Tipy, jak při cestách mimo EU ušetřit při používání mobilního telefonu

Změny tarifů v rámci Evropské unie by mohly vést k domněnce, že volat a využívat data je už kdekoli ve světě dostupnou záležitostí. Nemylte se. Poplatky za hovory a data v mnohých vyhledávaných turistických destinacích se nezměnily. Pokud nebudete opatrní, může vás nepozorné chování s telefonem mimo státy Unie vyjít velmi draho. Přinášíme několik tipů, které vaši peněženku ochrání.

Většina navigací stahuje informace z internetu průběžně podle vašeho pohybu. Foto: Pixabay

V rámci Evropské unie se s mobilním telefonem můžete dnes již zpravidla bez obav chovat stejně, jako byste byli doma. Přesto vám doporučujeme ověřit si u operátora nastavení konkrétního tarifu. Stačí zavolat na infolinku. Při využívání telefonu mimo státy EU byste však měli vědět několik věcí, upozornila telekomunikační společnost Venlan, která mj. nabízí SIM kartu, která je primárně určena pro chatování ze zahraničí.

Než se vydáte na cestu mimo EU, ověřte si vždy ceny roamingových služeb, tedy poplatků za využívání mobilních služeb vaší SIM karty v zahraničí. Ceny hovorů se mohou podle nastavení vašeho tarifu vyšplhat například ve Švýcarsku, tedy v Evropě, ale mimo Unii, nad 40 Kč za minutu. V exotičtějších zemích, jako je například Egypt, až téměř k 70 Kč za jednu provolanou minutu. Pokud budete chtít volat, využijte některý z balíčků operátora za zvýhodněnou cenu.

POZOR NA VYUŽÍVÁNÍ NAVIGACE

Je příjemné být průběžně v kontaktu s přáteli prostřednictvím sociálních sítí. Možná si říkáte, že pár řádek textové komunikace nestojí, co se množství přenesených dat týká, za řeč. To je sice pravda, ale těžko můžete ovlivnit, když se někdo z vašich přátel rozhode poslat vám sérii fotek z dovolené. Nehledě k tomu, že některé aplikace běží na pozadí operačního systému a využívají přenos dat i ve chvíli, kdy je aktivně nepoužíváte.

Jestli chcete být stoprocentně v bezpečí od poplatků, zakažte v nastavení telefonu datový roaming. Pokud to neuděláte, zkontaktujte se s vaším operátorem a nastavte si limit pro využití dat v zahraničí. Po jeho vyčerpání se čerpání dat přeruší.

V případě, kdy využíváte na cestách navigaci ve smartphonu nebo tabletu, stáhněte si před cestou mapy dané země, pokud to vaše navigační aplikace umožňuje. Anebo si nainstalujte jinou. Většina těchto navigací totiž standardně nemá mapy uložené přímo v zařízení, ale podle vašeho pohybu stahuje s využitím mobilních dat průběžně informace z internetu.

Využití mobilního hotspotu se vám může velmi vymstít. Pokud totiž dáte komukoli přístup na váš hotspot, třeba jen pro načtení informací o blízké historické památce, jeho telefon se začne chovat tak, jako by byl připojen k běžné Wi-Fi síti. To prakticky znamená, že může začít automaticky stahovat aktualizace nainstalovaných aplikací, což zahrnuje mnohdy desítky až stovky MB dat. V přepočtu na koruny to může znamenat až desítky tisíc korun.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Bez informací chytrá karanténa fungovat nebude

Jak se žije během karantény? Transakční data ukazují, že propad karetních transakcí už není tak bezprecedentní jako na začátku karantény, kdy klesal o více než pětinu. Nicméně meziroční pokles o deset procent ve …

Chargeback, ochrana při placení kartou

On-line nakupuje každým dnem čím dál více lidí a spousta aktivit se tím přesouvá přímo do našich domovů. Místo návštěvy kina filmy streamujeme, týdenní nákupy zvládáme zařídit rovnou ze sedaček a jídla si necháváme …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konto pracovní doby. Neznáte? Možná se to už brzy změní

Poradna
Že vám ten pojem nic neříká? Možná hodně brzy se to změní. Konto pracovní doby je institut zavedený v zákoníku práce sice už 14 let, přesto jej domácí firmy zatím moc nevyužívaly. Jeho hlavní předností je, že zaměstnancům zajišťuje stálý plat a zaměstnavatelům umožňuje přidělovat práci flexibilně či nárazově. A to se především v době po pandemii může oběma stranám hodit.
Rolovat nahoru