Svět se ocitá v horečce zájmu o nákup letních zájezdů

Názor
Hotely a dovolenkové lety pro nadcházející letní sezónu si lidé v těchto hodinách a dnech celosvětově zamlouvají zcela mimořádným tempem. Horečka zájmu o koupi dovolené se nevyhýbá ani Česku. Akcie největší světové cestovky, TUI, dnes na londýnské burze přidaly až dvě procenta. Firma oznámila, že tempo objednávání zájezdů na letošní léto dokonce předčí úrovně před pandemií.
Podle německé cestovky TUI utrácejí průměrně za zájezd meziročně o 22 procent více. Ilustrační foto: Pixabay.com

Lidé po celé planetě, Česko nevyjímaje, po dvou letech pandemických uzavírek a omezení hladoví po cestování a poznávání nových zemí, ti z vnitrozemí po moři, ti z dolin a rovin po horách. Obavy z dopadu šíření covidové varianty omikron slábnou, přičemž proočkovanost světové populace, zvláště pak zranitelných skupin obyvatelstva, nadále stoupá.

Navíc lidé během pandemie neměli moc zač utrácet, ani za dovolené příliš ne, takže si to nyní chtějí vynahradit. Podle zmíněné německé cestovky TUI utrácejí průměrně za zájezd meziročně o 22 procent více. Jsou tedy ochotni vydávat za letní dovolenou více.

Byť část zmíněného cenového nárůstu je důsledkem obecné inflace, lidé rozhodně pořizují nákladnější zájezdy a připlácejí si za luxus – ve stylu „dva roky jsme teď nikde nebyli, tak si to teď o to více užijeme“.

Zvýšený zájem pozorují samozřejmě také aerolinky. Nízkonákladoví letečtí dopravci jako Ryanair, EasyJest nebo Wizz Air už minulý měsíc oznámili dramatické navýšení svých dopravních kapacit na letošní sezónu, aby mohli vyjít vstříc právě rostoucí poptávce.

PSALI JSME:
Češi se bojí nejistoty. Zahraniční letní dovolenou letos vůbec neplánuje třetina lidí

U cestovky TUI si zatím zájezd objednalo o čtvrtinu méně lidí, než ve stejném období posledního předpandemického roku 2019, avšak dechberoucí je tempo objednávek v posledních dnech a týdnech. To je tak výrazné, že dává silnou naději, že letošní letní sezóna bude z hlediska uskutečněných pobytů odpovídat poslední předpandemické sezóně, té roku 2019.

Například v Británii, jež představuje klíčový trh pro celý segment zájezdů, hlásí TUI nárůst objednávek zájezdů na letošní léto v rozsahu takřka dvacet procent nad úrovní předpandemického roku 2019.

Zájem o letní dovolené je větší než před pandemií nejen v Británii, ale často také v Česku. Některé tuzemské cestovní kanceláře hlásí nyní až o padesát procent vyšší prodeje na letní sezónu v porovnání se stejným obdobím roku 2019. Cestovky v ČR dávají stále hlasitěji znát, že letos by se turistický ruch mohl vrátit na úrovně z doby před pandemií.

Zájmu o zahraniční pobyty letos v ČR nahrává silná koruna. Ta je blízko svých historických maxim třeba vůči turecké liře, polskému zlotému nebo švédské koruně. Vůči euru je poblíž takřka jedenáctiletého maxima.

PSALI JSME:
Chci být zdravý a cestovat. Hlavní důvody, proč se nechávají Češi očkovat

V uplynulých měsících výrazně zpevnila proti celé řadě dalších měn, neboť Česká národní banka v rámci boje s inflací zvedala svoji základní úrokovou sazbou jedním z nejvýraznějších temp v celém světě.

Extrémně silná je koruna třeba proti zmíněné turecké liře. Turecká lira dramaticky oslabuje vinou prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který tlačí na centrální banku země, aby úroky nezvedala. Turecká hlava státu míní, že vyšší úroky zrychlí inflaci, což je v rozporu s většinovým názorem mezi ekonomy a ostatně i s většinovým názorem centrálních bank jinde ve světě.

I díky nebývale slabé liře je tak Turecko mezi Čechy nynějším hitem v objednávkách zájezdů na léto. Silná koruna zlevňuje například nákup jídla, suvenýrů nebo služeb a výletů v dovolenkové destinaci.

Celosvětový rozmach cestovního ruchu ale znamená také další tlak na růst cen ropy a pohonných hmot. Pohonné hmoty v ČR by se tak mohly i přes silnou korunu v létě prodávat až kolem úrovně čtyřiceti korun za litr benzínu či nafty, neboť hrozí, že barel ropy Brent do té doby zdraží výrazně nad úroveň jednoho sta dolarů.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Turecká centrální banka promarnila další příležitost k záchraně měny

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vánoční symboly za pět prstů

Poradna
Polovina adventu za námi a vy pořád počítáte? Jak letošní Vánoce finančně utáhnout, co oželet a kde ušetřit? Jestli vás napadlo, že tentokrát pořídíte takříkajíc za pět prstů tradiční vánoční symboly, tedy stromek a kapra, pak vám můžeme poradit, že to není dobrý nápad, jak si finančně pomoci. Raději omezte punč a rohlíčky.