Tlak na hlubší deficit státního rozpočtu polevuje

Názor
Stát hospodařil za prvních šest měsíců letošního roku s deficitem 265,1 miliardy korun. Celkové příjmy vzrostly meziročně o 1,9 procenta a výdaje o 9,3 procenta. Meziměsíční prohloubení deficitu dosáhlo pouze deseti miliard, což je spolu s loňským červencem nejnižší hodnota od vypuknutí pandemie.
Tlak na hlubší deficit státního rozpočtu polevuje. Rizikem však zůstávají blížící se volby, které by mohly přinést nové výdaje a prohloubení deficitu. Ilustrační foto: Ministerstvo financí

Na tom se podílela zejména příjmová strana opět v čele s přímými daněmi. Zásadní položkou byla pololetní záloha na dani z příjmu právnických osob, která překonala očekávání ministerstva financí, a inkaso za celé první pololetí dosáhlo 90 procent celoročního plánu.

Vyšší příjmy zaznamenala i daň z příjmu fyzických osob a pojistné. Naopak i nadále výrazně zaostává výběr DPH a spotřebních daní. To by se však podle nás mělo změnit v druhé polovině roku, kdy už by ekonomika měla růst. Celkově ale již nyní vláda získala o 16,2 miliardy korun více oproti plánu ministerstva.

Výdajovou stranu stále nejvíce zatěžují transfery podnikatelskému a municipálním sektorům, pod kterými se schovávají covidové programy na podporu ekonomiky. Do velké míry je však považovat za vyčerpané a v druhé polovině roku se nebudou opakovat.

PSALI JSME:
Česko letos vykáže rekordní schodek státních financí

Na druhou stranu by se měly více rozjet investiční výdaje, které tradičně v první polovině roku zaostávají. Doposud bylo utraceno necelých 60 miliard korun z plánovaných 187,5 mld. Kč. Prozatím tempo čerpání odpovídá průměru předchozích let, tudíž lze předpokládat, že by ambiciózní plán mohl být naplněn. Celkově tak výdajová strana předbíhá plán ministerstva o 31,2 mld. Kč.

Podle našich očekávání tlak na prohlubování deficitu státního rozpočtu v polovině roku slábne. Ačkoli naše prognóza počítala s vyšším daňovým inkasem oproti plánu ministerstva financí, zejména daň z příjmu právnických osob je pozitivním překvapením.

V druhé polovině roku by ekonomika měla podpořit i další daňové položky a zároveň poleví tlak na výdajovou stranu. I nadále tak počítáme s výsledným deficitem státního rozpočtu ve výši 400 miliard korun. Rizikem však zůstávají blížící se volby, které by mohly přinést nové výdaje a prohloubení deficitu v naší prognóze.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Bude to o ekonomice, blbečku. Babišovi ještě může volby vyhrát rapidní růst důvěry obyvatel v ekonomiku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.