Termín pro podání přehledů se blíží. Při nedodání hrozí sankce

S daňovým přiznáním jdou ruku v ruce i přehledy pro Českou správu sociálního zabezpečení a pro zdravotní pojišťovnu. Základní termín pro podání je do 2. května, a to v případě, že přiznání podala přímo osoba samostatně výdělečně činná, nebo daňový poradce ve lhůtě tří měsíců od uplynutí zdaňovacího období. Nehraje zde roli, zda bylo přiznání podáno elektronicky, či papírově. Termínů je ale víc.
Nestačí podat jen daňové přiznání. V případě, že OSVČ nedodá včas nebo vůbec přehledy pro ČSSZ, hrozí mu sankce ve výši 50 tisíc korun. Stejně tak je to u nepodání přehledů pro zdravotní pojišťovnu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Základním termínem pro podání přehledů pro tento rok je 2. květen. Prodloužená lhůta pak platí pro ty, kdo podali daňové přiznání elektronicky po 1. dubnu do 2. května. Pro ně platí termín 2. června. Posledním termínem pro podání přehledů je 1. srpen a ten je důležitý pro ty, kterým zpracovává daňové přiznání za rok 2021 daňový poradce.

Nejjednodušší forma podání přehledů je elektronicky. V případě ČSSZ přes interaktivní formulář na ePortálu. Je možné vše vyplnit bez přihlášení, případně se přihlásit přes datovou schránku, nebo Národní identitu autority. Pak se některé potřebné údaje samy do přehledu propíší.

Obvyklým problémem je nepozornost vyplňujícího. Například špatné vyplnění variabilního symbolu, což může později způsobit problémy. Při vyplňování se pak lidé dopouštějí chyb v podobě špatného uvedení úhrnu zaplacených záloh. Často také lidé nemají jasno, kdy byli považováni za OSVČ vykonávající vedlejší činnost.

PSALI JSME:
Daňovým přiznáním to nekončí. Jaké jsou termíny a sankce za nepodání přehledů?

V případě, že OSVČ nedodá včas nebo vůbec přehledy pro ČSSZ, hrozí mu sankce ve výši 50 tisíc korun. Stejně tak je to u nepodání přehledů pro zdravotní pojišťovnu.

Pokud nedojde k podání přehledu pro pojišťovnu ani po písemné výzvě, může pojišťovna určit pravděpodobnou výši pojistného z údajů, které má k dispozici. Jestliže to nelze stanovit, je měsíční příjem 1,5násobek všeobecného vyměřovacího základu, který činí 50 procent z této částky.

Autor je partner společnosti V4 Group
Autorka je daňová specialistka společnosti V4 Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nedobrovolní opozdilci v platbě z daně příjmů. Třeba když bývalý účetní nepředal agendu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB