Potraviny budou dražší. Ilustrační foto.zdroj: www.pixabay.com

TÉMA TÝDNE: Potraviny budou dražší

Úrokové sazby řady centrálních bank v záporných hodnotách, nekončící kvantitativní uvolňování a propad cen komodit, to vše má být předzvěst globálního ekonomického krachu. Píše o tom na webových serverech nejeden americký ekonom. A právě problémy komoditních zemí, podle některých z nich, již globální krizi odstartovaly. Češi jsou ve svých soudech střídmější. Domnívají se, že v oblasti komodit má svět to nejhorší za sebou.

„Ceny základních komodit zažívaly v předchozích letech vzestup, po němž přichází korekce. Pokles cen ropy sice je pro země zvyklé na nadprůměrné zisky nepříjemný, ale pro zbytek světa jde o pozitivní nákladový „šok“. Jestli vidím nějaký potenciální problém, tak spíše u zadlužených břidlicových těžařů,“ uvedl ředitel makroekonomických analýz ČSOB Petr Dufek.

„V případě průmyslových komodit bude cena i nadále velmi citlivá na zprávy z Číny. Poptávka po průmyslových komoditách, a tedy také jejich ceny, byly v minulosti živeny především silným růstem poptávky z Číny. Růst poptávky se nicméně zpomalil s tím, jak klesla dynamika růstu čínské ekonomiky jako celku. A zásadní obrat pozitivním směrem se v dohledné době nejeví jako pravděpodobný,“ doplnil hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

V případě ropy lze podle Radomíra Jáče očekávat stabilizaci ceny v poměrně širokém pásmu (bráno optikou procentuálního vyjádření): v případě ropy WTI někde v rozmezí 25 až 50 dolarů za barel. „Poklesu ceny ropy pod uvedené pásmo by snad měl zabránit OPEC a další významní ropní producenti, na druhou stranu přebytek nabídky ropy na trhu vede k závěru, že cena ropy v dohledné době výrazněji neporoste,“ dodává Jáč.

K cenám komodit obecně Petr Dufek jen stručně poznamenal: „Ceny komodit podle mého názoru letos nečeká žádný dramatický růst ani propad. Spíše se budou stabilizovat.“

„Nárůst cen se může dostavit u zemědělských komodit: v uplynulých letech byla na globální úrovni obecně dobrá úroda, nenastaly rušivé vlivy typu orkánu El Niño. Tato dobrá konstelace ovšem nemůže trvat věčně, a pokud bych měl tipovat, u kterých komodit je v horizontu dvou až tří let možnost výraznějšího cenového růstu, tak mým typem by byly právě zemědělské komodity,“ domnívá se Radomír Jáč.

Rudolf Marek

Psali jsme:

TÉMA TÝDNE: Čeká svět ekonomický kolaps?
TÉMA TÝDNE: Češi v globální kolaps nevěří
TÉMA TÝDNE: Ceny komodit stoupnou
TÉMA TÝDNE: Ropa by mohla zůstat levná

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *