To nejhorší má tuzemský průmysl snad už za sebou

Názor
Říjnový pokles průmyslu asi nepřekvapil nikoho, kdo sleduje dění v jeho tuzemském největším oboru – a sice v automobilovém průmyslu. Celkově se průmyslová výroba snížila meziročně o 5,1 procenta (podle sezónně očištěných dat, pozn. aut.), nicméně převážná část oborů zůstala i tentokrát v černých číslech.
Některé obory, jako například chemický, papírenský, farmaceutický průmysl nebo výroba kovů, vykázaly dvouciferný nárůst poptávky. Ilustrační foto: Pixabay.com

Potvrzuje se tak opět, že problém mají především výrobci automobilů a jejich dodavatelé čelící problémům se zásobováním ze zahraničí v podstatě už od dubna letošního roku. Ale nyní jsou zde konečně vidět první dílčí signály zlepšení, neboť ve srovnání se zářím už výroba aut konečně mírně vzrostla (+5,5 %).

Když navíc vezmeme v úvahu další zprávy přicházející z oboru, tak i v závěru roku vypadá situace mnohem nadějněji než třeba v létě. Problém s dodávkami komponent se ještě zcela sice nevyřešil, ale výroba je už přece jen plynulejší, než v předcházejících měsících.

Vedle automobilového průmyslu, který vykazuje více než třetinový meziroční propad, jsou ve výrazném útlumu zpracovatelé dřeva, tedy suroviny, která má za sebou citelný nárůst cen způsobený zvýšením poptávky v zahraničí.

PSALI JSME:
Český průmysl se propadá, důvodem je čipový hladomor a zastavení výroby aut

Kontrast, který je vidět na celkových výsledcích – tedy automobilový průmysl vs. ostatní – je patrný i u nových zakázek. Zatímco u aut je vidět propad zakázek o pětinu, ostatní sledované obory jsou meziročně stále v plusu.

Některé (jako například chemický, papírenský, farmaceutický průmysl nebo výroba kovů) dokonce vykazují dvouciferný nárůst poptávky. V případě aut však vidíme problém stále na straně výroby, respektive extrémních dodacích lhůt, které od nových objednávek mohou jen odrazovat. O poptávce po nových vozech v tuto chvíli asi nemá smysl moc pochybovat.

Zdá se, že to nejhorší má tuzemský průmysl snad za sebou. Napovídají tomu nejenom meziměsíční tempa, ale i aktuální soft průzkumy zveřejněné v posledních dvou týdnech. Průmysl se však i nadále bude muset vypořádávat s problémy se zásobováním ze zahraničí, s vysokými vstupními cenami a rovněž i chybějícími pracovníky, nicméně jeho výsledky by se měly začít opět zlepšovat.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zahraniční obchod stahuje českou ekonomiku dolů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Služby opět v plusu

Služby mají za sebou další úspěšné čtvrtletí a daří se jim kompenzovat nejenom výpadek z doby covidu, ale i vyrovnávat útlum tuzemského průmyslu. Zejména proto se česká ekonomika ve druhém čtvrtletí udržela …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB