Symbolické zlepšení důvěry v ekonomice návrat do normálu nezaručí

Názor
Ekonomika se už pozvolna zase rozbíhá, ale na to, aby se dostala do původní kondice, ji čeká ještě hodně dlouhá cesta. A nenaznačují to jen zpožděná tvrdá data, ale především aktuální průzkumy důvěry a nálady v jednotlivých odvětvích. Už máme za sebou konjunkturální průzkum statistického úřadu, který ukázal, že největší šok představoval pro ekonomiku duben, nicméně květnové zlepšení bylo spíše kosmetické než jakkoli zásadní.
Naprosto nejhůře situace v posledním měsíci vypadá v cestovním ruchu, reklamě, pracovních agenturách. Foto: Depositphotos.com

A vlastně totéž se dá říct o nejnovějším průzkumu publikovaném pod hlavičkou Evropské komise. Celkově sice došlo k drobnému zlepšení důvěry v ekonomice, zejména díky lepšímu spotřebitelskému sentimentu a dílčímu zlepšení nálad v průmyslu a obchodě.

Na druhou stranu si nelze třeba v průmyslu nevšimnout extrémně mizerného hodnocení stavu objednávek, zejména těch exportních, stejně jako přesvědčení o nutnosti propouštět. Hlavním limitem pro další rozvoj zůstává stejně jako při minulé recesi poptávka. Takže alespoň z těchto měkkých data zatím plyne, že rozjezd průmyslu bude v nejbližších měsících velmi opatrný a nezbývá než dodat, že bude extrémně citlivý na vývoj poptávky po osobních automobilech.

Jak už bylo uvedeno výše, zhoršení důvěry zaznamenaly stavební firmy, které rovněž pociťují zhoršení vývoje zakázek zejména v oblasti pozemního stavitelství. To až tak překvapivé být nemusí, vezmeme-li v úvahu, že firmy už pod tlakem začaly radikálně škrtat své investiční záměry. Příznivěji to pak vypadá u inženýrského stavitelství, které je však stále závislé na ochotě veřejného sektoru investovat.

PSALI JSME:
V ekonomice dál panují chmurné nálady

Asi nejzajímavější jsou v poslední době průzkumy zaměřené na služby, které zasáhl drtivý dopad koronakrize nejrychleji a současně i nejvíce. Po tragickém dubnu, kdy byla část služeb zcela pozastavena nebo výrazně omezena, došlo v květnu k dalšímu zhoršení důvěry v této části ekonomiky. Dokonce se dá říct, že nálada ve službách je nejhorší od roku 2000, od kdy se komplexně sleduje.

Asi nemá smysl procházet jednotlivé parametry průzkumu, a tak se zaměřme jenom na ty nejzajímavější, které hledí alespoň do blízké budoucnosti. Naprosto nejhůře situace v posledním měsíci vypadá v cestovním ruchu, reklamě, pracovních agenturách, a pokud jde o očekávanou poptávku, tak i ve skladování. Dílčí zlepšení pod dojmem uvolnění restrikcí je vidět u ubytovacích a restauračních služeb nebo dokonce i v letecké dopravě, nicméně jde spíše o symbolický posun. To, co však mají téměř všechny služby v tuto chvíli společné, je očekávaný pokles zaměstnanosti.

Jak je vidět, nabídkový šok už ekonomika s pomocí či bez pomoci nějak ustála, avšak v tuto chvíli jak průmysl, tak především služby začínají čelit šoku poptávkovému a dost dobře si to uvědomují. Ten může být dokonce nebezpečnější, než končící krátkodobá uzávěra ekonomiky, protože obvykle bývá trvalejšího charakteru. Proto je čas začít vážně uvažovat o povzbuzení poptávky.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Důvěra spotřebitelů v evropskou ekonomiku je stále na bodu mrazu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Do tuzemské ekonomiky se vrací dobrá nálada

Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97, …

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.