To nejhorší je za námi. Ekonomika začíná růst

Názor
Do minulého týdne jsme vstoupili s optimistickým konjunkturálním průzkumem za duben. Ten ukázal na pokračující zlepšování nálady napříč českou ekonomikou. Ukazatel podnikatelské důvěry se tak již vrátil na svůj dlouhodobý průměr.
To nejhorší je za námi. Ekonomika začíná růst, říká hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Spotřebitelský sentiment se ještě na konci loňského roku nacházel na nejnižší úrovni od konce 90. let, dubnové číslo již bylo nejvyšší od října 2021, i když stále pod historickým průměrem. Každopádně výsledek je povzbuzením nejenom pro naši makroekonomickou prognózu, ale samozřejmě především pro tuzemské firmy a domácnosti.

Již v naší lednové prognóze jsme konstatovali, že mělká recese byla pouze záležitostí druhé poloviny loňského roku, a s tímto názorem jsme šli skutečně s kůží na trh. Drtivá většina tržních ekonomických prognóz včetně veřejných institucí, jako jsou Česká národní banka či ministerstvo financí, vesměs čekala ještě během prvního čtvrtletí letošního roku mezikvartální pokles.

My jsme čekali minimální vzestup o 0,1 procenta, přesto vzestup. Nyní je naše přesvědčení ale ještě silnější. První tři měsíce roku 2023 podle nás vykázaly mezičtvrtletní růst českého hospodářství o 0,2 procenta. A ještě lépe to vypadá u našeho klíčového obchodního partnera, Německa.

PSALI JSME:
Výkon průmyslu v Německu byl v prvním čtvrtletí velmi dobrý

V případě německé ekonomiky předpokládáme mezičtvrtletní nárůst tamní ekonomiky během prvního kvartálu o 0,4 procenta. Zdá se, že potíže v globálním dodavatelském řetězci jsou za námi. Zveřejněné evropské indikátory, a to nejenom z německého průmyslu, nadále příjemně překvapují.

Jak to nakonec za první letošní čtvrtletí dopadlo, to se dozvíme hned v prvním květnovém pracovním dnu. I námi předpokládaný mezičtvrtletní vzestup o 0,2 procenta, který patří k nejoptimističtějším na trhu, bude ale znamenat meziroční pokles (o -0,1 %).

Média i někteří politici se nám budou snažit vsugerovat, že jsme v recesi. Nejsme. Již během letošního třetího čtvrtletí se vrátíme na předpandemickou úroveň, kde bohužel stále jako téměř jediní ze zemí EU spolu se Španělskem nejsme.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Česká ekonomika by po mělké recesi měla pomalu začít nabírat dech

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB