Ceny komodit stoupnou

Téma týdne

Špičkoví ekonomové z Česka se zatím staví k názoru, že masivní tištění peněz centrálními bankami povede ke globálnímu ekonomickému kolapsu, zatím opatrně. Většinou ani nesouhlasí s názorem, že předzvěstí kolapsu je propad cen surovin a hospodářský propad komoditních zemí. „Domníváme se, že ceny komodit se již odrazily od svého dna a v průběhu roku budou pozvolna růst,“ investiční expert Komerční banky Viktor Zeisel.

Ceny komodit stoupnou. Ilustrační obrázek: Pixabay

„Kolaps neočekáváme. Nicméně s vyšší volatilitou je potřeba počítat,“ připomíná hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. „Důvodem je prostředí záporných nebo nulových sazeb, které mnoho investorů posouvá při hledání nějakého výnosu směrem k rizikovějším aktivům. A rizikovější aktiva jsou spojena s vyšší volatilitou, ale právě vyšší podíl konzervativních klientů, kteří při volatilitě utíkají do bezpečných přístavů, ji budou prohlubovat.“

„Těžko si lze představit, že se politici bez boje uchýlí například k přímé monetizaci státního dluhu. Vždy se najdou pesimisté, kteří věří v takový vývoj a v některých případech mají pravdu,“ dodává Filip Fyrbach z GE Capital. „To, že nízké ceny potravin, energií a kovů nahrávají do karet jejich importérům a naopak ubližují jejich vývozcům (měřeno podílem čistého vývozu na HDP jsou Kanada, Brazílie nebo Austrálie silně závislé na vývozu kovů, Argentina na vývozu potravin a samozřejmě Saudská Arábie, Spojené Arabské Emiráty, Kuvajt a Irák na vývozu ropy), je obecně přijímaná pravda. Na druhou stranu situace nutí exportéry přijímat řadu reforem, diverzifikovat ekonomický model a být efektivnější.“

„Aktuálně mi jako větší hrozba přijde na straně politiky. Výroky směřující k redukci zahraničního obchodu ze strany Donalda Trumpa či separační tlaky ve Velké Británii a nejen tam, považuji za narůstající riziko. Naopak vývoj komoditních trhů se zklidnil,“ připojuje lektor Unicorn College a hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

„Krize tedy vytváří příležitost. Pokud tyto země budou mít dostatek času, míněno tak, že nepřijde brzy další ekonomická recese, je šance, že tyto země a s nimi i globální ekonomika budou do budoucna silnější a stabilnější,“ uzavírá Filip Fyrbach.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Letos už český hrubý domácí produkt poroste

Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí lepší než původně reportované výsledky hrubého domácího produktu (HDP). Dle zpřesněných dat HDP v loňském závěrečném čtvrtletí …

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.