Texaský blackout a extrémní výkyvy spotových cen v Česku nehrozí

Názor
V důsledku rozsáhlého únorového blackoutu v Texasu se strhla vlna varování jak před obnovitelnými zdroji energie, tak před odběrem elektřiny za spotové ceny. Data ale ukazují, že ani z jednoho český spotřebitel nemusí mít obavy.
V selhání sehrál mnohem větší roli výpadek dodávek elektřiny generované ze zemního plynu, a to kvůli zamrzlým přívodovým trubkám. Právě na toto fosilní palivo texaský energetický systém do značné míry spoléhá. Ilustrační foto: Pixabay.com

K situaci v Texasu totiž vedla zejména celková nepřipravenost na mrazivé počasí a také izolovanost místního energetického systému. Tuzemský energetický trh se ale od tamního velmi liší, ať už kvůli přísnější regulaci nebo svým napojením na celoevropskou energetickou síť.

Zprávy o rozsáhlém blackoutu v americkém Texasu obletěly celý svět a vášnivou diskusi vyvolaly i v Česku. Mezi lidmi v důsledku katastrofy v Texasu objevil strach z pohybu cen elektřiny na burze.

PSALI JSME:
Evropa bez elektřiny i bez ohně v kamnech. To snad ne!

S jistotou ale lze říct, že stejná situace u nás nastat nemůže. K výpadkům elektřiny v Texasu přispěla souhra několika faktorů. Asi tím nejvýraznějším byla naprostá nepřipravenost tamní sítě na silnou vlnu mrazivého počasí, které je pro jižanský stát raritou.

Právě na Texas ve srovnání s jeho sousedy dopadla sněhová bouře zejména drtivě i kvůli naprosté izolovanosti jeho energetické sítě. Ta je přitom výsledkem záměrného rozhodnutí tamních politiků, ke kterému je vedla snaha vyhnout se federální regulaci.

PSALI JSME:
V Texasu jsou lidé placeni za odběr zemního plynu

Nepřipraven na mrazy pak byl nejen energetický systém, ale i samotné domácnosti a jejich nemovitosti. K výsledným blackoutům proto přispěl i výrazný nárůst spotřeby elektřiny, která sloužila k vytápění nedostatečně zateplených domů.

Český energetický systém vypadá velmi odlišně, díky čemuž jsou obavy z extrémních cenových skoků elektřiny na burze neopodstatněné. Tím nejdůležitějším faktorem je, že Česko je součástí největší elektrické sítě na světě, která se rozprostírá napříč Evropou. Případný výpadek v jedné oblasti je tak snadno možné kompenzovat dodávkou z jiné.

PSALI JSME:
Mrazy v USA značně zdražují ropu

Data navíc dokazují, že z dlouhodobého hlediska jsou pro zákazníky tzv. spotové ceny, tedy aktuální ceny na burze, nejpříznivější. Stačí se podívat na vývoj cen několik let zpět do minulosti. Ukazuje se, že i když rostou, stále jsou v porovnání se standardními ceníky dodavatelů atraktivnější.

Významné výkyvy v cenách jsou ze své podstaty ojedinělé a krátkodobé. I v teoretickém případě, že by vyšší cena na burze trvala, by se navíc tato skutečnost postupně propsala i do ceníků tradičních dodavatelů.

PSALI JSME:
Špinavá energie přebírá vedení, zelené akcie padají

Texaský blackout vyvolal i diskuzi o spolehlivosti obnovitelných zdrojů energie, které z katastrofy vinili především američtí republikánští politici. Jak ale ukázalo následné vyhodnocení situace, v selhání sehrál mnohem větší roli výpadek dodávek elektřiny generované ze zemního plynu, a to kvůli zamrzlým přívodovým trubkám.

Právě na toto fosilní palivo texaský energetický systém totiž do značné míry spoléhá. Ani extrémní situace v Texasu tak neukázala na nespolehlivost zelené elektřiny a obnovitelných zdrojů, kterou mnozí kritici s oblibou hlásají.

Autor je zakladatel energetického start-upu bezDodavatele
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pátá šokující předpověď pro rok 2021: Revoluční fúzní technologie zajistí lidstvu hojnost energie

Zavřít reklamu ×
  1. Tady to fakt nehrozí. Elektrickou Teslu nikdo nekupuje . Není moc lidí co dají za auto 1.5 mil. kč a dalších 320 tis. kč budou mít schované na další baterii……

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent

Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a stočné, zdražila až takřka o deset procent. V podobném rozsahu zdraží i v příštím roce. Důvodem je pandemie, která hlavně turisticky exponovaným …

Med citelně zdražuje. Pozor na padělky

Cena kvalitního českého medu momentálně letí vzhůru. Prodává si za více než 200 korun za kilogram. Tmavý medovicový vyjde i na 230 korun. To nekalé dodavatele může podnítit k tomu, aby zkusili prodat ještě více …

Elektřina a plyn zdraží. Až o deset procent

České domácnosti se musí připravit na razantní zdražení elektřiny, ale také zemního plynu. Za elektřinu přitom platí Češi už teď – vzhledem ke své kupní síle – nejvyšší cenu v Evropě. Na burze nyní citelně zdražuje …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru