Taková malá plastová kartička

Poradna
Téhle plastové kartičce nepřikládáme zdaleka takovou pozornost jako občanskému nebo řidičskému průkazu. Bez evropského průkazu zdravotního pojištění, chcete-li kartičky zdravotní pojišťovny či EHIC, se však neobejdete nejen při návštěvě tuzemských lékařů a někdy i v zahraničí, ale při jejím nesprávném použití si můžete i pěkně zavařit.
Pro českého turistu v zahraničí je v podstatě jedno, u jaké tuzemské zdravotní pojišťovny je klientem. Ilustrační foto: ZPMV

Neoprávněné použití kartičky zdravotní pojišťovny (ZP), ať už neúmyslné či vědomé, se od začátku tohoto roku posuzuje jako přestupek. Zneužití průkazu pojištěnce už dříve zdravotní pojišťovny trestaly tím, že ošetření namísto hrazené pojišťovnou si hříšník zaplatil sám. Od ledna za tento přestupek přibyla až pětitisícová pokuta.

Nevrátili starý průkaz

Jak někdo může průkaz zdravotního pojištění použít neoprávněně?

Podle údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) k tomu nejčastěji dochází v zahraničí, když pojištěnci nevrátí průkaz bývalé zdravotní pojišťovně a v zemích EU se tímto průkazem nadále prokazují.

Jejich bývalá pojišťovna se o tom za čas dozví na základě zaúčtování poskytnutých služeb, které za bývalého klienta sice zaplatí, ale pak po něm náklady vymáhá.

Ke zneužití v Česku nejčastěji dochází po termínu tzv. přeregistrace, kdy si klient ponechal kartičku bývalé pojišťovny (podle zákona ji musí vrátit do 8 dní, pozn. aut.) a průkazku nové pojišťovny ještě nevlastní, protože ta ji posílá za několik dnů až týdnů od přehlášení.

Pokutu může zdravotní pojišťovna vyměřit až do tří let od ošetření s neplatnou kartičkou pojištěnce.

Podvod nemá smysl

Pokud nejde o vyložený omyl, nebo např. pojištěnec musí řešit akutní péči, ale nová pojišťovna mu průkaz ještě neposlala, zneužití průkazu zdravotní pojišťovny nemá valný smysl.

U tuzemských zdravotnických zařízení totiž všechny pojišťovny hradí základní péči ve stejném rozsahu a každý občan či rezident v ČR musí být účastníkem veřejného zdravotního pojištění.

Použitím (vlastního) neplatného průkazu si pojištěnec nijak nepomůže, snad jen, pokud tím řeší krizovou situaci, kdy potřebuje zajít k lékaři a platný průkaz momentálně po ruce ještě nemá.

Co je povinnost pacienta?

Ale i v této situaci je lepší se prokázat (vlastním) alespoň občanským průkazem a nahlásit změnu zdravotní pojišťovně přímo v ordinaci. Prokazovat se platným průkazem pojištěnce má pacient povinnost vyplývající ze zákona o veřejném zdravotním pojištění.

PSALI JSME:
Zdravotní pojišťovna vymáhala penále až po pěti letech

U neakutních případů, kdy pojištěnec nemůže předložit průkaz, nebo zdravotnické zařízení nemá s jeho ZP uzavřenou smlouvu, může zdravotnické zařízení odmítnout pacienta ošetřit či požadovat úhradu provedených vyšetření v hotovosti. S vystaveným dokladem pak pojištěnec zajde do své pojišťovny, která mu náklady na ošetření proplatí.

Výjimku tvoří nutné neodkladné případy ohrožující život či vedoucí k závažnému zhoršení zdravotního stavu, kdy bude pacient ošetřen, i když u sebe průkaz pojištěnce mít nebude.

V zahraničí se divíme

Jak je to při cestě do zahraničí? Podle evropské legislativy mají zdravotní pojišťovny povinnost uhradit nezbytnou péči svých klientů v zemích EU, Británii a Švýcarsku. To platí i pro všechny české pojišťovny, žádná z nich neplatí víc nebo méně, takže pro turistu je v podstatě jedno, jaké pojišťovny je klientem.

V souvislosti s plastovou kartičkou ZP nastává jiný problém. Teoreticky by měla být zárukou, že se nemocnému či zraněnému českému pojištěnci dostane v zahraničí obdobně kvalitní a bezplatné péče jako v tuzemsku, protože náklady na jeho ošetření jsou tak jako tak předloženy české zdravotní pojišťovně.

PSALI JSME:
Stačí Evropský průkaz zdravotního pojištění?

Spoléhat raději na hotovost

Praxe je však taková, že ve všech zemích EU mají sice průkazky EHIC obdobnou lícovou stranu, tím však podobnost s naším zdravotnictvím končí. Bezplatné ošetření, jak jsme na něj běžně zvyklí, se v zahraničí poskytuje jen v některých zařízeních a pouze v nezbytném rozsahu.

Mnohem více úkonů a materiálu, než známe z českých ordinací, se platí nejlépe hotově a jen drobně přeháníme konstatováním, že dříve než o zdravotní stav se v cizině zajímají o komerční pojištění pacienta.

Kartička zdravotní pojišťovny se vám do zavazadla sice určitě vejde, ale na její pomoc v zahraničí raději spoléhejte méně, než na hotovost a připojištění v rozsahu odpovídajícímu destinaci, době pobytu, vašemu zdravotnímu stavu i aktivitám, které vás v cizině čekají.

PSALI JSME:
Brexit změnil cestování do Velké Británie. Jak je to s kartou EHIC?

Ztráta do osmi dní

I přes toto upozornění se vyplatí, abyste si kartičku ZP hlídali podobně jako další průkazky, které s sebou nosíte. Její ztrátu musíte ohlásit své zdravotní pojišťovně do osmi dnů osobně nebo on-line. Vystavení duplikátu je obvykle bezplatné a trvá několik týdnů, ale pojišťovny vydávají obratem také dočasný, náhradní doklad, který má platnost i v zahraničí po dobu tří měsíců.

Standardní platnost průkazu je deset let a je uvedena na rubové straně. ZP však obvykle po datu platnosti zasílají nové průkazy bez žádosti klientů.

Průkazky našich ZP se drobně liší, především graficky, ale platné jsou stejně. Např. kartičky vydávané VZP od září 2019 oproti své verzi z roku 2014 jinak vypadají, ale především už neobsahují upozornění „Zneužití je trestné“, což je ve světle letošní novely pozoruhodná změna.

PSALI JSME:
Než vyrazíte na dovolenou na Slovensko

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.