Světový den hesel: Jak silná hesla používáte?

Na první čtvrtek měsíce května, tedy na dnešek, každoročně připadá Světový den hesel. Podle loňského průzkumu softwarové firmy Avast 95 procent Čechů používá velmi slabé heslo, skládající se pouze z několika čísel nebo písmen. Taková hesla ale hackeři dokáží velmi rychle prolomit.
Světový den hesel nám má připomenout, jak moc jsou hesla v dnešní době důležitá. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Hackeři jsou totiž s pomocí nejnovějších technologií schopni jednoduché heslo, které například obsahuje pouze devět čísel, prolomit zhruba za čtyři sekundy. Ale v případě stejně dlouhého hesla složeného z malých a velkých písmen už jim to podle odborníků zabere čtyři dny.

A pokud je heslo kombinací čísel, malých a velkých písmen a speciálních znaků, potrvá jim jeho rozluštění nejméně několik desítek dnů.

Většina Čechů podle Avastu však taková silná hesla, která by neměla mít méně než deset znaků, nepoužívá.

Světový den hesel tak nám má připomenout, jak moc jsou hesla v dnešní době důležitá. Nárůst práce z domova ještě zvýšil riziko úspěšného útoku, robustní a silná hesla jsou proto důležitější, než kdy dříve.

Pro přístup k našemu soukromí na internetu jsou totiž stejně významná jako kvalitní zámek na dveřích od bytu.

Podle odborníků je základem používat pro různé služby a účty různá hesla, používat důvěryhodného správce hesel a také implementovat dvoufaktorové ověřování.

„Řada lidí bohužel používá stejné přihlašovací údaje pro různé účty, proto jakmile dojde k úniku, získají hackeři přístup ke všem nebo alespoň k velké části služeb a účtů daného uživatele. Používejte proto pro různé služby různá hesla,“ doporučuje Tomáš Růžička z kyberbezpečnostní společnosti Check Point.

Nemusíte mít paměť jako slon, stačí využít nějakého důvěryhodného správce hesel, který bude spravovat a také generovat silná hesla pro každý váš účet. Ale pokud si přece jen chcete vytvářet hesla sami, vyhněte se obyčejným jménům a slovům a nepoužívejte datum svého narození…

Hesla jsou stále nejpoužívanějším způsobem ochrany osobních údajů a přístupu ke službám, proto pro kyberzločince představují lákavý cíl. Mnoho uživatelů se mylně domnívá, že pro kyberzločince nejsou zajímaví. Stačí se ale podívat na darknet, kde trh s osobními údaji a uživatelskými hesly jen kvete.

PSALI JSME:
Z kyberzločinu je reálný byznys. Počet útoků raketově roste

Bezpečnostní odborníci společnosti Cisco firmám doporučují, aby nahradily tradiční hesla bezheslovým ověřováním. V řadě případů jsou hesla snadno prolomitelná a obtížně spravovatelná, což stojí podniky po celém světě miliardy dolarů ročně.

Tak třeba žádosti o resetování hesla podle společnosti Gartner Group představují v organizacích až polovinu všech požadavků na IT oddělení, což vede jak ke zbytečnému propadu produktivity uživatelů, tak k navyšování nákladů na IT podporu.

Další mínus hesel? Podle průzkumu společnosti LastPass používá korporátní zaměstnanec v průměru 190 hesel, což vede k frustraci uživatelů. Ale hlavně – hesla jsou neúčinná: Podle zprávy Verizon Data Breach Report je 81 procent narušení bezpečnosti důsledkem slabých nebo ukradených přihlašovacích údajů.

PSALI JSME:
Nesdělujte své citlivé údaje po telefonu, varují banky před vishingem

Podle odborníků společnosti Cisco nás proto čeká budoucnost ověřování bez tradičních hesel. Ta budou nahrazena ověřováním pomocí biometrických prvků nebo bezpečnostních klíčů. Z analýzy společnosti vyplynulo, že v současnosti již 80 procent podnikových mobilních zařízení umožňuje přihlašování pomocí biometrických funkcí, přičemž tento podíl se za posledních pět let zvýšil o 12 %.

Než se ale bezheslové ověřování rozšíří, cestou jsou silná hesla, která hackerům mohou zkomplikovat snahu o prolomení hrubou silou. „Zároveň je důležité používat moderní bezpečnostní technologie, které vás ochrání před phishingem a dalšími triky kyberzločinců,“ říká Tomáš Růžička z Check Pointu.

„V dnešní době může být navíc složité odhalit některé techniky využívající sociální sítě a sociální inženýrství,“ dodává: „Nedávno jsme například upozorňovali na snahu o krádeže instagramových přihlašovacích údajů, kdy se obětí stala i česká topmodelka Denisa Dvořáková.“

PSALI JSME:
Nový trik šmejdů: Fingují napadení hackerem, pak vybílí účet

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Koronavirové pasy lákají hackery i podvodníky

Od března do května vzrostl počet prodejců padělaných koronavirových potvrzení o 500 procent, což ukazuje, že dovolenková sezóna přitahuje uživatele, kteří se chtějí vyhnout kontrolám. Informoval o tom výzkumný tým …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru