TISKOVÁ ZPRÁVA: Jiří Rusnok se finanční bubliny neobává

PRAHA, 25. dubna 2016 – Český finanční sektor je odolný vůči turbulencím, říká člen bankovní rady a žhavý kandidát na guvernéra ČNB Jiří Rusnok v rozhovoru pro ekonomický portál Finančního a ekonomického institutu (FAEI). Reaguje tím na spekulace především amerických ekonomů, že finanční bublina v horizontu jednoho či dvou roků praskne a čeká nás globální kolaps.

„Pokud ekonomové, které zmiňujete, budou soustavně varovat před nějakou krizí a budou žít dostatečně dlouho, tak se téměř jistě dožijí naplnění svých proroctví. Ve zmíněném horizontu jednoho či dvou roků však zjevná rizika neplynou,“ tvrdí Jiří Rusnok.

Rusnok dodává, že nikdo není schopen předvídat, co se stane v „dlouhodobém horizontu“. Rizika pro světovou ekonomiku pro nejbližší roky podle něj leží spíš na opačné straně: ochlazení ekonomického oživení, chybějící poptávka a riziko deflace.

A jak pravděpodobný budoucí guvernér centrální banky hodnotí její dosavadní politiku, tedy znehodnocování koruny a vytváření převážně eurových devizových rezerv? „Nastavení měnových podmínek včetně úrovně kurzového závazku momentálně odpovídá cílům měnové politiky a není důvod je v nejbližší době měnit,“ soudí.

Obrat zahraničního obchodu se zeměmi eurozóny činí téměř 60 % českého zahraničního obchodu. Podle Rusnoka je logické, že největší podíl v devizových rezervách, kolem 45 %, připadá na právě na aktiva denominovaná v eurech. Na druhou stranu portfolio devizových rezerv ČNB je poměrně diverzifikované – obsahuje kromě aktiv denominovaných v americkém dolaru také aktiva v kanadském a australském dolaru, švédské koruně, britské libře či japonském jenu.

Celý rozhovor s Jiřím Rusnokem najdete zde.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *