Světový trh se smartphony poklesl téměř o desetinu, novou jedničkou je Apple

Globální dodávky chytrých telefonů se v posledním čtvrtletí loňského roku meziročně snížily o devět procent na 400 milionů kusů a vykázaly tak největší propad v historii. Na první místo světového trhu výrobců mobilních telefonů se s podílem 19 procent vyhoupla společnost Apple a odsunula jihokorejský Samsung na druhé místo. Vyplývá to ze zprávy společnosti Strategy Analytics.

Telefony iPhone jsou sice aktuální jedničkou na světovém trhu, ale chytrých telefonů Apple zaostal za očekáváním. Foto: Pixabay

Celkové tržby Applu v prvním finančním čtvrtletí stouply o zhruba 13 procent na rekordních 88,3 miliardy dolarů a firma sice zvýšila čtvrtletní čistý zisk meziročně o 12 procent na rekordních 20,1 miliardy dolarů, ale prodej jejích chytrých telefonů iPhone zaostal za očekáváním, stejně jako odhad tržeb pro další čtvrtletí.

Meziročně v minulém čtvrtletí Apple dodal na světový trh 77,3 milionu chytrých telefonů, tedy o milion méně ve srovnání s koncem roku 2016. Navzdory přetrvávající vysoké poptávce po nejnovějších a nejdražších modelech, firma podle analytiků bude muset přijít s novou vlnou levnějších přístrojů a hlavně zlevnit, pokud bude chtít v budoucnu zvýšit prodeje.

PROPAD NA ČÍNSKÉM TRHU

Globální pokles je důsledkem propadu na obrovském čínském trhu. Přestože se celoročně dodávky telefonů na čínský trh loni zvedly o jedno procento na rekordní 1,5 miliardy kusů, poptávka se v ročním přepočtu snížila o 16 procent, napsal server České noviny.

Doplatil na to Samsung, který v loňském roce plánoval dodat na trh 60 milionů kusů přístrojů Galaxy S8, ale dodávky firmy na světový trh se v minulém čtvrtletí meziročně snížily o čtyři procenta a jeho podíl na trhu klesl z 19 na 18 procent. Třetí pozici na světovém žebříčku si udržela čínská firma Huawei s podílem deseti procent, který se oproti roku 2016 prakticky nezměnil.

Britský deník Financial Times ale s odvoláním na předběžné údaje výzkumné společnosti IDC uvedl úplně jiná čísla: Prodej chytrých telefonů v Číně, která je největším trhem s chytrými telefony na světě a na globálním odbytu smartphonů se podílí zhruba jednou třetinou, se loni snížil o 4,9 procenta na 444,3 milionu přístrojů a zaznamenal tak první pokles od roku 2009.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Až bude jezdit na elektřinu i tank, uvěřím elektromobilům

Názor
Elektromobily, hybridy, plug-in hybridy a všemožné jiné takzvané ekologické varianty aut jsou politicky velmi silně protěžované, dokonce i tak, že třeba u vlakové trati ve Velké Chuchli v Praze nějaký hbitý aktivista natřel obří nápis „Klima je více než národ.“ Jenže ať je to, jak chce, nafta u nás stále vítězí. Její spotřeba dokonce kontinuálně stoupá už několik let po sobě, jak ukazují nejnovější data. A …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru