Ropa by mohla zůstat levná. Ilustrační fotozdroj: www.pixabay.com

TÉMA TÝDNE: Ropa by mohla zůstat levná

Katastrofické scénáře o nadcházející ekonomické krizi, jež se stále častěji objevují v médiích, považují za předzvěst kolapsu propad cen surovin, zejména ropy. Jenže tuzemští ekonomové se domnívají, že pád cen se již dotkl dna. „Je zajímavé, že v současné době valná většina trhu očekává růst ceny ropy a téměř nikdo pokles. To znamená dvě věci. Za prvé slušnou šanci, že k růstu cen dojde. Za druhé, pokud cena ropy či dalších komodit opět výrazně klesne, bude to silný šok, se kterým by se řada ekonomik nyní vyrovnávala velmi těžko,“ konstatuje hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

„V případě ropy nepředpokládáme, že by letos měla cena výrazně růst, nicméně dna již bylo také pravděpodobně dosaženo. Obecně letos nečekáme žádné dramatické pohyby v cenách základních komodit. V delším horizontu bude samozřejmě záležet na tom, jak pokles (především čínské) poptávky vykompenzuje růst zájmu o komodity jiných rychle rostoucích ekonomik v čele s Indií,“ dodává Filip Fyrbach z GE Capital.

„Cenu ropy na konci roku odhadujeme na 40 dolarů za barel. I v dalších letech očekáváme růst cen komodit, nicméně například ropa by rozhodně neměla vyšplhat na úrovně z předchozích dvou let,“ domnívá se Viktor Zeisel, investiční expert Komerční banky.

„Předpokládáme, že energetické komodity budou v letošním roce procházet postupnou stabilizací, kterou ale budou brzdit velmi vysoké akumulované zásoby. Dlouhodobě vidíme současné ceny ropy jako nedostatečné k pokrytí rostoucí poptávky,“ míní analytik České spořitelny Petr Bártek.

„Ropné státy mají mnoho rezerv v suverénních fondech, které mohou čerpat, navíc mohou privatizovat majetek (například Saudská Arabie, která zvažuje prodej malé části své ropné společnosti). Nemluvě o možnosti dohody o omezení nabídky,“ připomíná hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. „Naše analýza ukazuje, že cena ropy nad 100 dolarů byla nerovnovážná a neodpovídala makroekonomickým fundamentům. Očekáváme růst ceny ropy směrem na 50 dolarů. Pokles byl tlačen především nabídkou. V této oblasti dochází k poklesu produkce mimo země OPEC.“

„V průměru čekám pro letošek pozvolný růst cen komodit z hlediska významu v čele s ropou. I přes vyšší dodávky díky Iránu by celková produkce ropy mohla letos nepatrně klesat, zatímco poptávka by měla zvolna růst tempem nad jedno procento,“ zakončuje Michal Brožka.

Rudolf Marek

Psali jsme:

TÉMA TÝDNE: Čeká svět ekonomický kolaps?
TÉMA TÝDNE: Češi v globální kolaps nevěří
TÉMA TÝDNE: Ceny komodit stoupnou

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *