Světovou ekonomiku teď drží nad vodou spotřebitel. Ale jak dlouho ještě?

Názor
Mezinárodní měnový fond ve své nejnovější prognóze snižuje odhad letošního růstu světové ekonomiky na tři procenta. To je nejméně od globální finanční krize před deseti lety. Fond si také všímá určité ekonomické „schizofrenie“.
Mezinárodní měnový fond ve své nejnovější prognóze snižuje odhad letošního růstu světové ekonomiky na tři procenta. Na snímku šéfka MMF Christine Lagerdeová. Foto: Depositphotos.com

Napříč jednotlivými ekonomikami poslední dobou platí, že zatímco průmysl se propadá, sektoru služeb se stále poměrně daří. Právě tyto dvojakost, jakési dvě tváře, které nyní jednotlivá hospodářství nastavují, má zásadní podíl na tom, že světová ekonomika neztrácí dech ještě mnohem varovněji. A to ani době obchodní války USA a Číny a nejvyšší míry ekonomické nejistoty za poslední dekády.

MMF si všímá také role centrálních bank. Bez jejich opětovně prováděného nebo signalizovaného měnového uvolňování by letošní růst globální ekonomiky činil už jen 2,5 procenta, tedy ještě o půl procentního bodu méně, vypočítává.

Uvolňování měnové politiky pomáhá držet spotřebitelskou náladu na příznivé úrovni, neboť je vzpruhou burzám. Například ve Spojených státech, kde jsou klíčové burzovní ukazatele blízko dějinného maxima, je právě růst akcií klíčovým zdrojem dobré nálady spotřebitelů. Ti tam totiž mají podstatnou část svého bohatství právě v akciích.

PSALI JSME:
Střízlivý pohled na globální ekonomiku

Spotřebitelský optimismus pohání sféru služeb, která není tolik závislá na plynulosti mezinárodního obchodu jako průmysl. Například na službu v podobě ostříhání u holiče lze těžko zavést clo jako třeba na dováženou ocel či automobilové součástky.

O dobrou náladu svých spotřebitelů se v rostoucí míře opírá nejen ekonomika americká, ale také ta čínská, německá a konec konců i česká. V Číně spotřeba letos do ledna do září přispěla k růstu tamní ekonomiky z 60,5 procenta. Přesto ale čínská ekonomika roste nejpomaleji od začátku 90. let. Nebýt relativně dobré výkonnosti německé sféry služeb, bude už motor evropské ekonomiky jednoznačně v technické recesi, zatímco nyní s ní zatím stále ještě „jen“ koketuje.

Také odolnost české ekonomiky vůči čínskému, resp. německému zpomalování by byla mnohem slabší nebýt optimismu tuzemského spotřebitele. Tento jeho optimismu v Česku pramení zejména z rekordně nízké míry nezaměstnanosti a solidního růstu mezd a kupní síly.

PSALI JSME:
Česká ekonomika roste výrazně rychleji než německá

Ale všeho do času. Zcela klíčovou otázkou dneška je, zda spotřebiteli vydrží jeho optimismus až do listopadu příštího roku. Nyní je řeč zejména o spotřebiteli americkém. Za rok touto dobou se totiž bude schylovat k prezidentským volbám v USA. Konají se začátkem listopadu.

Současný prezident Donald Trump ke znovuzvolení potřebuje právě dobrou náladu amerického spotřebitele. Pokud o ni přijde, jeho šance na znovuzvolení povážlivě klesá. Zatím je spotřebitel na Trumpově straně. Zajišťuje přijatelný ekonomický růst, takže Trump nemusí činit zásadnější ústupky v obchodní válce s Čínou nebo ještě více a ještě více nevybíravě tlačit na americkou centrální banku, aby srážela úroky směrem k nule.

Jenže dobrá spotřebitelská nálada je pomíjivá a nelze se na ni samotnou spoléhat při posuzování vyhlídek celé ekonomiky. Před světovou finanční krizi rostla v USA až do ledna 2008. Už v březnu toho roku však zkolabovala investiční banka Bear Stearns a v září pak zkrachovala Lehman Brothers, což odstartovalo kritickou fázi finanční krize v USA i ve světě. Z tohoto hlediska je tedy rok, který do amerického prezidentského klání zbývá, předlouhou dobou.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Blíží se desetileté výročí Lehman Brothers, odkud čekat další „ránu“?

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru