Ceny komodit stoupnou. Ilustrační obrázekzdroj: www.pixabay.com

TÉMA TÝDNE: Ceny komodit stoupnou

Špičkoví ekonomové z Česka se zatím staví k názoru, že masivní tištění peněz centrálními bankami povede ke globálnímu ekonomickému kolapsu, zatím opatrně. Většinou ani nesouhlasí s názorem, že předzvěstí kolapsu je propad cen surovin a hospodářský propad komoditních zemí. „Domníváme se, že ceny komodit se již odrazily od svého dna a v průběhu roku budou pozvolna růst,“ investiční expert Komerční banky Viktor Zeisel.

„Kolaps neočekáváme. Nicméně s vyšší volatilitou je potřeba počítat,“ připomíná hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. „Důvodem je prostředí záporných nebo nulových sazeb, které mnoho investorů posouvá při hledání nějakého výnosu směrem k rizikovějším aktivům. A rizikovější aktiva jsou spojena s vyšší volatilitou, ale právě vyšší podíl konzervativních klientů, kteří při volatilitě utíkají do bezpečných přístavů, ji budou prohlubovat.“

„Těžko si lze představit, že se politici bez boje uchýlí například k přímé monetizaci státního dluhu. Vždy se najdou pesimisté, kteří věří v takový vývoj a v některých případech mají pravdu,“ dodává Filip Fyrbach z GE Capital. „To, že nízké ceny potravin, energií a kovů nahrávají do karet jejich importérům a naopak ubližují jejich vývozcům (měřeno podílem čistého vývozu na HDP jsou Kanada, Brazílie nebo Austrálie silně závislé na vývozu kovů, Argentina na vývozu potravin a samozřejmě Saudská Arábie, Spojené Arabské Emiráty, Kuvajt a Irák na vývozu ropy), je obecně přijímaná pravda. Na druhou stranu situace nutí exportéry přijímat řadu reforem, diverzifikovat ekonomický model a být efektivnější.“

„Aktuálně mi jako větší hrozba přijde na straně politiky. Výroky směřující k redukci zahraničního obchodu ze strany Donalda Trumpa či separační tlaky ve Velké Británii a nejen tam, považuji za narůstající riziko. Naopak vývoj komoditních trhů se zklidnil,“ připojuje lektor Unicorn College a hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

„Krize tedy vytváří příležitost. Pokud tyto země budou mít dostatek času, míněno tak, že nepřijde brzy další ekonomická recese, je šance, že tyto země a s nimi i globální ekonomika budou do budoucna silnější a stabilnější,“ uzavírá Filip Fyrbach.

Rudolf Marek

Psali jsme:

TÉMA TÝDNE: Čeká svět ekonomický kolaps?
TÉMA TÝDNE: Češi v globální kolaps nevěří

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *