Těžké dilema: hazard, nebo milionové ztráty?

Zdá se, že za nejčastěji skloňované slovo tohoto roku bude vybrán hazard. Ve sněmovně je v současné době připraveno k projednání několik variant zákonů, které se zabývají hazardem od daní, přes zavírání heren až po registrace gamblerů, a to ještě s různými úpravami pro léta 2016 i 2017.

Hazardní hráči mají být registrováni. Ilustrační foto: www.pixabay.com

Neméně rušno je však ve městech, která momentálně řeší dilema, zda hazard povolit, nebo z rozpočtu odepsat desítky milionů.

V budoucnu by měly být automaty zakázány v restauracích a barech, návrh nové legislativy rovněž omezuje počet automatů na určitém území a nedovoluje hrát patologickým hráčům, mladistvým, lidem v insolvenci nebo pobírajícím dávky.

Praha má ročně příjmy z odvodů z automatů a dalších zařízení okolo 900 milionů. Magistrát má však spočítané, že po zavedení vyhlášky přijaté před prázdninami by roční výpadek příjmů činil zhruba 750 milionů. Podle tohoto nařízení má klesnout počet heren o třetinu a v blízké budoucnosti by povolení k hazardu zůstalo jen kasinům v pětihvězdičkových hotelích s kapacitou minimálně 400 lůžek. Nulovou toleranci hernám už vyhlásilo pět z 22 městských částí a několik pražských obcí.

Přijít o stovky milionů korun ročně však může pro město znamenat komplikace, protože z těchto peněz jsou mnohdy financovány aktivity, na které se peníze hledají těžko. Podle slov primátorky Adriany Krnáčové (ANO) je navázání podpory kultury a sportu na hazard perverzní a Praha najde jiný zdroj, jak tuto oblast financovat. Jaký? To primátorka zatím neví.

Podle nedávno zveřejněných údajů z kontroly 586 pražských heren a kasin plných 80 % zařízení nesplňuje podmínky pro provoz, přičemž u třetiny kontrola objevila nedostatky, které jsou v příkrém rozporu s možností nabízet své služby.

Koncem září zastupitelstvo Lovosic schválilo vyhlášku, která od Nového roku zakáže provozování sázkových her a loterií. Vyhláška zakazuje vznik nových terminálů, ty stávající by měly přestat lákat gamblery v průběhu roku 2018. Majitelé heren varují, že jejich místo zaujme nelegální hazard provozovaný mafií.

Zastupitelé v severočeských Teplicích se počátkem léta ani napotřetí neshodli, jestli v lázeňském městě vymýtit hazard. Mimo jiné i kvůli tomu, že by město přišlo až o desítky milionů. Právě v Teplicích loni vybrali na odvodech z hazardu 75 milionů, letos odhadují příjmy až na 100 milionů.

V Brně ještě za rok 2013 získali z hazardu 262 milionů. Postupné úpravy vyhlášky regulující herny a kasina se začaly projevovat už v roce 2014, kdy příjmy klesly na pouhých 73,2 milionu korun. Za tento rok se po zavedení plošného zákazu očekávají výnosy už jen 50 milionů korun a v příštím roce by měly spadnout ještě níž.

Kolín, jedno z nejzadluženějších měst v České republice, má roční příjmy z hazardu okolo 26 milionů. A právě kvůli penězům, které z heren město získává, se zdejší radní ještě nerozhodli, jestli plošný zákaz hazardu v centru města rozšíří.

Mezi prvními, kdo zavedl prohibici hazardu, byly České Budějovice, kde zákaz funguje od konce roku 2011. Ještě před dvěma lety mělo město příjmy z odvodů téměř 45 milionů korun a za první pololetí letošního roku se vybralo už jen něco málo přes tři miliony.

Nová legislativa počítala od příštího roku se zdvojnásobením odvodu z jednoho hracího automatu na 110 Kč za den, což by městům teoreticky zachovalo příjem i při snížení počtu hracích strojů na polovinu. Ale poté, co sněmovna vrátila vládní návrh k přepracování, nový pokus mířící k poslancům počítá už jen s částkou 80 Kč.

Česko chce podle prohlášení koalice s hazardními hrami bojovat podobně jako s drogami. Vláda už loni rozhodla o tom, že problematiku gamblerství má Úřad národního protidrogového koordinátora zahrnout do protidrogové strategie.

V České republice bylo vloni problémovým hráčstvím ohroženo zhruba 440 000 lidí, z toho by přibližně 100 000 potřebovalo kvůli své závislosti lékařskou péči. Vyplynulo to z vládní zprávy o hazardu v ČR za rok 2014. Celkem 168 000 lidí by mohlo mít v budoucnu s hráčstvím potíže, nebo už je má.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Zobrazit pingbacky

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB