TISKOVÁ ZPRÁVA: Čeká svět ekonomický kolaps?

Čeká svět ekonomický kolaps? Od dnešního dne až do pátku můžete na stránkách Finančního a ekonomického institutu sledovat články ekonomického publicisty Rudolfa Marka, který pro portál FAEI.cz připravil téma týdne. Řada, zejména amerických ekonomů, totiž předpovídá brzký ekonomický kolaps.
Robert T. Kiyosaki. Foto: Twitter.com

PRAHA, 18. dubna 2016 – Čeká svět ekonomický kolaps? Od dnešního dne až do pátku můžete na stránkách Finančního a ekonomického institutu sledovat články ekonomického publicisty Rudolfa Marka, který pro portál FAEI.cz připravil téma týdne. Řada, zejména amerických ekonomů, totiž předpovídá brzký ekonomický kolaps.

Neustálé tištění peněz a záporné úrokové sazby centrálních bank podle nich nafukují finanční bublinu, která prostě musí prasknout. Například podnikatel a autor ekonomických bestsellerů Robert T. Kiyosaki tvrdí, že ke globální recesi dojde už letos a že možná již začala propadem komodit. Čeští ekonomové však na podobná proroctví reagují se zdravým skepticismem.

„Ekonomický cyklus je realita a to, že v budoucnu znovu dosáhne svého dna, které je provázeno recesí, je skoro jistota. My se však nedomníváme, že by spouštěčem té další recese měly být země vyvážející suroviny,“ uvedl pro FAEI.cz investiční expert Komerční banky Viktor Zeisel.

Poslední fáze cyklu

Podle průzkumu Bank of America Merrill Lynch se bezmála 60 % manažerů velkých světových fondů domnívá, že současná ekonomika se nachází v pozdní fázi ekonomického cyklu. Počet těchto manažerů je nejvyšší od poslední krize z roku 2008.

„Kolaps je dle mého názoru zbytečně dramatizující výraz. Pokles cen komodit je pro komoditně orientované ekonomiky samozřejmě negativní zprávou a například propad ceny ropy byl od léta roku 2014 enormní,“ soudí hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Češi v globální kolaps nevěří

Špičkoví ekonomové z Česka se zatím staví k názoru, že masivní tištění peněz centrálními bankami povede ke globálnímu ekonomickému kolapsu, zatím opatrně. Většinou ani nesouhlasí s názorem, že předzvěstí kolapsu je propad cen surovin a hospodářský propad komoditních zemí.

„Domníváme se, že ceny komodit se již odrazily od svého dna a v průběhu roku budou pozvolna růst,“ tvrdí investiční expert Komerční banky Viktor Zeisel.

Ropa by mohla zůstat levná

Katastrofické scénáře o nadcházející ekonomické krizi, jež se stále častěji objevují v médiích, považují za předzvěst kolapsu propad cen surovin, zejména ropy. Jenže tuzemští ekonomové se domnívají, že pád cen se již dotkl dna.

„Je zajímavé, že v současné době valná většina trhu očekává růst ceny ropy a téměř nikdo pokles. To znamená dvě věci. Za prvé slušnou šanci, že k růstu cen dojde. Za druhé, pokud cena ropy či dalších komodit opět výrazně klesne, bude to silný šok, se kterým by se řada ekonomik nyní vyrovnávala velmi těžko,“ konstatuje hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Potraviny budou dražší

„Nárůst cen se může dostavit u zemědělských komodit: v uplynulých letech byla na globální úrovni obecně dobrá úroda, nenastaly rušivé vlivy typu orkánu El Niño. Tato dobrá konstelace ovšem nemůže trvat věčně, a pokud bych měl tipovat, u kterých komodit je v horizontu dvou až tří let možnost výraznějšího cenového růstu, tak mým typem by byly právě zemědělské komodity,“ uvedl pro portál FAEI.CZ ekonom Radomír Jáč.

Kontakt pro další informace:

Přemysl Souček, předseda spolku
Email:
info@faei.cz
Tel.: +420 607 175 384

Finanční a ekonomický institut
Jičínská 226/17
130 00, Praha 3 – Žižkov

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky [S] Pro média

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru