Tanec a hudba: Medicína, která lidem vrací radost do života

Rozhovor
Od malička rád bavil lidi. Využil taneční průpravu a s pomocí gerontologů, lékařů a odborníků na péči a aktivizaci seniorů i zdravotně postižených vytvořil metodu EXDASE. Dnes díky ní pomáhá seniorům, lidem s demencí, ale i vozíčkářům. Za svoji metodu, která lidem vrací radost ze života, dostal Petr Veleta letos Cenu za mimořádný přínos v oboru gerontologie.
Mám velké štěstí, že celý život mohu dělat práci jako svého koníčka, říká Petr Veleta. Foto: Alzheimer home

Co vás přivedlo k tanci? Rozhodoval jste se na začátku své kariéry mezi jinými zaměstnáními, nebo byl tanec jasná volba?
Od malička jsem velmi rád bavil lidi. Líbilo se mi, když se smáli a když mi zatleskali. Tento pocit mne provází celým životem. Hudba, její rytmus a nálada, mě vždy inspirovaly, a tak tančím.

Jste taneční pedagog a choreograf, působil jste jak na Slovenku, tak v Česku, a dokonce i v Anglii či Německu. Jak jste se dostal k taneční a pohybové terapii?
Dostal jsem do života dar, abych svým chováním a pohybem působil na lidi pozitivně a předával jim radost. Nejprve jsem pracoval s mladými lidmi a před dvaceti lety jsem si vyzkoušel, že stejným způsobem mohu působit na seniory, nebo na kohokoliv s handicapem. Když se lidé smějí, baví a radují, třeba jen malou chvilku, zapomínají na bolesti, problémy i své handicapy. A to je terapie, kterou používám.

Jste zakladatelem taneční metody EXDASE (EXercise and DAnce for SEniors – cvičení a tanec pro seniory pozn. red.). V čem vaše terapeutická metoda spočívá? Jaké jsou její hlavní prvky? Na co se během ní zaměřujete?
Nejprve si s každým podám ruku, podívám se mu do očí, usmějeme se na sebe a zeptám se: „Jak se máte?“. To je úžasný začátek pozitivní komunikace. Pak mi pomáhá hudba a její rytmus, nálada a věku i handicapu přizpůsobený pohyb, který vždy předvádím. Rád pracuji s emocemi a prožitky. A to je vše. Vlastně ještě jedno – moje práce mě nesmírně baví a mám z ní radost.

Inspiroval jste se někde v zahraničí?
Na celém světě se taneční terapie pro seniory praktikuje již velmi dlouho. V České republice jsem v průběhu 20 let s pomocí kolegů gerontologů, lékařů a odborníků na péči a aktivizaci seniorů i zdravotně postižených vytvořil metodu EXDASE. V používání pozitivní komunikace jsem se inspiroval u Dr. Ricka Brinkmana. Tančil jsem se seniory v desítkách zařízení v České republice i v zařízeních v Evropských zemích a USA. Metoda EXDASE funguje vždy a všude.

Proč jste se zaměřil právě na seniory a jak jim terapie pomáhá? Dala by se terapie aplikovat i na mladší ročníky?
Po osobní zkušenosti s příbuzným, který trpěl Alzheimerovou nemocí, jsem začal tančit právě se seniory s demencí. Pak se přidali senioři aktivní, senioři na invalidních vozíčcích, lidé s fyzickým i psychickým handicapem, ale i mladí lidé. Každý se rád baví a naše hodiny jsou plné úsměvů a radosti. Učíme se zapomenout na slova „nemůžu“ a „nejde to“ a většinou se nám to daří.

Jakých výsledků chcete u seniorů dosáhnout? Jsou výsledky vlastně nějak měřitelné?
Ve tříleté vědecké studii „Vliv taneční terapie na zdravotní stav a kvalitu života seniorů žijících v institucích“ jsme v několika aspektech „změřili“ pozitivní vliv taneční terapie. Největším úspěchem jsou rozzářené oči, úsměvy a radost seniorů, s nimiž se setkávám při všech našich hodinách. Na chvilku zapomínají na bolesti, handicap a problémy a upřímně se baví.

Dosahujete výsledky u všech typů psychických a fyzických postižení?
Metodu EXDASE se daří uplatnit u všech bez rozdílu věku, či postižení.

S jakými centry pro seniory a zdravotně postižené spolupracujete?
Ochotně spolupracuji se všemi, kteří projeví zájem. Do mnoha zařízení jezdím často, pravidelně a dlouhodobě.

Pracujete na vylepšení své metody?
Na každém setkání se seniory, nebo zdravotně postiženými lidmi se dozvím něco nového a poučím se. Mám určitý systém, podle kterého postupuji. Setkávám se s novými lidmi a musím operativně reagovat na jejich handicap i náladu. Systém musím přizpůsobit tak, aby byla terapie příjemná všem. Pak je užitečná.

Máte své žáky? Jak jim předáváte zkušenosti?
Prostřednictvím České alzheimerovské společnosti pořádám akreditované kurzy pro pečovatele o seniory. Velmi rád bych své zkušenosti předal i mladším. V taneční terapii jsem našel výborné pokračování mé taneční kariéry. Je mi líto, že se mi zatím nepodařilo najít nikoho, kdo by v podobné činnosti působil. A přitom je tolik smutných seniorů a lidí s handicapem, kteří čekají na podání ruky a na úsměv.

Čemu věnujete svůj volný čas a co je vaším koníčkem, pokud zrovna nejste v Národním divadle, nebo nevedete terapie?
Mám velké štěstí, že celý život mohu dělat práci jako svého koníčka. Kromě práce se věnuji ještě rodině a vnoučatům a na víc mi čas nezbývá. Někdy i trochu odpočívám.

Co byste vzkázal seniorům, jak se kromě pohybové terapie mohou dále zdokonalovat a oddalovat tak známky stáří?
Paní profesorka Jarmila Radechovská vždy říkala: „Tančete, tančete, protože tanec a hudba jsou medicína, která nikomu neublíží“. Rozhodně bych se k jejím slovům připojil a ještě dodal – snažte se jakýmkoliv způsobem aktivně prožívat každý den. Mějte sebe rádi a radujte se ze všech maličkostí kolem Vás. Život je příliš krátký na to, abychom se mračili.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB