Téma týdne (6): Osvobození příjmů z prodeje kryptoaktiv a limity u příjmů z prodeje cenných papírů a podílů

Předposledním šestým dílem pokračujeme v Tématu týdne a změnách v legislativě pro letošní rok. Zcela novou oblastí daňové legislativy je v roce 2025 osvobození příjmů z prodeje kryptoaktiv u fyzických osob. Dle nového návrhu by měly být příjmy z prodeje kryptoaktiv osvobozeny do limitu 100 000 korun ročně, nebo pokud jejich držení přesáhne dobu tří let.
Příjmy z prodeje kryptoaktiv by měly být osvobozeny do limitu 100 000 korun ročně, nebo pokud jejich držení přesáhne dobu tří let. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Příjmy z prodeje kryptoaktiv by měly být osvobozeny do limitu 100 000 korun ročně, nebo pokud jejich držení přesáhne dobu tří let. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Tento krok reaguje na rostoucí význam kryptoaktiv a přibližuje legislativu evropským standardům,“ sdělil Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) Michal Jelínek, partner V4 Group: „Pro fyzické osoby znamená tato změna daňové zvýhodnění při obchodování s kryptoaktivy, ale současně bude existovat roční souhrnný limit 40 milionů korun.“

„Ten zahrnuje příjmy z prodeje kryptoaktiv, cenných papírů a podílů na obchodních korporacích. Novela však neumožňuje uplatnit tržní hodnotu kryptoaktiv jako daňový náklad, jako je tomu u cenných papírů nebo podílů,“ vysvětlil Jelínek.

Jednou z nejvýraznějších změn, kterou novela přináší, je podle jeho názoru omezení dosud neomezeného daňového osvobození příjmů z prodeje cenných papírů a podílů na obchodních korporacích.

Od ledna letošního roku bude platit roční limit 40 milionů korun na osvobozené příjmy. Toto omezení se týká brutto příjmů a zahrnuje veškeré prodeje, které splňují podmínky časového testu, tedy tři roky u cenných papírů a let u podílů.

Důležitým aspektem je, že rozhodující bude datum přijetí příjmů, nikoli datum uzavření smlouvy o prodeji. Pokud například prodávající uzavře smlouvu v roce 2024, ale finanční prostředky obdrží až v roce 2025, bude nový limit aplikován i na tento příjem.

Pro příjmy nad limit 40 milionů korun bude možné využít daňově uznatelný náklad – buď ve formě nabývací ceny cenného papíru nebo podílu, nebo v podobě tržní hodnoty stanovené k 31. prosinci 2024. „Možnost uplatnění tržní hodnoty však vyžaduje znalecký posudek, což představuje další náklad pro poplatníky,“ upozornil Jelínek.

K dalším změnám v daňové legislativě patří úprava zdanění příjmů z akciových a opčních plánů zaměstnanců, která má zaměstnavatelům umožnit návrat ke způsobu zdanění platnému do roku 2023.

„Zaměstnavatelé budou mít možnost zvolit, zda chtějí zdanění odložit, nebo zdanit příjem již v okamžiku, kdy zaměstnanec akcie či opce nabude. Cílem této změny je snížení administrativní náročnosti spojené s novým režimem odloženého zdanění zavedeného v roce 2024,“ uvedl Michal Jelínek.

Dokončení

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek