Světová ekonomika v roce 2030: 5G technologie slibují růst o 1,5 trilionu dolarů i pomoc s post-pandemickým zotavením

Prvními kroky k nastartování ekonomiky jednotlivých zemí v postpandemické době je spolu s připojením přes optická vlákna budování infrastruktury sítí 5G. Růst a zvýšení efektivity by nejvíce pocítil výrobní, energetický a těžební sektor, ale znatelný dopad by zaznamenala i odvětví jako zdravotnictví, doprava či logistika.
Sítě nové generace s sebou mají přinést řadu spotřebitelských benefitů včetně rychlých mobilních dat. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nová studie analytické společnosti STL Partners ve spolupráci se společností Huawei přichází se závěry, že do roku 2030 by technologie s podporou 5G mohly v osmi klíčových odvětvích vygenerovat dodatečných 1,5 trilionu dolarů.

Sítě nové generace s sebou mají přinést řadu spotřebitelských benefitů včetně rychlých mobilních dat. Díky vysoké rychlosti, větší kapacitě, ale zejména nízké latenci však budou mít revoluční dopad na průmyslová odvětví, ve kterých se významně rozvine zejména ekosystém internetu věcí (IoT) a dojde k transformaci stávajících procesů pomocí průmyslových aplikací, což umožní zcela nové způsoby práce.

Pandemie koronaviru Covid-19 měla vážný dopad na fungování společnosti po celém světě a zvýšila poptávku po určitých službách s podporou 5G, jako jsou například vzdálený monitoring pacientů nebo řešení zaměřená na analýzu videozáznamu, která pomáhají kontrolovat udržení sociálního distancování ve společnosti. Pandemie ovšem přinesla i ekonomickou nejistotu.

Analitici ze společnosti STL Partners se zaměřili nejen na případy užití technologií s podporou 5G, které jsou napojeny na specifická odvětví, ale sledovali i dopady technologických systémů, jejichž využití přinese výhody napříč více odvětvími najednou. Vhodným příkladem je zde propojená dopravní infrastruktura.

„Dle závěrů společnosti STL Partners by 5G technologie mohly zvýšit hodnotu HDP v oblasti dopravy a logistiky do roku 2030 až o šest procent, což je téměř dvojnásobek předpokladů, ke kterým analytici došli v roce 2019. Energetický sektor by pak měl růst díky 5G o téměř pět procent, výrobní sektor a sektor médií a zábavy o čtyři procenta,“ říká Tomáš Kolder, tiskový mluvčí korporátní divize Huawei.

Mezi konkrétní případy užití zahrnula společnost STL Partners trasování a optimalizaci v reálném čase, technologie pro automatické doručování a propojenou dopravní infrastrukturu na základě integrovaných senzorů a kamer. Od těchto řešení si výzkumníci slibují menší dopravní zácpy, efektivnější dodavatelské řetězce, nižší spotřebu paliva a méně nehod na silnicích.

SLT Partners připouští, že 5G technologie jsou stále ještě ve fázi zrodu a v současné době zdánlivě nenabízí o mnoho více než stávající 4G technologie. Analytici však předpokládají, že do roku 2025 bude již technologie nové generace dostatečně vyspělá, což umožní masivní rozvoj M2M (machine to machine) komunikace a internetu věcí, jež závisí na vysoce spolehlivém připojení s nízkou latencí.

Toto platí i pro některé případy užití, na které se výzkumníci ve studii zaměřili, a jejich komercializace tak pravděpodobně začne až kolem roku 2023, přičemž na mnoha trzích nedojdou plného nasazení ani do roku 2030.

Shrnutí studie naleznete zde.

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Salutem Fund vstoupil na Burzu cenných papírů

SALUTEM FUND SICAV a. s., realitní investiční fond pro kvalifikované investory, je od 9. února 2021 obchodovaný na pražské Burze cenných papírů. Cílem vstupu fondu na burzu je navýšení tržní kapitalizace. Minimální …

ČSÚ: Na co se ptáme při Sčítání 2021

V nadcházejícím sčítání lidu, které začíná 27. března, se zjišťuje o polovinu méně údajů než před deseti lety. Statistici maximálně využili existující data z registrů a ptají se pouze na to, co není možné zjistit …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru