Potraviny budou dražší

Téma týdne

Úrokové sazby řady centrálních bank v záporných hodnotách, nekončící kvantitativní uvolňování a propad cen komodit, to vše má být předzvěst globálního ekonomického krachu. Píše o tom na webových serverech nejeden americký ekonom. A právě problémy komoditních zemí, podle některých z nich, již globální krizi odstartovaly. Češi jsou ve svých soudech střídmější. Domnívají se, že v oblasti komodit má svět to nejhorší za sebou.

Potraviny budou dražší. Ilustrační foto: Pixabay

„Ceny základních komodit zažívaly v předchozích letech vzestup, po němž přichází korekce. Pokles cen ropy sice je pro země zvyklé na nadprůměrné zisky nepříjemný, ale pro zbytek světa jde o pozitivní nákladový „šok“. Jestli vidím nějaký potenciální problém, tak spíše u zadlužených břidlicových těžařů,“ uvedl ředitel makroekonomických analýz ČSOB Petr Dufek.

„V případě průmyslových komodit bude cena i nadále velmi citlivá na zprávy z Číny. Poptávka po průmyslových komoditách, a tedy také jejich ceny, byly v minulosti živeny především silným růstem poptávky z Číny. Růst poptávky se nicméně zpomalil s tím, jak klesla dynamika růstu čínské ekonomiky jako celku. A zásadní obrat pozitivním směrem se v dohledné době nejeví jako pravděpodobný,“ doplnil hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

V případě ropy lze podle Radomíra Jáče očekávat stabilizaci ceny v poměrně širokém pásmu (bráno optikou procentuálního vyjádření): v případě ropy WTI někde v rozmezí 25 až 50 dolarů za barel. „Poklesu ceny ropy pod uvedené pásmo by snad měl zabránit OPEC a další významní ropní producenti, na druhou stranu přebytek nabídky ropy na trhu vede k závěru, že cena ropy v dohledné době výrazněji neporoste,“ dodává Jáč.

K cenám komodit obecně Petr Dufek jen stručně poznamenal: „Ceny komodit podle mého názoru letos nečeká žádný dramatický růst ani propad. Spíše se budou stabilizovat.“

„Nárůst cen se může dostavit u zemědělských komodit: v uplynulých letech byla na globální úrovni obecně dobrá úroda, nenastaly rušivé vlivy typu orkánu El Niño. Tato dobrá konstelace ovšem nemůže trvat věčně, a pokud bych měl tipovat, u kterých komodit je v horizontu dvou až tří let možnost výraznějšího cenového růstu, tak mým typem by byly právě zemědělské komodity,“ domnívá se Radomír Jáč.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Bláhový evropský sen o stěhování výroby

Koronavirová pandemie jasně ukázala, jak moc je Evropa závislá na Asii, zejména na Číně a Indii, pokud jde o výrobu zdravotnických přístrojů a vybavení, ale i účinných složek běžně užívaných léčiv. Zatímco v 80. a …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč Chorvatsko a Norsko, jako jediné v Evropě, nemají žádné zlato

Analýza
V Evropě jsou jen dvě země, které nedrží ve svých měnových rezervách žádné zlato. Jednou z nich je Norsko, které své rezervy ve výši 33,5 tuny prodalo v roce 2004 za 450 milionů dolarů. Dnes by za ně dostalo dvě miliardy dolarů, ale jak píše web Global Gold News, moc na tom nesejde, protože Norsko je jednou z nejbohatších zemí Evropy a každý Nor tak odporně bohatý, že by se Norsko mohlo nazývat zemí ropných milionářů.
Rolovat nahoru