Svoboda podnikání? Papírování a povinnosti, které zaměstnanci řešit nemusí

Analýza
V žádném jiném státě Evropské unie nemají živnostníci takový vliv na ekonomiku země jako v Česku. Firmy, které zaměstnávají jednoho až devět lidí, se na celkovém počtu podniků v ČR podílejí více než 95 procenty a jsou největším zaměstnavatelem. Práci u nich našla více než třetina všech tuzemských zaměstnanců.
Mezi lidmi důchodového věku vzrostl podíl podnikatelů víc než o polovinu. Naopak nejvýrazněji se snížil u mladých podnikatelů do 39 let. Foto: Pixabay

Podle evidence České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) počet živnostníků (osob samostatně výdělečně činných – OSVČ) roste a letos v červnu se už přehoupl přes milion. Důvodů je určitě více, ale mezi ty hlavní ekonomické patří to, že tuzemské ekonomice se přes citelné zpomalení tempa hospodářského růstu stále ještě vcelku daří a že čeští spotřebitelé jsou u chuti, pokud jde o utrácení.

To řadu lidí vede k úvahám o tom, že začnou s podnikáním. Například z listopadového výzkumu agentury Ipsos pro společnost Broker Consulting vyplynulo, že pět procent současných zaměstnanců má v plánu začít podnikat a dalších 41 procent vstup do podnikání nevylučuje. Motivace? Téměř každý druhý zaměstnanec, který o změně přemýšlí, zvažuje začíst s podnikáním kvůli potřebě nezávislosti a větší svobody.

PSALI JSME:
Pět procent současných zaměstnanců má v plánu začít podnikat

Trend táhnou podnikající důchodci

Trend zájmu o vlastní podnikání přitom už předtím v květnu potvrdil Český statistický úřad (ČSÚ), který ale vysvětlil, že je to díky rostoucímu zájmu seniorů o vlastní živnost. Nejvíc podnikatelů podle předsedy ČSÚ Marka Rojíčka přibylo v nejstarších věkových kategoriích: „Mezi lidmi důchodového věku vzrostl podíl podnikatelů víc než o polovinu. Naopak nejvýrazněji se snížil u mladých podnikatelů do 39 let. I v této oblasti se tak projevuje trend stárnutí populace.“

Počet mladých podnikatelů podle úřadu naopak klesá. Asociace malých a středních podniků si vloni udělala průzkum mezi studenty na téma, zda si raději najdou zaměstnání nebo začnou podnikat. Jistotě zaměstnaneckého vztahu prý dalo přednost 80 procent respondentů. Mladých živnostníků ve věku do 39 let podle statistik ČSÚ ubylo v letech 2010 až 2017 přes 65 tisíc, zatímco přibylo než 41 tisíc podnikatelů po šedesátce.

PSALI JSME:
Čeští podnikatelé stárnou, upozornili statistici

Připravte se na papírování

Administrativa související se zahájením podnikatelské činnosti je dnes mnohem jednodušší, než tomu bylo dříve, ale i tak vás čeká spousta zařizování a obíhání úřadů – ať už se rozhodnete začít s podnikáním jako s hlavním zdrojem vašich příjmů, anebo jako vedlejším. A připravte se na to, že i vaše podnikání bude „papírování“ (včetně toho v elektronické podobě) provázet na každém kroku.

První kroky by měly vést na živnostenský úřad, kde vyplníte tzv. jednotný registrační formulář. Jeho prostřednictvím lze současně ohlásit živnost a také se registrovat se k dani z příjmu a zdravotnímu a sociálnímu pojištění.

Pokud budete pro své podnikání potřebovat automobil, měli byste se registrovat k silniční dani. Bezproblémová registrace jako plátce daně z přidané hodnoty (DPH) ještě před začátkem podnikání obvykle už tak samozřejmá není. Finanční úřady zde bedlivě registrace filtrují a žadatele prověřují, protože vratky DPH jsou nezřídka předmětem trestné činnosti.

PSALI JSME:
Konec kauzy „podnikatelů“ z ubytovny. Kam ale zmizelo 400 milionů?

Co všechno se vás bude týkat?

Od začátku podnikání se na vás bude vztahovat povinnost platit měsíčně zálohy na sociální a zdravotní pojištění, aniž byste už cokoliv vydělali a měli je z čeho zaplatit. Vyplatí se proto propočítat si i tyto náklady. V prvním roce podnikání musíte platit alespoň minimální výši záloh, v tom dalším roce se už výše záloh bude vypočítávat ze zisku z uplynulého období.

Před zahájením podnikání si také ověřte, zda se na vás nevztahuje elektronická evidence tržeb. EET se již týká ubytování, stravování, pohostinství, maloobchodu a velkoobchodu. V příštím roce se možná v rámci třetí a čtvrté vlny povinnost EET rozšíří na dopravu či zemědělství a dále výrobní činnosti, vybraná řemesla nebo služby. Novela zákona o evidenci tržeb přináší rovněž takzvaný zvláštní režim off-line evidence, jenž by měl usnadnit fungování nejmenším podnikatelům.

PSALI JSME:
Podle kritiků novela zákona o EET přinese menším podnikatelům a drobným živnostníkům zbytečnou byrokracii

Datová schránka a počítač jsou nezbytné

Úskalí, které na budoucí živnostníky čeká, je samozřejmě mnohem a mnohem víc. Kvůli účetnictví a platbě daní (nejen daně z příjmu, ale např. i DPH) je vhodné zamyslet se nad tím, zda se vám o to bude starat účetní firma. Představu, že jako laik zvládnete sledovat, co všechno se v daních rok co rok mění, a že vše bezchybně zvládnete, doporučujeme opustit.

Před začátkem podnikání obvykle nebudete přesně vědět, zda se vám vyplatí uplatňovat při dani z příjmů výdajový paušál anebo jestli bude výhodnější uplatnit skutečné výdaje. Budete kupovat zboží na sklad? A už jste slyšeli o skladové evidenci?

Ale vraťme se k těm prvním krokům. Patří mezi ně také zřízení nového podnikatelského bankovního účtu a jako OSVČ byste měli mít datovou schránku pro komunikaci s úřady. Takže i počítač. A jestli plánujete mít zaměstnance, připravte se na další papírovací martyrium…

Zavřít reklamu ×
  1. Datová schránka pro OSVČ ze zákona povinná? Kde na tom autor byl? Mohl by sem prosím vložit citaci toho zákona?

  2. Autor blábolí, datová schránka NENÍ povinná, a ve své podstatě je ba i zatěžující. Jakýkoliv úřad Vám potom bude posílat info do schránky, datum , kdy Vám pošlou bude i datem doručení a kdy si Vy otevřete už stát nezajímá a pokud budete chtít ofic použít listiny ze schránky, zaplatíte státu na poště… Protože, když si sám vytisknete, nemá právní váhu. A pozor, za 3 měsíce se Vám automaticky zpráva smaže, pokud si nezaplatíte delší (roční) udržení v paměti. Lumpárna.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Podpora rozvoje elektromobility pro podnikatele

Skupina ČEZ, která provozuje nejrozšířenější síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily a zajišťuje mj. kompletní servis pro klienty v sektoru firem, municipalit a krajů podepsala, spolu se společností ČSOB …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.