Tesla: Tweet za půl miliardy korun. Je Elon Musk mužem na správném místě?

Názor
To, co se v poslední době děje kolem americké elektroautomobilky Tesla, názorně ukazuje, jak moc jsou trhy a investoři senzitivní. A také, že když někdo jako její šéf Elon Musk má na kontě dostatek milionů dolarů, projde mu u amerických regulátorů i to, že se na základě dvou krátkých vět na Twitteru během jednoho dne snížila tržní hodnota jím vedené firmy o sedm miliard dolarů, tedy asi o 155 miliard korun.
Kontroverzní image Elona Muska, šéfa elektroautomobilky Tesla, nezachrání, ani to, kdyby se objevoval v každém druhém dílu seriálu Teorie velkého třesku. Reprofoto: inhabitat.com

To je pro srovnání částka, o jakou se sníží německý hrubý domácí produkt (HDP) v případě uvalení amerických dovozních cel na evropské automobily, nebo hodnota hypoték, které české banky poskytly v roce 2013, či výše finančních prostředků, které tuzemské nebankovní subjekty v roce 2016 půjčily domácnostem a firmám.

Elon Musk je bezesporu vizionář a ekonomická celebrita, otázkou však je, zda je mužem na správném místě. Jako šéf Tesly, která ještě ani jednou byla v zisku, neplní sliby investorům.

V posledních letech je opakovaně ujišťoval, že automobilka už konečně začne vyrábět plánovaný počet elektromobilů. Zřejmě se to podařilo, ale až v letošním třetím kvartálu.

Čemu tedy věří investoři víc? Vizím, které nastínil, nebo Muskovi samotnému?

Pravděpodobně jeho vizím, protože Musk sám o sobě je kvůli svým veřejným vyjádřením problematickou osobou a jeho image nezachrání, ani to, kdyby se objevoval v každém druhém dílu seriálu Teorie velkého třesku (2015) nebo Simpsonovi (2017).

PSALI JSME:
Na trhu chybí baterie, většinu produkce spolkne automobilka Tesla

Můžu si dovolit cokoliv

Musk v poslední době vysílá do světa řadu signálů, jimiž naznačuje, že si může dovolit v podstatě cokoliv. Jen na sociální síti Twitter vizionáře sledují 22 miliony lidí. Ti si např. letos v červenci přečetli Muskův tweet, že britský potápěč Vernon Unsworth, který se významnou měrou zasloužil o záchranu dvanácti nezletilých fotbalistů a jejich trenéra ze zatopeného jeskynního komplexu Tham Luang v Thajsku, je pedofil.

Musk nabídl pro pomoc svou miniponorku, ale byl odmítnut. „Vytvoříme video, jak miniponorka pluje až do jeskyně číslo pět, žádný problém. Promiň, pedofilní chlápku, fakt sis o to řekl,“ napsal Musk na Twitteru, aniž by měl jakýkoliv důkaz pro nařčení Unswortha z pedofilie. Později byl tweet z Muskova profilu bez vysvětlení smazán včetně související konverzace. Unsworth se nechal slyšet, že zvažuje žalobu.

Muskův tweet za půl miliardy korun. Foto: Twitter

420 amerických dolarů

O měsíc později, na začátku srpna, Musk vypustil do světa tento tweet: „Am considering taking Tesla private at $420. Funding secured.“ Tržní hodnota Tesly na americké burze se okamžitě snížila o sedm miliard dolarů a vizionáře začala vyšetřovat americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) kvůli podezření z podvodu. Ukázalo se totiž, že Musk pro stažení firmy z burzy žádné financování zajištěno nemá.

Před týdnem došlo k dohodě (urovnání obvinění) mezi Teslou, Muskem a americkými regulátory, v jejímž důsledku firma a vizionář zaplatí (každý z nich) po 20 milionech dolarů (necelá půl miliarda korun).

Burzovní komise ale předtím podala žalobu, v níž uvedla, že výrok o stažení akcií firmy Tesla neměl reálný základ, vedl k chaosu na akciovém trhu a poškodil investory. Akcie Tesly se v reakci na žalobu propadly o 14 procent. Je však třeba dodat, že po oznámení dohody akcie firmy opět letěly nahoru. Dohoda s regulátorem ale nijak finančně nezohledňuje potenciálně poškozené investory, takže nelze vyloučit další žaloby vůči Muskovi nebo Tesle.

PSALI JSME:
Elektromobily jsou zatím exoti, ale pozvolna si razí cestu

Za jednu akcii nebo za celou firmu?

Pikantní na tom všem je, jak komise upozornila, že Musk operoval s částkou 420 dolarů. Z tweetu samotného ovšem není jasné, zda tím myslel celou firmu, nebo cenu za jednu akcii. A jasné není ani to, proč právě 420 amerických dolarů. Regulátoři si všimli, že 420 USD odpovídalo dvacetiprocentnímu zisku ze závěrečné ceny akcií Tesly v den, kdy Musk tweet zveřejnil.

A v žalobě SEC pracovala s e-maily a textovými zprávami, které si Musk vyměňoval s jinými vysokými představiteli automobilky. V jedné z nich stálo: „Má přítelkyně to bude považovat za zábavné“.

Zatímco číslovka 419 se celosvětově ustálila pro označení specifického druhu podvodu, tzv. nigerijských dopisů, na ni v řadě navazující číslovka 420 je synonymem pro marihuanu. „Je to legální, ne?“ zeptal se před měsícem Musk ve studiu jedné kalifornské televize (pozn. red. – od začátku roku je zde užívání marihuany pro rekreační účely legální), než popotáhl z ubaleného jointa.

Muskova přítelkyně sice i tohle vystoupení mohla považovat za zábavné, ale akcie Tesly reagovaly okamžitým propadem o devět procent. A výprodej akcií automobilky, která má dlouhodobě problém s plněním svých slibů vůči investorům i zákazníkům, navíc podpořily zprávy o odchodech dvou klíčových manažerů. O jedno ze svých křesel v Tesle přišel na základě urovnání i Musk: Musí skončit ve funkci předsedy správní rady, ale může zůstat generálním ředitelem.

Sorry, vizionářský chlápku, ale fakt sis o to řekl.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Firmy

Zaměstnanci v průmyslových firmách stárnou

Zvyšování věkového průměru se úzce dotýká i pracovního trhu. Zatímco v české populaci stoupl od začátku tisíciletí průměrný věk o necelého tři a čtvrt roku, u průmyslových firem hovoří odborníci až o pěti letech.

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

Tanec a hudba: Medicína, která lidem vrací radost do života

Rozhovor
Od malička rád bavil lidi. Využil taneční průpravu a s pomocí gerontologů, lékařů a odborníků na péči a aktivizaci seniorů i zdravotně postižených vytvořil metodu EXDASE. Dnes díky ní pomáhá seniorům, lidem s demencí, ale i vozíčkářům. Za svoji metodu, která lidem vrací radost ze života, dostal Petr Veleta letos Cenu za mimořádný přínos v oboru gerontologie.
Rolovat nahoru