Tesla: Tweet za půl miliardy korun. Je Elon Musk mužem na správném místě?

Názor
To, co se v poslední době děje kolem americké elektroautomobilky Tesla, názorně ukazuje, jak moc jsou trhy a investoři senzitivní. A také, že když někdo jako její šéf Elon Musk má na kontě dostatek milionů dolarů, projde mu u amerických regulátorů i to, že se na základě dvou krátkých vět na Twitteru během jednoho dne snížila tržní hodnota jím vedené firmy o sedm miliard dolarů, tedy asi o 155 miliard korun.
Kontroverzní image Elona Muska, šéfa elektroautomobilky Tesla, nezachrání, ani to, kdyby se objevoval v každém druhém dílu seriálu Teorie velkého třesku. Reprofoto: inhabitat.com

To je pro srovnání částka, o jakou se sníží německý hrubý domácí produkt (HDP) v případě uvalení amerických dovozních cel na evropské automobily, nebo hodnota hypoték, které české banky poskytly v roce 2013, či výše finančních prostředků, které tuzemské nebankovní subjekty v roce 2016 půjčily domácnostem a firmám.

Elon Musk je bezesporu vizionář a ekonomická celebrita, otázkou však je, zda je mužem na správném místě. Jako šéf Tesly, která ještě ani jednou byla v zisku, neplní sliby investorům.

V posledních letech je opakovaně ujišťoval, že automobilka už konečně začne vyrábět plánovaný počet elektromobilů. Zřejmě se to podařilo, ale až v letošním třetím kvartálu.

Čemu tedy věří investoři víc? Vizím, které nastínil, nebo Muskovi samotnému?

Pravděpodobně jeho vizím, protože Musk sám o sobě je kvůli svým veřejným vyjádřením problematickou osobou a jeho image nezachrání, ani to, kdyby se objevoval v každém druhém dílu seriálu Teorie velkého třesku (2015) nebo Simpsonovi (2017).

PSALI JSME:
Na trhu chybí baterie, většinu produkce spolkne automobilka Tesla

Můžu si dovolit cokoliv

Musk v poslední době vysílá do světa řadu signálů, jimiž naznačuje, že si může dovolit v podstatě cokoliv. Jen na sociální síti Twitter vizionáře sledují 22 miliony lidí. Ti si např. letos v červenci přečetli Muskův tweet, že britský potápěč Vernon Unsworth, který se významnou měrou zasloužil o záchranu dvanácti nezletilých fotbalistů a jejich trenéra ze zatopeného jeskynního komplexu Tham Luang v Thajsku, je pedofil.

Musk nabídl pro pomoc svou miniponorku, ale byl odmítnut. „Vytvoříme video, jak miniponorka pluje až do jeskyně číslo pět, žádný problém. Promiň, pedofilní chlápku, fakt sis o to řekl,“ napsal Musk na Twitteru, aniž by měl jakýkoliv důkaz pro nařčení Unswortha z pedofilie. Později byl tweet z Muskova profilu bez vysvětlení smazán včetně související konverzace. Unsworth se nechal slyšet, že zvažuje žalobu.

Muskův tweet za půl miliardy korun. Foto: Twitter

420 amerických dolarů

O měsíc později, na začátku srpna, Musk vypustil do světa tento tweet: „Am considering taking Tesla private at $420. Funding secured.“ Tržní hodnota Tesly na americké burze se okamžitě snížila o sedm miliard dolarů a vizionáře začala vyšetřovat americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) kvůli podezření z podvodu. Ukázalo se totiž, že Musk pro stažení firmy z burzy žádné financování zajištěno nemá.

Před týdnem došlo k dohodě (urovnání obvinění) mezi Teslou, Muskem a americkými regulátory, v jejímž důsledku firma a vizionář zaplatí (každý z nich) po 20 milionech dolarů (necelá půl miliarda korun).

Burzovní komise ale předtím podala žalobu, v níž uvedla, že výrok o stažení akcií firmy Tesla neměl reálný základ, vedl k chaosu na akciovém trhu a poškodil investory. Akcie Tesly se v reakci na žalobu propadly o 14 procent. Je však třeba dodat, že po oznámení dohody akcie firmy opět letěly nahoru. Dohoda s regulátorem ale nijak finančně nezohledňuje potenciálně poškozené investory, takže nelze vyloučit další žaloby vůči Muskovi nebo Tesle.

PSALI JSME:
Elektromobily jsou zatím exoti, ale pozvolna si razí cestu

Za jednu akcii nebo za celou firmu?

Pikantní na tom všem je, jak komise upozornila, že Musk operoval s částkou 420 dolarů. Z tweetu samotného ovšem není jasné, zda tím myslel celou firmu, nebo cenu za jednu akcii. A jasné není ani to, proč právě 420 amerických dolarů. Regulátoři si všimli, že 420 USD odpovídalo dvacetiprocentnímu zisku ze závěrečné ceny akcií Tesly v den, kdy Musk tweet zveřejnil.

A v žalobě SEC pracovala s e-maily a textovými zprávami, které si Musk vyměňoval s jinými vysokými představiteli automobilky. V jedné z nich stálo: „Má přítelkyně to bude považovat za zábavné“.

Zatímco číslovka 419 se celosvětově ustálila pro označení specifického druhu podvodu, tzv. nigerijských dopisů, na ni v řadě navazující číslovka 420 je synonymem pro marihuanu. „Je to legální, ne?“ zeptal se před měsícem Musk ve studiu jedné kalifornské televize (pozn. red. – od začátku roku je zde užívání marihuany pro rekreační účely legální), než popotáhl z ubaleného jointa.

Muskova přítelkyně sice i tohle vystoupení mohla považovat za zábavné, ale akcie Tesly reagovaly okamžitým propadem o devět procent. A výprodej akcií automobilky, která má dlouhodobě problém s plněním svých slibů vůči investorům i zákazníkům, navíc podpořily zprávy o odchodech dvou klíčových manažerů. O jedno ze svých křesel v Tesle přišel na základě urovnání i Musk: Musí skončit ve funkci předsedy správní rady, ale může zůstat generálním ředitelem.

Sorry, vizionářský chlápku, ale fakt sis o to řekl.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Aukro spouští spolupráci se Zásilkovnou

Aukro, největší české on-line tržiště, tento týden informovalo, že rozšiřuje nabídku přepravních metod a spouští přímou spolupráci se společností Zásilkovna. Nově je možné objednat doručení zásilky přímo v prostředí …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letošní rok nás vyjde draho. Kde na to vzít a nekrást

Průzkum
Na peněženky se to valí ze všech stran. Letošní rok vyjde draho. Ceny plynu našponované kvůli geopolitickým strkanicím supervelmocí o Evropu, dražší elektřina kvůli bláznivému odstavování elektráren v Německu, dražší potraviny o pětikoruny i padesátikoruny na položku za pouhé dva měsíce, zase o něco dražší auta už z tak loni rostoucích cen. Obchodníci si mohou mnout ruce, ale i jim rostou náklady.