Světový trh se smartphony poklesl téměř o desetinu, novou jedničkou je Apple

Globální dodávky chytrých telefonů se v posledním čtvrtletí loňského roku meziročně snížily o devět procent na 400 milionů kusů a vykázaly tak největší propad v historii. Na první místo světového trhu výrobců mobilních telefonů se s podílem 19 procent vyhoupla společnost Apple a odsunula jihokorejský Samsung na druhé místo. Vyplývá to ze zprávy společnosti Strategy Analytics.

Telefony iPhone jsou sice aktuální jedničkou na světovém trhu, ale chytrých telefonů Apple zaostal za očekáváním. Foto: Pixabay

Celkové tržby Applu v prvním finančním čtvrtletí stouply o zhruba 13 procent na rekordních 88,3 miliardy dolarů a firma sice zvýšila čtvrtletní čistý zisk meziročně o 12 procent na rekordních 20,1 miliardy dolarů, ale prodej jejích chytrých telefonů iPhone zaostal za očekáváním, stejně jako odhad tržeb pro další čtvrtletí.

Meziročně v minulém čtvrtletí Apple dodal na světový trh 77,3 milionu chytrých telefonů, tedy o milion méně ve srovnání s koncem roku 2016. Navzdory přetrvávající vysoké poptávce po nejnovějších a nejdražších modelech, firma podle analytiků bude muset přijít s novou vlnou levnějších přístrojů a hlavně zlevnit, pokud bude chtít v budoucnu zvýšit prodeje.

PROPAD NA ČÍNSKÉM TRHU

Globální pokles je důsledkem propadu na obrovském čínském trhu. Přestože se celoročně dodávky telefonů na čínský trh loni zvedly o jedno procento na rekordní 1,5 miliardy kusů, poptávka se v ročním přepočtu snížila o 16 procent, napsal server České noviny.

Doplatil na to Samsung, který v loňském roce plánoval dodat na trh 60 milionů kusů přístrojů Galaxy S8, ale dodávky firmy na světový trh se v minulém čtvrtletí meziročně snížily o čtyři procenta a jeho podíl na trhu klesl z 19 na 18 procent. Třetí pozici na světovém žebříčku si udržela čínská firma Huawei s podílem deseti procent, který se oproti roku 2016 prakticky nezměnil.

Britský deník Financial Times ale s odvoláním na předběžné údaje výzkumné společnosti IDC uvedl úplně jiná čísla: Prodej chytrých telefonů v Číně, která je největším trhem s chytrými telefony na světě a na globálním odbytu smartphonů se podílí zhruba jednou třetinou, se loni snížil o 4,9 procenta na 444,3 milionu přístrojů a zaznamenal tak první pokles od roku 2009.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB