bool(false)

Dostupnější ochrana spotřebitelů na stole

Sladění evropské a české legislativy si klade za cíl novela zákona o ochraně spotřebitele (č. 634/1992 Sb.), kterou budou poslanci sněmovny projednávat právě tento týden. Podrobnosti k novele dnes přináší informační portál Finančního a ekonomického institutu.

Finanční a ekonomický institut

Novela zavádí možnost mimosoudního řešení sporů mezi prodejci a spotřebiteli za dohledu České obchodní inspekce (ČOI), zabývá se spotřebitelskými spory při on-line nebo příhraničních obchodech, i bojem proti nekalým praktikám, a umožňuje inspekci pořizovat záznamy při sledování činnosti tzv. šmejdů i bez jejich vědomí.

Spory mezi spotřebitelem a prodejcem dosud často končívaly před soudy, které jsou touto agendou zahlcené, a navíc soudní jednání bývá pro obě strany dlouhé, nákladné a přes zdánlivou jednoduchost s nejistým výsledkem.

Mimosoudní řešení sporu, pro obě strany bezplatné, bude začínat stížností spotřebitele podané na ČOI nejpozději rok po prvním kontaktu (reklamaci) s prodejcem. Inspekce vyzve prodejce k dodání podkladů a vyjádření a pak vede spor jako nestranná třetí strana formou odborných názorů o postavení, právech a povinnostech spotřebitele a prodejce až k jejich dohodě, k níž by mělo dojít do 90 dní.

Nadále se počítá s již existujícími systémy řešení spotřebitelských sporů ve specializovaných oblastech. Tedy zachovává v oblasti finančních služeb současnou působnost finančního arbitra, u pošt a telekomunikací Českého telekomunikačního úřadu a v oblasti energetiky Energetického regulačního úřadu. Naproti tomu zakazuje činnost všech soukromých subjektů v mimosoudních řízeních tzv. ADR (Alternative Dispute Resolution).

Více informací na http://www.faei.cz/dostupnejsi-ochrana-spotrebitelu-na-stole/

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Letní dovolená Čechů? Na dva týdny, v Čechách nebo po vlastní ose do Chorvatska

Dle aktuálního průzkumu Rondo Data se na letní dovolenou chystá 75 % Čechů, nejvíce z nich na dva týdny, 45 % ji stráví v Čechách. Když na dovolenou cestují, nejčastěji upřednostňují cestu po vlastní ose autem a na místě již mají objednané ubytování. Třetina lidí se letos chystá utratit za dovolenou do 5 tis. Kč …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …

U syndromu vyhoření platí, že nic na světě nevznikne náhle

Rozhovor
Syndrom vyhoření může postihnout každého. Podle lektorky společnosti 1. VOX a cvičitelky Pavly Svobodové nerozhoduje ani věk, ani povolání či pohlaví. „Na svých seminářích jsem se setkala s úspěšnými byznysmeny, s lidmi bez zaměstnání, ale i s lidmi velmi mladými a na první pohled zcela bezstarostnými, kteří syndromem vyhoření prošli,“ říká.
Rolovat nahoru