Lombardní sazba, která určuje, za kolik si komerční banky mohou u centrální banky půjčit peníze oproti zástavě cenných papírů, klesla na 5,50 procenta. Diskontní sazba, od níž se odvíjí úročení vkladů komerčních bank u centrální banky, poklesla na 3,50 procenta. Hypotéky a ostatní komerční úvěry pro lidi i firmy by tak měly co nejrychleji zlevnit.
Centrální bankéři od loňského prosince snížili základní úrokové sazby už o 2,25 procentního bodu, dvoutýdenní repo sazba činila na konci roku 6,75. Hypotéky ale tak rychle nezlevňují. Podle ukazatele Swiss Life Hypoindexu klesla průměrná nabídková sazby hypoték z lednových 5,96 na 5,49 procenta platných na začátku července.
Tedy o méně než půl procentního bodu. Základní úrokové sazby centrální bankéři snižují čtyřikrát rychleji, než klesají sazby hypoteční. Komerční banky tak mají velký prostor pro výraznější zlevnění hypoték i komerčních úroků, který by měly využít.
Zásadnější snížení hypotečních sazeb dále povzbudí celý realitní trh a zlepší dostupnost vlastního bydlení. Ostatně vidíme to už nyní. Zájemci o nové byty v Praze zareagovali i na nepatrné zlevnění poměrně rychle, což se projevilo v tom, že prodeje nových bytů oproti loňsku výrazně vzrostly.
Klienti s hypotékou dlouhodobě tvořili polovinu kupujících, kvůli drahým a nedostupným hypotékám v posledních dvou letech ale jejich podíl klesl na deset procent. Od začátku letošního roku jich opět přibývá, aktuálně se jejich počet u nás v Ekospolu pohybuje kolem čtyřiceti pěti procent.
Levnější úvěry pomohou i firmám, které v minulém období musely tlumit své investice a problém měly i s provozními úvěry. Banky tak mají v rukou rychlost zotavení celé české ekonomiky. Měly by tak na rozhodování centrální bankéřů reagovat mnohem rychleji a hypotéky i komerční úvěry zlevnit výrazněji.
Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)