Teploty klesají. Už vám hřeje topení?

V některých regionech na severu Čech už před týdnem zahájili topnou sezónu, teplota v domech a bytech totiž kvůli ochlazení na konci prázdnin výrazně klesla. Začátek centrálního vytápění se řídí poměrně jasnými pravidly, kdy s ním mají dodavatelé tepla začít. Kontrola správné funkčnosti topné soustavy je ale na každém uživateli. Ne každý ale ví, co by měl zkontrolovat.
Začátek centrálního vytápění se řídí poměrně jasnými pravidly. Kontrola správné funkčnosti topné soustavy je ale na každém uživateli. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zahájení topné sezóny upravuje vyhláška č.194/2007Sb., která se týká bytových i nebytových prostor napojených na společný zdroj tepla. Během topné sezóny se každý den většinou topí od 6 do 22 hodin. Občas však může dojít k omezení nebo přerušení dodávek tepla, zvlášť při oteplení. Jakmile se venku opět ochladí pod stanovenou teplotu, dodávky tepla se obnoví a byt se začne zase vytápět.

V případě centrálního vytápění je zodpovědnost za jeho údržbu na straně správce objektu či provozovatele.

„Obyvatelé bytů se však musí postarat o údržbu bytových radiátorů, a to nejlépe ještě před zahájením topné sezóny,“ upozornil Filip Sušanka z developerské společnosti Ekospol.

Většinou podle něj postačí běžná kontrola, zda neuniká voda a topení těsní.

Nejčastějším problémem je, že topení netopí po celé své ploše. Jednou z příčin může být vzduch v trubkách. Ten může způsobit citelné tepelné ztráty. Je tedy nutné uvolnit ventil a vypustit přebytečný vzduch, dokud nezačne téct voda. To je znamení, že je topení odvzdušněno. Radí se také topení nezakrývat, neumisťovat před něj nábytek, nebo mít v bytě dlouhé závěsy, které teplo zadržují.

Doby, kdy netopit znamenalo platit málo, dnes už tak úplně neplatí. Změnu přinesl zákon č. 269/2015 Sb. který se snaží vnést do dělení nákladů za topení větší spravedlnost. Zákon totiž upravuje spodní a horní hranici hodnot u nákladů na vytápění. „Připlatí si ti, kdo zbytečně přetápí. Úspory se nedočkají ani ti, kteří topí příliš málo a využívají tepla okolních bytů,“ tvrdí Sušanka.

Pro domácnosti je dálkové teplo sice pohodlné, o všechno se postará teplárna, ale „full servis“ současně vede k tomu, že spotřebitelé obvykle neřeší nic víc, než jen včasné odvzdušnění radiátorů. Odběratelé centrálního tepla tak mají nejmenší povědomí o tom, kolik za vytápění ročně zaplatí, jak už v roce 2017 ukázala analýza Asociace výrobců minerální izolace.

PSALI JSME:
Česko bude muset na elektřinu či plyn chudším přispívat trvaleji

Náklady na vytápění přitom tvoří 60 procent všech nákladů na energie v domácnosti. „Cena elektřiny či plynu nyní na velkoobchodním trhu EU prudce roste a v blízké době se tento nárůst promítne také na účtech, které platí domácnosti. Cena elektřiny jim v nejbližších měsících vzroste zhruba o dvacet procent, plyn zdraží o patnáct procent, teplo o deset. Růst cen energií bude ale pokračovat i v dalších letech,“ informoval redakci Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.

Teplo z tepláren podle údajů Českého statistického úřadu odebírá 40 procent všech českých bytů (a dokonce 70 % v bytových domech, pozn. red.), tj. 1,7 milionu dálkově vytápěných českých domácností. Odběratelé centrálního zásobování teplem stále častěji volí lokální vytápění, tedy pořízení vlastního kotle. Je logické, že nejčastěji jde o tzv. esvéjéčka, tedy společenství vlastníků jednotek.

„Hlavními důvody odpojování jsou nejen příliš vysoké ceny tepla, ale mnohdy také nespokojenost s dodavatelem a jeho službami,“ informoval Jan Eisenreich ze Sdružení českých, moravských a slezských SVJ.

PSALI JSME:
Češi využívají kotlíkové dotace, aby se odpojili od tepláren. Vadí jim zdražování tepla

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Máme více platebních terminálů, než ekonomicky vyspělejší Německo

Analýza
V různých ekonomických ukazatelích včetně hrubého domácího produktu (HDP) na jednoho obyvatele sice Česká republika s Německem jasně prohrává, ale jsou i oblasti, kde jsou na tom čeští obyvatelé překvapivě lepší. Jednou z nich je dostupnost platebních terminálů, kde Česko patří ke „zlatému“ evropskému středu, zatímco Německo tento žebříček uzavírá spolu se Slovenskem.