Tohle mám vážně také danit?

S tím strašidlem teď vstáváme i jdeme do peřin. Pokud na tomto místě čekáte manželskou poradnu, musíme vás zklamat, protože řeč je o inflaci.
Nechce se vám do placení dani a věříte, že si přece nikdo nevšiml, jakou jste podepsali smlouvu o pronájmu garáže? Vaše volba. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Respektive o tlaku, kterým na nás působí, aby i konzervativní střadatelé začali pronajímat, investovat, spekulovat, zkrátka usilovně zhodnocovat své úspory. Kdo v tomto snažení zaznamenal v loňském roce úspěch, toho v těchto dnech čeká nepříjemná dohra – musí danit.

Příjmy z pronájmu či za určitých okolností také investic se podobně jako v případě jiného podnikání počítají do úhrnu celkových ročních příjmů.

Rozdíl mezi výdaji a příjmy je daněn sazbou 15 procent, v případě vysokých příjmů nově 23 procent.

Zhruba čtyři pětiny našich obyvatel vlastní nemovitost, velká část z nich ji pronajímá. Akcie tzv. dividendových titulů, za všechny jmenujme ČEZ, zase v nedávné době přilákaly mnoho drobných investorů, kteří se však cenných papírů při propadech v létě 2022 hromadně zbavovali.

Často se ziskem, tedy pro ně s novou povinností danit, což mnohým může připadat překvapivé až nespravedlivé.

Pojištění se naštěstí neplatí

Daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob za rok 2022 je třeba finančnímu úřadu odevzdat do 3. dubna 2023. Kdo si přivydělává vedle zaměstnání, měl by si v první řadě zjistit, zda se na něj daňová povinnost vztahuje, protože existuje řada výjimek.

V případě, že jste registrováni na živnostenském úřadě (či byste měli být, pozn. aut.), letos poprvé musíte podat daňové přiznání elektronicky a lhůta se pro vás prodlužuje do 2. Května 2023. S daňovým poradcem lze přiznání podat až do 3. července.

Vyplníte klasické čtyřstránkové daňové přiznání, přičemž jednoznačně doporučujeme použít bezplatné elektronické formuláře, které jsou běžně dostupné. Zatímco příjmy z vedlejší činnosti se uvádějí v Příloze č. 1, zisky z pronájmu či investic se přiznávají v Příloze č. 2 a neplatí se z nich zdravotní ani sociální pojištění.

Paušál, nebo účetnictví

Na co se nesmí zapomínat v případě přiznaných příjmů z pronájmu? Především na obecně platné pravidlo, že se porovnává výše nákladů a příjmů v daném roce. Příjem znamená v první řadě nájem bez záloh na energie a vodu, pokud nejsou hrazeny paušální částkou (pak podléhají vyúčtování, o které se příjem zvýší či sníží).

Proti příjmu staví poplatník náklady, což v případě pronajímaného bytu znamená mj. daň z nemovitosti, pojištění i náklady na vybavení a opravy. Nebo je uplatňuje výdajovým paušálem, v případě pronájmu jde o 30 procent, což znamená sice menší administrativu, ale nutnost vejít se do limitu 600 000 korun.

Pozor na dvě pásma

Rozdíl mezi náklady a příjmy tvoří základ daně. Ten z pronájmu se přičte k případným dalším dílčím základům daně (z dalších přivýdělků a závislé činnosti) a daní se 15 procenty. Pokud však celkový základ daně za celý rok 2022 překročil 1 867 728 korun (tato hranice je každoročně pohyblivá jako výsledek 48násobku průměrné mzdy), částka nad tento limit bude zdaněna 23 procenty (zbytek 15 %).

V případě společného jmění manželů příjem z nájmu zdaňuje pouze jeden z nich. Daňové přiznání nemusejí za splnění určitých podmínek řešit zaměstnanci, kteří z pronájmu získali za rok 2022 méně než 6 000 korun, a osoby bez jiných zdanitelných příjmů s příjmem nejvýše 15 000 korun ročně.

Kdy a za kolik prodáváte

U finančních investic by před vyplněním daňového přiznání měli nezkušení investoři raději konzultovat své povinnosti s kvalifikovanými investičními poradci, kteří za ně transakce obvykle provádějí. U akcií platí tzv. časový test tří let – když je držíte po tuto dobu, zisk po jejich prodeji už neřešíte.

Když je prodáte dříve, rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou (zisk) podléhá dani 15 procent v případě, že jste prodali akcie v hodnotě vyšší než 100 000 korun. Tato hranice se vztahuje na hodnotu prodeje, nikoli zisku, a platí dohromady pro všechny finanční investice.

Dividendy už nedaníte

V průběhu roku získávají investoři z akcií dividendy, které jsou však daněné už při výplatě 15 procent, v případě rakouských titulů (na pražské burze např. Erste, VIG) 20 procent. O vrácení pětiprocentního rozdílu je možné si zažádat, ale obnáší to tak složitou administrativu, že se to běžnému investorovi nevyplatí. Také ziskové prodeje kryptoměn se daní, přičemž se od hodnoty prodeje odečítají náklady na jejich pořízení.

Postará se banka

U spoření s úroky se o 15procentní srážkovou daň (jen z úroků, nikoli celé částky) postará finanční ústav a kvůli nim se daňové přiznání nevyplňuje. Státní příspěvky či příspěvky od zaměstnavatele se za splnění předepsaných podmínek nedaní, stejně jako výplata životního a penzijního pojištění.

U podílových fondů a dluhopisů se daně z dividend a výnosů neplatí, pokud investor splní časový test tří let, nebo prodal podílový list za méně než 100 000 korun v jednom roce.

To je raketa!

Nechce se vám do placení dani a věříte, že si přece nikdo nevšiml, jakou jste podepsali smlouvu o pronájmu garáže, nebo že jste získali jednorázově pár desítek tisíc z prodeje akcií? Vaše volba.

Hrozí vám však nejen doměření daně, ale i další finanční tresty. Jde především o úroky z prodlení, což pro první pololetí 2022 znamená 11,75 procenta a pro druhé 15 procent, které začínají naskakovat nikoli od data kontroly, ale od původní doby splatnosti daně.

A jako hořká višeň na dortu chutná penále z doměřené daně ve výši 20 procent. Nemusíte počítat přesně, stačí si jen odhadnout, že v případě úspěšné kontroly hrozí platba částky násobně vyšší, než by byla ta původně přiznaná daň.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 7
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Pa Pavel

  Píšete, že „Daňové přiznání nemusejí řešit … osoby bez jiných zdanitelných příjmů s příjmem nejvýše 15 000 korun ročně.“, ale před třemi týdny jste v perexu jiného článku uvedli „ Od začátku roku 2023 se mění výše limitů zdanitelných příjmů rozhodných pro povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob, a to z 15 000 na 50 000 korun.“: https://faei.cz/velky-prehled-zmen-ve-mzdach-pro-rok-2023-5-zvyseni-limitu-pro-danove-priznani/

  • Re Redakce

   Dobrý den, ano to je správně. Částka 15 000 Kč platí pro daně za rok 2022, částka 50 000 Kč až pro ten letošní.
   Redakce

 2. Mi Miroslav

  Jedna z věcí, kterou nám komunisté zjevně zvládli vymazat z hlavy je skutečnost, že každé vlastnictví (obecně čehokoliv) s sebou nese i určité povinnosti. Takové ty výkřiky typu „Je to moje a nikomu dalšímu do toho nic není“ jsou ubohé a k ničemu 🙂

 3. Ja Jarda

  Akcie Este a Vig se daní dividenda 27.5% tedy nikoliv 20% jak uvádíte. A tento příjem se znovu zdaní 15%. Započíst do nákladů si lze totiž jen 10% zaplacené daně.

 4. Sa Samanthea

  Daň z věci koupené ze zdaněných peněz. Ani se nedá dopočítat, kolikrát vlastně člověk platí výpalné jen za to, že žije.

 5. Bo Bohouš

  Varování v článku před nepřiznaným příjmem z pronájmu garáže není plané. Sám garáž pronajímám, nájemce zahrnuje nájem do svých živnostenských nákladů a dokládá to ve svém přiznání k dani smlouvou. FÚ má pak jasno a doměření a penále by se dalo jistě čekat v případě, že bych příjem zatajil.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB