svého vyjádření bude de fakto odposlouchávat kritiky Adamové Pekarová a Vystrčila, tj. vrací se k modelu STB, ale krádeže a podvody za miliardy není schopna, lépe řečeno ochotna, vysledovat a předat policii k došetření.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Cena za extrémní volatilitu na trhu s dluhopisy

Skutečně zajímavé dění na trhu se v posledních měsících odehrávalo v jiných třídách aktiv než v akciích – bitcoin prudce rostl a komodity klesaly. Výjimkou nebyly ani dluhopisy, které po historicky špatném roce 2022 …

Akciové trhy surfují na pozitivní vlně

Směr středečního obchodování, v Evropě i za mořem, byl jasný. Již zahájení obchodování bylo silnější o téměř procento ve srovnání s úterním závěrem. Následně akciové trhy své zisky dále rozšiřovaly.

Duch nemovitostí obchází evropské banky

Od prosince 2021 se evropské realitní firmy propadly o 43 procent. Vyšší úrokové sazby snižují hodnotu jejich aktiv a postupně rostoucí úrokové náklady jim ujídají z provozních peněžních toků. Celé odvětví má nízký …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB