Tady je Masarykovo: Prezident před svou smrtí objel největší stadion na světě

Téma týdne
Včera jsme se alespoň zprostředkovaně podívali na Masarykovu vyhlídku v areálu Pražského hradu, kterou správa této nejrozsáhlejší české nemovitosti na několik let uzavřela. Praha ovšem nabízí tolik turistických cílů, že vybírat mezi nimi je spíš záležitost tvrdého škrtání, než složitého pátrání v bedekrech.
Slet všesokolský v Praze 1920. Prezident Masaryk s chotí pozorně sleduje cvičení. Reprofoto: muzeum3000.nm.cz

Až si tedy vytvoříte vlastní seznam, zkuste do něj zařadit také Strahov a jeho Masarykův stadion. Rozkládá se mezi ulicemi Zátopkova, Atletická a Vaníčkova, s plochou 62 876 m² a kapacitou 250 000 míst je největší na světě.

Výstavba jeho předchůdce, který byl dřevěný s částečně nasypanými nekrytými hliněnými tribunami, zde začala již roku 1926 pro VIII. Všesokolský slet. Při Svatováclavském miléniu v roce 1929 se zde konala veřejná vystoupení orelských jednot. Další, IX. Všesokolský slet, se konal v roce 1932. Těchto akcí se T. G. Masaryk jako hlava státu osobně zúčastnil, na oba slety dorazil dokonce koňmo na svém Hektorovi.

V roce 1937, při oslavách 20. výročí bitvy u Zborova 2. července 1917, se tam Masaryk veřejně naposledy rozloučil s přítomnými Pražany a legionáři, když stadion několikrát objel 4. července v otevřeném automobilu Praga, mávaje červenobílým šátkem v levé ruce. Skonal 14. září téhož roku.

PSALI JSME:
Tady je Masarykovo: Vyhlídka, kde prezident byl i nebyl

Od Sokolů a Orlů převzali stadion spartakiádní cvičenci a cvičenky. Od roku 1955 se sem v pětiletých intervalech sjížděla Poupata, mladší i starší dorost, Žižkovské ženy i příslušníci Československé armády, aby předvedli tělesnou zdatnost budovatelů socialismu. Současná podoba stadionu vznikla před Československou spartakiádou 1975.

Dobře posloužil ale také koncertům Rolling Stones nebo bratrů Nedvědů v 90. letech minulého století. Letos v létě sem můžete vyrazit do autokina.

Zítra se po stopách T. G. Masaryka vydáme za posledním turistickým cílem: Na Masarykův okruh v Brně

PSALI JSME:
Tady je Masarykovo: Ze semilské vyhlídky už Krkonoše neuvidíte

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Tuzemský cestovní ruch padl na kolena

Hotely se stravovacími službami jsou rizikové z hlediska šíření koronaviru. Proto někteří lidé zřejmě omezí klasické dovolené v resortech pořádané cestovními kancelářemi. Je však možné, že lidé projeví zvýšený zájem …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru