Technologické hvězdy stahují trh ke dnu

Názor
Známé technologické společnosti se zdály být v loňském roce neporazitelné a každý, kdo do nich neinvestoval, byl považován minimálně za neprozíravého, ne-li přímo za amatéra. Jenže ejhle, z „expertů“ se velmi rychle stali amatéři a naopak. Loňští šampioni si nejenže nevedou moc dobře, ale díky své předchozí velké popularitě a velké tržní kapitalizaci stahují celý trh ke dnu.
Ilustrační foto: Pixabay

Při většině poklesů skupina populárních technologických akcií FAANG celkem spolehlivě klesá více než průměrný trh, měřeno například indexem S&P 500 nebo Nasdaq 100. Nic nenasvědčuje tomu, že by se v horizontu nejbližších týdnů na tomto negativním výhledu mělo něco zásadně změnit. Ba naopak, negativní nálada na trzích se s každým dalším poklesem spíše utvrzuje.

Z hlediska technické analýzy padá jedna býčí „bašta“ za druhou. Naposled je tomu například u akcií Applu, jejichž cena opět klesla, protože firma před několika dny reportovala horší výhled na prodej široké řady svých telefonů a snížila objednávky součástek u řady svých klíčových dodavatelů. Tato negativní zpráva se prohnala trhem jako smršť a stáhla s sebou celé indexy.

PSALI JSME:
Burzy padají kvůli Applu, který však sází na „plán B“. Ten je varováním i pro českou ekonomiku

Za jediný den index Nasdaq 100 ztratil zhruba tři procenta. Pokles ceny akcií Applu od posledního vrcholu již činí přibližně dvacet procent, což je považováno za hranici medvědího trhu. Stejný propad pod hranici dvacetiprocentního poklesu v pondělí 19. listopadu zažily i akcie Alphabetu (Google). To ovšem znamená, že všech pět akcií z legendárního týmu FAANG (Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Google), se reálně nachází v medvědím trhu, ceny všech pěti těchto akcií klesly o více než 20 procent oproti svému vrcholu. Předchozí lídři trhu byli tedy zcela jasně poraženi.

Pro náladu na trzích je ale horší skutečnost, že velká váha těchto titulů sebou do medvědího trhu neúprosně stahuje celý index Nasdaq 100. Tento týden, pokud se nestane zázrak, skončí Nasdaq 100 v takzvané „death cross“ technické formaci, kdy hodnota 50denního klouzavého průměru klesne pod hodnotu 200denního průměru ceny indexu.

Tato situace by mohla současnému trhu sebrat poslední zbytky býčí síly. Ale abychom nebyli jenom pesimističtí, pro kontrariánské investory nebo dlouhodobě zaměřené akcionáře vyvstává otázka: Kdy jindy nakupovat akcie, když ne po hlubokých poklesech ceny a v době, kdy ostatní investoři hází ručník do ringu?

PSALI JSME:
Trable výrobců grafických karet kvůli kryptoměnám

Za zmínku stojí například fakt, že cena akcií Facebooku klesla o závratných 40 procent od svého vrcholu z konce letošního července. Cena akcií Nvidia je ve volném pádu a graf velmi silně ukazuje takzvaný „padající nůž“. Fundamentálně cena akcií Nvidia v sobě stále zahrnuje značný budoucí růst, přesto pokles ceny akcií od vrcholu již činí zhruba 50 procent. Netflix ztrácí od loňského vrcholu již bezmála 40 procent a mohli bychom pokračovat.

Samozřejmě, sleva z přemrštěné ceny, respektive příliš vysokých očekávání růstu, sama o sobě neznamená, že nyní jsou stejné akcie příležitostí pro skvělý nákup. Růst cen a P/E poměrů technologických akcií byl založen na vysokých očekávaných růstech budoucích zisků. Jenže v současnosti dochází k tomu, že tempa růstu rapidně klesají a jsou taženy pouze nafukováním cen za prodanou jednotku (ať už je to jeden prodaný telefon u Applu nebo jedno prodané reklamní zobrazení u Googlu či Facebooku). Není divu. Svět není nafukovací a akcie FAANG se prakticky staly trhem. Jsou ve svém oboru již příliš dominantní na to, aby dlouho rostly výrazně rychleji než trh.

PSALI JSME:
Prudké pohyby akciových trhů jsou stále častější

Navíc zrovna v této situaci začíná klesat tempo růstu počtu uživatelů internetu, kteří jsou přímo či nepřímo živnou půdou prakticky všech těchto růstových příběhů. Počet uživatelů by měl růst v nejbližším roce tempem okolo sedmi procent. Valná většina přírůstku je navíc tvořena rozvojovými zeměmi, kde kupní síla nedosahuje takových výšin, na jaké jsme zvyklí v rozvinutých zemích.

Přírůstek tržeb na tomto trhu tedy klidně může být výrazně nižší než oněch 7 procent. Pořád půjde o růstový trh, ale ceny akcií FAANG před poklesem zahrnovaly dvouciferná tempa růstu pro nejbližších několik let. Tento příběh je nyní v ohrožení, a proto akcie reagují velmi nelibě.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Investice

Dluhopisy ano, ale jen ty zajištěné

Dluhopisy jsou, bezpochyby, jedním z hlavních investičních nástrojů, který by neměl chybět v portfoliu žádného investora. Než však do nějakého projektu vložíte své finance, měli byste pamatovat na nejhorší. Někdy, i …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Devět z deseti rodičů dává dětem kapesné. Nejčastěji kolem pěti stovek měsíčně

Průzkum
Typické české dítě jako kapesné od svých rodičů dostává kolem 500 Kč měsíčně, rodiče mu je vyplácí pravidelně každý měsíc a nejčastěji v hotovosti. Vyplývá to z marketingového výzkumu, který si na téma rodinné finance u výzkumné agentury Kantar zadala Equa bank. Oceňujeme, že banka šetření neprezentuje jako „reprezentativní průzkum“, což při pěti stech respondentů činí řada jiných firem.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru