bool(false)

TISKOVÁ ZPRÁVA: Jiří Rusnok se finanční bubliny neobává

PRAHA, 25. dubna 2016 - Český finanční sektor je odolný vůči turbulencím, říká člen bankovní rady a žhavý kandidát na guvernéra ČNB Jiří Rusnok v rozhovoru pro ekonomický portál Finančního a ekonomického institutu (FAEI). Reaguje tím na spekulace především amerických ekonomů, že finanční bublina v horizontu jednoho či dvou roků praskne a čeká nás globální kolaps.

PRAHA, 25. dubna 2016 – Český finanční sektor je odolný vůči turbulencím, říká člen bankovní rady a žhavý kandidát na guvernéra ČNB Jiří Rusnok v rozhovoru pro ekonomický portál Finančního a ekonomického institutu (FAEI). Reaguje tím na spekulace především amerických ekonomů, že finanční bublina v horizontu jednoho či dvou roků praskne a čeká nás globální kolaps.

„Pokud ekonomové, které zmiňujete, budou soustavně varovat před nějakou krizí a budou žít dostatečně dlouho, tak se téměř jistě dožijí naplnění svých proroctví. Ve zmíněném horizontu jednoho či dvou roků však zjevná rizika neplynou,“ tvrdí Jiří Rusnok.

Rusnok dodává, že nikdo není schopen předvídat, co se stane v „dlouhodobém horizontu“. Rizika pro světovou ekonomiku pro nejbližší roky podle něj leží spíš na opačné straně: ochlazení ekonomického oživení, chybějící poptávka a riziko deflace.

A jak pravděpodobný budoucí guvernér centrální banky hodnotí její dosavadní politiku, tedy znehodnocování koruny a vytváření převážně eurových devizových rezerv? „Nastavení měnových podmínek včetně úrovně kurzového závazku momentálně odpovídá cílům měnové politiky a není důvod je v nejbližší době měnit,“ soudí.

Obrat zahraničního obchodu se zeměmi eurozóny činí téměř 60 % českého zahraničního obchodu. Podle Rusnoka je logické, že největší podíl v devizových rezervách, kolem 45 %, připadá na právě na aktiva denominovaná v eurech. Na druhou stranu portfolio devizových rezerv ČNB je poměrně diverzifikované – obsahuje kromě aktiv denominovaných v americkém dolaru také aktiva v kanadském a australském dolaru, švédské koruně, britské libře či japonském jenu.

Celý rozhovor s Jiřím Rusnokem najdete zde.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubrik: [S] Opening a [S] Pro média

Češi nadávají na své hory, ale stejně na ně jedou

Ačkoli se více než polovina Čechů domnívá, že jsou tuzemská lyžařská střediska přeplněná a poskytují služby na nižší úrovni, než je tomu v zahraničí, přesto do nich opakovaně vyrazí 91 procent respondentů. Vyplynulo …

Je tu úplněk. Pozor na zlámané nohy a nabouraná auta

Měsíčnímu úplňku, který se znovu objeví poslední lednový den, se přisuzuje až magická moc. Lidé mu často přisuzují náměsíčnictví, ale třeba také vyšší počet zplozených chlapečků nebo větší aktivitu až agresivitu …

Při prodeji pojištění budou zákazníci lépe chráněni

Desítky tisíc zprostředkovatelů zřejmě čeká proces získávání nové licence a vzrostou také požadavky na jejich profesionalitu. Klienti, kteří si od nich kupují pojistky, by se měli dočkat vyšší srozumitelnosti a …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru