Téma týdne (1): Prací na dohodu si měsíčně vyděláme až o 1 500 Kč víc

Se začátkem nového roku si v Tématu týdne shrneme nejdůležitější legislativní novinky, které se týkají zaměstnání a podnikání v Česku. Začneme prací na dohody. Sezónně zaměřené firmy doufaly, že novela zákoníku práce zjednoduší i pravidla pro zaměstnávání dohodářů. Dočkaly se ale jen částečného úspěchu.
Zásadní změnou, k níž od počátku ledna 2025 došlo, je zvýšení limitu, od kterého se u dohod platí sociální a zdravotní pojištění. Pro letošní rok jde o 11 500 korun měsíčně. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Zásadní změnou, k níž od počátku ledna 2025 došlo, je zvýšení limitu, od kterého se u dohod platí sociální a zdravotní pojištění. Pro letošní rok jde o 11 500 korun měsíčně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Počátkem roku 2025 se zaměstnaní na DPP měli dočkat překotných změn, které už předtím stačily potrápit nejen je, ale snad ještě více zaměstnavatele. Během roku 2024 šlo dokonce o druhý případ, kdy poslanci od již schválené legislativy týkající se dohodářů upustili ještě předtím, než začala účinkovat,“ připomněla daňová poradkyně ze společnosti Rödl & Partner Martina Šotníková.

Povinnost evidovat veškeré dohody o provedení práce (DPP) a hlásit výdělky pracovníků České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) zůstává. Vláda se se zaměstnavateli dohodla alespoň na tom, že zruší zastropování dohod a odvody z nich. Nadále ovšem platí, že zaměstnavatelé musí hlásit všechny uzavřené dohody o provedení práce ČSSZ, a to včetně těch, ze kterých se nedovádí pojistné.

Zásadní změnou, k níž od počátku ledna 2025 došlo, je zvýšení limitu, od kterého se u dohod platí sociální a zdravotní pojištění. „Zatímco dosud se u DPP odvody neplatily do hranice 10 000 korun, nově půjde o čtvrtinu oficiálně stanovené průměrné mzdy pro daný rok, zaokrouhlenou na celé pětistovky směrem dolů,“ vysvětlila daňová poradkyně Šotníková.

„Konkrétně pro rok 2025 tak půjde o limit 11 500 korun měsíčně, takže jde o zvýšení o 1 500 korun,“ sdělil Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) daňový poradce a partner společnosti BDO Jan Tuček. U dohod o provedení činnosti (DPČ) se pro rok 2025 výše limitu také mění. „U dohod o provedení činnosti se v roce 2025 zvýší limit z dosavadních 4 000 korun na 4 500 Kč měsíčně,“ řekl.

Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Forvis Mazars považuje zvýšení limitů pro neplacení sociálního a zdravotního pojištění z pracovních dohod za pozitivní zprávu. „Z dohody o provedení práce se letos nebude platit sociální a zdravotní pojištění, když bude hrubá měsíční odměna nižší než 11 500 korun a z DPČ, jestliže bude hrubá měsíční odměna nižší než 4 500 Kč,“ shrnula.

V platnosti jsou nadále změny zavedené v letech 2023 a 2024, které měly přiblížit dohodáře zaměstnancům s klasickou pracovní smlouvou, jako je nárok na dovolenou, nárok na příplatky za práci o víkendu, o svátcích či za práci v noci a na rozvrh pracovní doby předem. Stejně tak nadále platí, že zaměstnavatelé jsou povinni vést evidenci veškerých dohod o provedení práce.“

„Pro zaměstnance a zaměstnavatele, kteří využívali DPP a DPČ pouze pro drobné měsíční přivýdělky, se vlastně nic nemění, pouze se zvýší administrativa spojená s dohodami. Změny se však významně dotknou příjmů lidí, kteří systém dohod zneužívali a vyhýbali se tak placení zdravotního a sociálního pojištění,“ uvádí na webu PKF Apogeo Jana Hajdová, Payroll & HR Outsourcing Manager.

„Kreativita některých zaměstnavatelů a zaměstnanců nezná meze, a tak nebylo výjimkou, že zaměstnanec měl několik DPP – každou u jiného zaměstnavatele, přičemž často šlo o sesterské nebo dceřiné společnosti jedné firmy, a u všech si vydělal 10 000 korun. I když jeho celkový příjem přesáhl klidně i 30 000 korun, přesto neplatil zdravotní ani sociální pojištění,“ připomněla Hajdová dřívější praxi.

Vítaná úprava u zdravotních benefitů

Mezi benefity jsou vnímané zaměstnanci jako nejhodnotnější zejména ty z oblasti zdraví. A právě těch by se mohli letos dočkat ve větší míře. „Od roku 2024 bylo omezeno osvobození volnočasových benefitů od daně z příjmů ze závislé činnosti na úrovni poloviny průměrné mzdy ročně. Takové omezení je pro většinu společností nežádoucí,“ uvedl Jiří Jandečka, daňový poradce a partner BDO.

Od ledna 2025 začala platit vítaná změna. „Z benefitů se nově vyčleňují ty zdravotní, které byly osvobozeny až do výše průměrné mzdy za zdaňovací období (pro letošek limit 46 557 Kč). Pro ostatní benefity i nadále platí limitace osvobození až do výše poloviny průměrné mzdy (pro letošek limit 23 278 Kč). Oba limity by se měly sledovat samostatně,“ vysvětlil Jandečka.

Pokračování zítra

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek