Svou finanční situaci nemá pod kontrolou každý desátý Čech

Analýza
Dobrou zprávou je, že Česko je v evropském srovnání šetření peněz těsně za Švédskem, zemí s nejvyšším podílem spořivosti a hospodárnosti. Tou špatnou, že svou finanční situaci nemá pod kontrolou zhruba jeden z deseti Čechů (11 procent). Vyplývá to z průzkumu společnosti Intrum, jehož se zúčastnilo přes 20 tisíc lidí z 24 evropských zemí.
Tři ze čtyř lidí průměrně každý měsíc uspoří 4004 korun, ale svou finanční situaci nemá pod kontrolou zhruba jeden z deseti Čechů. Foto: Pixabay

Evropský průměr respondentů uvádějících, že nemají svou finanční situaci pod kontrolou, činí 18 procent. Podle tvůrců průzkumu jsme na tom s 11 procenty nejlépe ze všech evropských respondentů.

Současně se společností Intrum zveřejnily koncem listopadu statistické údaje o zadluženosti tuzemských obyvatel také České národní banka (ČNB) a společnost Czech Banking Credit Bureau, která provozuje Bankovní a Nebankovní registr klientských informací.

PSALI JSME:
Čeští dlužníci ulévají peníze i v Německu, říká prezident exekutorů

ČNB registruje nižší zadlužení

Podle údajů registru celkový objem dluhu obyvatel ČR činil ke konci třetího čtvrtletí tohoto roku 2,27 bilionu korun. Meziročně tak vzrostl o 174,8 miliardy korun, tedy o 8,4 %. Objem nespláceného dluhu naopak klesl o 3,3 miliardy na 36,6 miliardy korun a meziročně se tak snížil o 8,3 procenta. Počet lidí, kteří řádně nespláceli své úvěry na bydlení, meziročně klesl téměř o čtyři a půl tisíce, a současně klesl i počet lidí nesplácejících úvěry na spotřebu (téměř o 30 tisíc).

Údaje centrální banky jsou ve srovnání s registrem nižší, protože eviduje užší finanční segment. Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen se podle ČNB v říjnu meziměsíčně zvýšily o téměř 14 miliard korun na 1,634 bilionu Kč. Z údajů, které centrální banka zveřejnila, tak vyplývá, že meziročně bylo zadlužení vyšší o 118 miliard korun. ČNB nicméně uvedla, že dluhy tuzemských domácností rostou nepřetržitě od února 2016. Od té doby se zvýšily o více než čtvrt bilionu korun.

PSALI JSME:
Finance českých domácností: Jedny si peníze ukládají, ty druhé si je půjčují

Nejohroženější jsou mladí do 24 let

Provozovatel registrů upozorňuje, že zatímco počet lidí s ohroženým dluhem (pozn. aut. – ohrožený dluh je definován jako tři po sobě následující nezaplacené pravidelné splátky, případně zesplatněný úvěr) klesá, průměrná částka, kterou lidé dluží ve chvíli, kdy se dostanou do problémů se splácením, roste.

U dlouhodobého ohroženého dluhu se průměrná částka meziročně zvýšila o 7,5 tisíce korun na 479 311 korun. U krátkodobého ohroženého dluhu se průměrná částka na klienta zvýšila o více než čtyři tisíce korun na 95 833 koruny.

PSALI JSME:
Nejlépe své dluhy splácejí Pražané

„Zvyšující se průměrná částka ohroženého dluhu na jednoho klienta souvisí mimo jiné také s tím, že si lidé v posledních letech půjčují stále vyšší částky. Při problémech se splácením jim proto zbývá splatit vyšší částku než dříve,“ vysvětluje Lenka Novotná, výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací.

Schopnost splácet úvěrové závazky se však výrazně liší mezi jednotlivými věkovými skupinami. Nejlépe splácejí své dluhy lidé ve věku od 35 do 54 let.

„Nejohroženější skupinou obyvatel jsou z pohledu schopnosti splácet své závazky mladí lidé do 24 let. Své závazky řádně nesplácí téměř čtyři procenta mladých lidí s úvěrem na bydlení, což je dvakrát více, než činí průměr za celou ČR. U krátkodobého dluhu má problémy se splácením svých závazků dokonce 17,5 procenta z celkového počtu lidí v této věkové kategorii a s tímto typem dluhu, „říká Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací.

PSALI JSME:
Mezi Čechy je v rámci EU druhý nejnižší podíl dlužníků se závazky po splatnosti. Hned po Lucembursku

Dobrá platební morálka

Ale zpět k průzkumu. Jeho výsledky podle ředitele společnosti Intrum Karola Juráka zcela jednoznačně prokazují pozitivní trend růstu české ekonomiky a dobrou platební morálku Čechů, pokud jde o hrazení závazků. Zároveň se, jak říká, „pozitivně projevuje tradiční spořivost“.

Průměrná částka, již je schopen měsíc co měsíc našinec ušetřit, o pár korun převyšuje čtyři tisícovky. Kvůli nečekaným výdajům si úspory dává stranou 76 procent Čechů, na cestování si ukládá 37 % procent, rezervu pro případ ztráty zaměstnání si vytváří 28 procent lidí a stejně jich šetří kvůli podpoře dětí a vnoučat.

„Data společnosti Intrum potvrzují celkovou dobrou platební morálku Čechů a korespondují s aktuálními údaji Eurostatu. Podle nich jsou Češi po Lucemburčanech druzí nejspolehlivější plátci dluhu. V roce 2017 byla v problémech se splácením pouze 3,2 procenta české populace, zatímco unijní průměr činil 9,3 procenta,“ komentoval průzkum pro portál FAEI.cz Lukáš Kovanda ze společnosti Czech Fund.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konto pracovní doby. Neznáte? Možná se to už brzy změní

Poradna
Že vám ten pojem nic neříká? Možná hodně brzy se to změní. Konto pracovní doby je institut zavedený v zákoníku práce sice už 14 let, přesto jej domácí firmy zatím moc nevyužívaly. Jeho hlavní předností je, že zaměstnancům zajišťuje stálý plat a zaměstnavatelům umožňuje přidělovat práci flexibilně či nárazově. A to se především v době po pandemii může oběma stranám hodit.
Rolovat nahoru