Tomáš Sedláček: Dýchá se nám lépe? Máme naději, že odešla žába, která seděla dvacet let na prameni

Skrze naše dva prezidenty jsme si začali dělat srandu, ne hezkou srandu, ale ošklivou srandu, z hodnot, na kterých jsme si my, Češi, mysleli, že je celý náš národ založen. „Když se Andrej Babiš odporoučel z postu premiéra, padla další věž zla. Ale jedna nožka, jeden nehtík východního bloku stále ještě trčí na Hradě,“ říká v rozhovoru filozofující ekonom Tomáš Sedláček.
Skrze naše dva bývalé prezidenty jsme si začali dělat srandu, ale ne hezkou srandu, ale ošklivou srandu, z hodnot, na kterých jsme si my, Češi, mysleli, že je celý náš národ založen, říká Tomáš Sedláček. Foto: BH Securities

Volby vyhrál generál, nově prezident Petr Pavel. Co na to říkáte?
Já jsem z toho hrozně nadšený. Kohokoliv od té doby potkám na ulici, tak mu dávám takový test. Zkuste se normálně nadechnout, všímáte si, jak se najednou lépe dýchá? Mě opravdu hodně trápilo, co s naší republikou dělali, nebo nedělali Klaus se Zemanem. Mě to leží na srdci nejen kvůli mému zamilování do České republiky, do bohémství a kvůli mému vlasteneckému cítění, ale i proto, že jsem pracoval pro prezidenta Václava Havla.

Je to pro mě profesní věc, vím, že některé věci nás ani nikdy nenapadlo, že by se dělaly.
Dělník pozná na zdi, že ten, kdo ji stavěl, něco neudělal dobře.
A takovým profesionálním zbarvením svého pohledu jsem trpěl hodně. Vyhýbal jsem se Pražskému hradu zpočátku zcela programově, v posledních letech se jím stejně projít nedá.

Z Pražského hradu se stala mrtvá končetina Prahy, jestli to můžu takhle říct. Paradoxně nám umřelo nejen Václavské náměstí. Nejsem rodilým Pražákem, narodil jsem se v Roudnici nad Labem, ale ve dvou letech jsem vzal svoji rodinu a odstěhovali jsme se na Jižní Město. A teprve v dospělosti jsem se přestěhoval do centra.
Ale s Prahou dýchám a cítím. Zamiloval jsem se do ní právě, když jsem v ní nežil, když jsem studoval čtyři roky v Dánsku. Tehdy se ze mě stal vlastenec a uvědomil jsem si, jak nám části Prahy odumírají jako části kůže malomocného, nebo dokonce končetiny. Je to vidět právě na Václavském náměstí. Vzpomínám si, když jsme dávali srazy pod koněm a jak se chodilo do kina a jak Václavák normálně žil. Byl zkrátka součástí města, kam se normálně chodilo.
Teď se tomu člověk vyhýbá a je to mrtvý prostor. Občas to přirovnávám k Nekonečnému příběhu, jak se tam rozšiřovala ta nicota, tak Václavské náměstí, byť je to vlastně hlavní náměstí Prahy, tak se tam usídlila zvláštní, divná, špinavá nicota. Je to vidět i na jiných místech, ale Václavské náměstí je nejkřiklavějším příkladem.
A myslím, že Hrad ztratil svoji energii nejen tím, že se jím nedá projít, i když je člověk místní, tak je nepraktické procházet Hradem, protože jsou tam turnikety a ochranné rámy. Ale i kulturně byl za pana prezidenta Havla středem kulturního dění nejen tady České republiky, ale i Evropy, neřkuli světa.
Všichni se rádi za panem prezidentem Havlem přijeli podívat – Rolling Stones počínaje, dalajlamou konče. A ten prezident dodával to, co český národ podle mého soudu hrozně potřebuje, bez čeho jsme tak trochu ztracení. A to je něco jako duch.

Jak to myslíte?
Je to vlastně takový pastýř národa, nikoliv školník nebo údržbář, jako jsou třeba premiér nebo vláda. Ta má na starosti, aby tramvaje jezdily, aby se daně platily, aby byla sociální spravedlnost a aby fungovaly soudy. Stejně tak, jako děláme rozdíl mezi ústavou a duchem ústavy, a ten rozdíl je podstatný a velice důležitý a každá země, která ústavu má tento rozdíl bedlivě střeží a opatruje.
Tak jako kdyby se nám z ústavy ztratil duch ústavy, tak takhle mám pocit, že se dvacet let tak trošku vypouštěl duch České republiky. Skrze naše dva bývalé prezidenty jsme si začali dělat srandu, ale ne hezkou srandu, ale ošklivou srandu, z hodnot, na kterých jsme si my, Češi, mysleli, že je celý náš národ založen.
Ať už jsou to hodnoty, které doslova a do písmene vydupal z popela Jan Hus, anebo to, o čem píše Jan Amos Komenský, jako jsou Kšaft umírající matky Jednoty bratrské, anebo Modlitba pro Martu, což je text Komenského, která se stala jakoby hymnou. A tam jsou všechny hodnoty, pro které dýcháme a koneckonců o tom hovořil i Tomáš Garrigue Masaryk, že nejsme národ pro nás, ale jsme národem pro ostatní národy, abychom jim mohli ukázat, co všechno dobrého lze vykonat.
Takže od Tomáše Garrigua Masaryka oheň přeskočil až na Václava Havla a následující dva prezidenti proti všem těmto hodnotám zcela otevřeně a nepokrytě bojovali. My jsme si dělali srandu z pravdoláskařů, byť je to na prezidentské standartě, a už vůbec nehovořím o nějakých vyšších transcendentálních nebo teologických hodnotách.
To bych se ani neopovážil a koneckonců to nečekám ani od generála Pavla. A není to možná úplně nutné. Ale hodnoty, jako jsou poctivost, zastat se kamaráda, nedělat zkratky, nebýt vyčůraný, tak tyto hodnoty tady byly profesionálně zašlapávány. Nebylo to omylem, že někdo něco špatně řekl. Bylo to cílené.
Kritika Evropské unie a to je taky neskutečný, jakým byl Zeman velkým evropským fanouškem, asi jsme celkem všichni pohříchu vítali, že při jeho vítězství aspoň nad Pražským hradem začala vlát Evropská vlajka, tak se vlastně v této oblasti nic moc nestalo. Říkám si, jestli na Pražském hradě není nějaký začarovaný šutr.

Působíte jako zarytý kritik předchozích prezidentů.
Nejsem apriori proti těmto dvěma postavám. Já jsem velice vděčný za to, co Václav Klaus udělal pro tuto zemi v raných 90. letech a myslím si, že bylo dobré, že jsme tady měli na jednu stranu jakoby nerozhodného Václava Havla a na druhou stranu toho rozhodného Václava Klause. A možná se oba trošku extremizovali ve svých pozicích. A bylo to dobře.
Myslím si, že to je hrozně dobré, když v národě je nějaké pnutí, které se dokáže nějakým způsobem přetavit ani ne v kompromis, ale v lepší způsob přemýšlení nad danou otázkou. Stejně tak si myslím, že Zemanova první vláda udělala pro tuto ekonomiku taky hrozně moc. Ale v momentě, kdy nastoupili na Hrad, tak tu svoji práci přestali dělat dobře. Bylo vidět, že to byli vynikající premiéři v jistou dobu.

Často mluvíte o duchu, co to znamená?
Posledních asi osm let mě baví se dívat na všechno a na všechny entity brýlemi těla, duše a ducha. Evropa je tímto pohledem kontinent, který má takové a makové hranice a kamenů, řek, jezer, stromů, nerostného bohatství a má nějaké hranice, dá se třeba dělit a něco váží. A to je tělo.
Pak rozděluji na duši. To je neviditelná organizační struktura, jakýsi logos, teologicky nebo filozoficky. Třeba zákony. Na to nejde zaťukat, ale organizuje to naši společnost. Dalším příkladem jsou třeba peníze, jízdní řád, ve firmě management, ty také ve skutečnosti neexistují, ale organizují nám celý život.
A pak je tady duch. Pro mě premiér představuje duši národa, aby všechno fungovalo, aby polévka byla teplá a země nám vzkvétala, co se týče hrubého domácího produktu, aby byla nezaměstnanost pod „x“ procenty, inflace atd. No a pak je tady volitelný, nepovinný komponent, který už nemusí být entitě vlastní, ale přichází jakoby z jiné dimenze, chcete-li, a to je duch.

Tomu možná lépe odpovídá přímá volba prezidenta než nepřímá. Když stojí podle vás mimo entitu.
Jsem rád, že je volba prezidenta přímá, byť mnoho právníků i politologů je proti, právě z důvodu složitého zasazení do jinak fungující demokratické struktury. Ten duch je hrozně zajímavá věc i v Evropě. Jen si vezměte, že jsme Evropu často kritizovali jak zvenčí, tak zevnitř, že nemá jasného vůdce. A já si pořád říkám, že to je přece hrozně zajímavá a dobrá věc, že žádného vůdce nemáme.
Podívejte se na Rusko, které má jednoznačného, nezpochybněného za posledních dvacet let. A podívejte se, jak ani v takové oblasti, jako je armáda, nejsou schopní během několika dní převálcovat mnohem menší a ekonomicky i politicky slabší národ.
U Ukrajiny je to zrovna dobrý příklad, protože chvíli táhla doleva, chvíli zase doprava. Dějiny jsou tam velmi složité, a to nejen moderní, ale i dávné dějiny Evropy. Na Ukrajině se to vždycky mlelo, východ se západem, a od dob Řeků máme celkem jasné poukazy, že tam vznikala nejen evropská kultura, evropský duch, ale i ten východní, carský duch.
A přes absenci lídra byla schopna a stále schopna je odolávat totalitní moci armádním způsobem. Tam ale, když to přeženu banda hipíků, které nota bene vede bývalý komik. A Rusko nevyhrává, když to řeknu hodně konzervativně.
Když si člověk čte normální noviny, jako jsou CNN nebo Moscow Times, tak tam se také hovoří o tom, že jedním z důvodů, ne-li tím hlavní důvodem, proč Ukrajina byla schopná odolat tady tomu tupému, krvavému nátlaku, bylo to, že ruští vojáci neměli to, co měli ukrajinští, a tím je totiž duch. A teď se právě bojuje o ducha Evropy, zdá se mi, na ukrajinských hranicích.

Jak to můžeme aplikovat na našem domácím prostředí?
Na otázce Ukrajiny bylo krásně vidět tu ošklivost, kterou tady předvedli jak prezident Klaus, tak prezident Zeman. Klaus už s Jaklem a těmi dalšími tvrdí, že Ukrajina, není stát, který je schopen fungovat sám o sobě. A to je strašné.
To pak dále prosazoval Zeman, který do poslední chvíle zpochybňoval informace NATO a našich spojenců, že se snad na ruských hranicích připravuje ofenzíva. A v momentě, kdy odsoudil Putinovo chování, tak k tomu nepřipojil omluvu, že naši republiku deset let vedl analyticky špatně. Když je něco jednoduché, tak to znamená, že to má jednoho ducha. A my jsme tady nebyli jednoduchý, my jsme měli duchy dva. Jeden nás táhl na západ, druhý na východ.
Kdysi jsem o tom psal článek do Hospodářských novin, že nyní padla další věž zla, když Babiš odešel z postu premiéra, kde nás taky tahal všemi možnými způsoby, ale divně a zvláštně. A v žádném případě jsme se nestali vzorovou zemí Evropské unie. Ale jedna nožka, jeden nehtík toho východního bloku stále ještě trčí na Hradě, takže teď bych dokonce řekl, že máme naději, že odešla žába, která seděla dvacet let na prameni.

Autor je spolupracovník redakce. Další jeho rozhovory se zajímavými osobnostmi najdete na Offline Štěpána Křečka
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 59
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. ja jarda

  znáte ten vtip o tom,že jsme se vy… na západ a z východu přišlo ho.. dá se to i obrátit. Máme samé ekonomy, právníky a jaký je výsledek? Jsme kolonie a směřujeme mezi rozvojové země.

  • bo bobo

   Ano, od tohoto pána, a nejen od něj lze čekat jen samé dehonestace a žvásty……když o něco půjde, zmízí jako pára nad hrncem……

   • JP Jiří Pavel

    No, rád bych vám napsal, že se mýlíte, byla by to ale asi ztráta energie. Nemáte pravdu a to až tak, že ta hloupoist, kterou jste napsal je esencí lidské hlouposti. To není článek o panu Sedláčkovi, to je článek o nás všech, České republice a její pozici v dění Evropy a o jejím směřování. Jste hloupý člověk.

   • Vl Vladimír

    To nad čím pan Sedláček brečí je celosvětově důsledkem ekonomické globalizace bez dovozních cel, které by od 80. let chránily ekonomiky v civilizovaných zemích, před dovozem ze zemí, kde se s lidmi zacházelo jako s otroky a s přírodou jako se smetištěm. A velké firmy řízené prodejnými zrůdami, pod jejich vedením migrovaly právě do těchto zemí za super levnou pracovní silou a energiemi.

    Ekonomický ekosystém v civilizovaných zemích se po jejich odchodu rozpadl a velké procento vysoce kvalifikovaných lidí „z okolí“ zůstalo bez příjmů a to bylo pozorovatelné na rychlém vylidnění takových území.

    Jít proti celosvětové obchodní politice, kterou spustili pitomí a hrabiví američtí politici, tak malá země jako ČR nemohla.

    V ČR se k tomu navíc přidal rozpad RVHP a tím ztráta trhů většiny velkých firem v ČR.

    „Odbydlení“ center měst je spíše dáno tím, že se z nich stala turistická atrakce a většina obyvatel měst bydlí v dopravně výhodnějších lokalitách a chodí spíše do nákupních center.

    Pan Sedláček zdá se, nemyslí moc jako ekonom.

  • Vl Vladimir

   Zase jeden havloid který nic nedokázal a jen se přiživuje na práci jiných.

  • Ro Romana

   Přiznejte se, Jardo, že vy jste ten rozhovor nečetl?
   Tomáš Sedláček je člověk s velkým rozhledem a velkou duši, zatím co váš příspěvek svědčí o vaší malosti.

   • Vl Vladimír

    S velkou duší a velkým deficitem zdravého ekonomického myšlení. Zajímalo by mě jaké houbičky si dává než tohle vyprodukuje.

 2. Fr Franta

  Ten mě teda pobavil , co vypadá jako skotskej čáryfuk, co je havlovská umělecká bohémská svoboda oproti pojmenování reality českého života

 3. Vr Vratislav

  A to je jako v pořádku,že je to komouš kovanej,vám to nikomu nevadí?
  Že se po revoluci uvažovalo o tom,že se komunistická strana postaví mimo zákon,a teď máme na hradě jednoho z nejvíc prověřovanejch komunistů?
  Styďte se všichni,fuj.

  • Vl Vladimír

   To říkal Šimek už dávno: budu určitě volit komunisty ale ještě nevím z které strany: a Bubílková se strašně divila.

  • Vl Vladimír

   To už říkal Šimek dávno“budu určitě volit komunisty ale ještě nevím z které strany“ a Bubílková se strašně divila.

 4. MT Michaela Tužilová

  Prosím, bylo by možné v článku opravit hrubé gramatické chyby? Děkuju.

  • Re Redakce

   Dobrý den, omlouváme se, z nějakého důvodu se na webu objevila „meziverze“ a nikoliv finální text. Děkujeme za pochopení. Redakce

 5. Vo Votroubek

  Dnes se již prohlašuje za filozofa skoro každý. Já raději tíhnu k praktickým řešením. Filozofováním se státní dluh nesníží. Tím se nechci nikterak dotknout odbornosti p.Sedláčka.

  • fr franta

   Pan Sedláček je viník současného stavu. K tomu přispěl svými řečmi a polopravdami ve svých komentářích v zájmu dnešních důsledků. V poslední době nevěděl co říci a tak mlčel. Dnes s již znovu hlásí. Lépe by bylo mlčet. Patří jako občan k velké žábě na púramenu.

  • Jo Josef

   Ekonom je určitě dobrý. Jako filozof by byl asi lepší, kdyby byl zticha.

  • BM Bořivoj Mraček

   Kolonie jsme byli ruská, hochu. To ti asi uniklo. Teď jsme členem EU a NATO, zaplaťpánbůh.

    • Ja Jaromír

     Vám něco hrozí? Nesmíte vycestovat? Za minulého režimu byste za jeho kritiku šla bručet. To už si nepamatujete? Nebo přijímáte narativy od Konečné a spol?

  • Ra Radim

   Mě se posledních dvacet let dýchalo dobře. Naštěstí jsme si mohli prezidenty zvolit v přímé volbě a neopakovala se tak posledni nedustojna volba prezidenta Klause v parlamentu. Prvky prime demokracie jako je obecne referendum a odvolatelnost politiku bysme meli implementovart do naseho systemu. To co tady mame pod privlastkem „zastupitelska demokracie“ je jen 4 leta totalita viteznych stran. Budovani naprosto nekritickyho kultu osobnosti v pripade Havla je velmi smutny. Je to clovek kterej ma na rukou krev od amnestovanych vrahu, schvaloval vojenskou agresi utocnyho paktu NATO proti Jugoslavii a mel stat pred soudem, nikoliv ho adorovat.

   • MP Mirek Pichl

    máte v tom trochu guláš. Václav Havel určitě nenechal amnestovat vrahy, ti se tam jen připletli ministerstvu spravedlnosti, protože v té době měli jen zbytkové tresty. A schválit útočnou operaci NATO proti Jugoslávii, i když ona to už v té době Jugoslávie nebyla, to byl jen pokus o Velké Srbsko, to nemohl Havel, protože to bylo pouze v pravomoci premiéra. A ten to schválil a nebyl to nikdo jiný, než vámi oblíbený Miloš Zeman.

    • Ra Radim

     Guláš v tom máte vy sám. Amnestii podepsal Havel a nese za ni plnou odpovědnost. To že nevíte že NATO napadlo v roce 1999 Jugoslávii jenom dokazuje vaši neznalost. Nikdo nevytvářel velké Sbrsko. Je vidět že problematice rozoadu Jugoslávie vubec nerozumite. Chrovatsko ani Bosna a Hercegovina nemeli podle Jugoslavske ustavy pravo vyhlasit nezavislost bez souhlasu mistnich srbu. Tak to proste bylo. Nemusite s tim souhlasit, ale to je tak jediny co s tim muzete delat. Za krvavou obcanskou valku v Jugoslavii nese plnou odpovednost chorvatskej ustasovec Franjo Tudjman a bosenskej muslimskej fundamentalista Alija Izetbegovic. Doplnte si znalosti a neztrapnujte se tady. Mate pravdu, ze za nasi vladu schvalil agresi Zeman, ale nikde sem nepsal ze je to muj oblibenec a nic to nemeni, ze Havel tuto agresi taky osobne schvaloval a podporoval tim v rozporu s mezinarodnim pravem fakticky vznik Velke Albanie.

  • BM Bořivoj Mraček

   Kolonie jsme byli Ruska 40 let, hochu. A dostali jsme se na úroveň zaostalého východu, který zákonitě zkrachoval současně s Ruskem. naštěstí jsme dnes součástí EU a NATO.

 6. An Andrea

  Chtěla jsem si přečíst rozhovor, ale po prvním odstavci jsem to vzdala. Přes ty pravopisné chyby se prostě nedokážu přenést. Doporučuji panu autorovi, aby si zopakoval základní pravidla pravopisu.

  • Re Redakce

   Dobrý den, omlouváme se, z nějakého důvodu se na webu objevila „meziverze“ a nikoliv finální text. Děkujeme za pochopení. Redakce

 7. JL Jaroslav Lamr

  Neuvěřitelné, jak pan Sedláček glorifikuje exkomzločince z tvrdě komunistické kontrarozvědčické rodiny! Tisíce lidí stejného ranku jako je Pavel bylo po plyši likvidováno a následně retroaktivně okradeno o výsluhy,které Pavel pobírá, politiky ODS a spol. v roce 1995. /Krámek, Benda/ . Volbou Pavla je zbytečný zákon o protiprávnosti kom.režimu, oba lustrační zákony i zákony . 33 a 34 Sb. z roku 1995! Pavel je plivancem do tváře všem politickým vězňům, stejně tak poplyšovým obětem z jeho řad! Na tom trvám! Za presidenta ho nikdy neuznám! O manželce, politručce, nemá smysl se vyjadřovat. Kuriózní pak zůstává, jak nad Pavlem jásá pravice…

  • JP Jan Pavelka

   Já toto třeba nechápu. Nikdy jsem to nechápal ani ve 45 a 46 když byly odsuny Německy mluvícího obyvatelstva a ani v 90 letech kdy začal hon na čarodějnice.
   Nemůžeme přece vinit kluka narozeného v totalitě z toho, že chodil do Jiskřiček, že chtěl mít rudý šátek, zelenou uniformu a se zbraní v ruce bránit svou vlast.
   Ti lidé ve 48 do toho šli s tím, že bude lépe. Jejich děti nikdy neviděli nic jiného a chtěli jen žít. Chtěli jsme chodit na čaje, stát u pomníčků a zapojit se. Protože se nám všem mělo žít lépe. Chodili jsme po poli a hubili imperiální brouky, dělali chmel a bránili západní hranice před imperialisty.
   Za 30 let třeba stejně budou noví mladí přistupovat k Vám a tvrdit, že polistopadová éra byla plná lží.
   Hodnoťme lidi podle toho jak se chovají a co dělají a ne podle nálepek.
   Vždyť obdržel od Havla Medaili za hrdinství za záchranu mužů v akci. Kříž za vojenskou statečnost od Francoise Leotarda a Kříž obrany státu v roce 2018.
   Je to chlap, který v každé době jediné co chtěl je bránit tento stát s nasazením vlastního života.
   A nechte už politické vězně spát. Nemyslím si, že mi pan prezident plive do tváře, plival mi do ní kdejakej STBák s pendrekem, ale Pavel u toho nebyl.

   • Ra Radim

    Jaký jiskřičky a zelená uniforma? Četl ste Pavluv zivotopis z roku 1987? To byste asi tak nepsal! Je to normalizacni komunista, zadnej radovej clen aby mohl delat svoji praci, ale predseda zakladni organizace, kterej v roce 1987 schvaloval nasi okupaci sovetskym svazem. Komunistickej agent s krycim jmenem „Pávek“. Kdyby neprisel prevrat, tak by presne takovi jako byl „Pávek“ branili tehdejsi rezim. Pávek by byl mezi prvníma, kdo si nechá presit oci az nas obsadi cinani. Plne souhlasim s predchozim prispevkem. Zvoleni takovyho normalizacniho komunisty je to nejhorsi co nas mohlo potkat.

    • pe pepa

     Nejhorší co nás potkalo jsou hlupáci a lháři tvého ražení, hochu!

 8. JP Jan Pavelka

  Po dlouhé době jsem u čtení článku kýval hlavou jakoby se mě někdo na něco ptal a já musel souhlasit.
  Nikdy jsem nad tímto tak neuvažoval, ale pravdou je že za posledních 20 let je většina našich obyvatel spíše členy Bratrstva kočičí pracky než Rychlých šípů.
  I sám v sobě si uvědomuji, že byly hodnoty, kterých jsem si vážil, pro které jsem žil a neustoupil v nich ani o milimetr i když bych měl zůstat na ulici. Lidi si mě pro ně vážili. A dnes? Dnes už byly mnohokrát ohnuty dle situace. A ta úcta v očích ostatních je každý den menší a menší.
  Inu, vyzkoušejme to ještě jednou. Opražme svou hrdost, zvedněme hlavy i když to bude bolet a podívejme se znovu na nebe.
  Černé mraky se trhají a čím víc nás bude ctít hodnoty Čechů, tím víc bude slunce nad naší zemí. Pozdravte se na ulici, doneste sousedce nákup. Pusťte v Lidlu svačináře před sebe a překážky přelézejme a přeskakujme, nepodlézejme protože čím déle jsme v předklonu, tím těžší je se znovu narovnat.
  Chovejme se znovu tak aby si nás naše děti vážily.
  Super omnia vincit veritas.

 9. re realista

  Jsem spokojen. Všechny signály nasvědčují tomu, že už musíme být někde na tom pomyslném dnu. Teď se tam budeme ještě chvíli patlat a je naděje, že za rok, dva, tři, čtyři, pět, šest, sedm, osm, devět či deset let se konečně odrazíme směrem nahoru.

 10. Lu Luboš

  Sedláček už fakt ne. Už to není ani ekonom, jen mele nesmysly. Pokud je spokojen s tím, co se teď děje, tak to není fajn člověk.

 11. SK S. Kočí

  …zaplať státu sociální, na nájem a do huby .. Bída v Česku

 12. Pe Petr

  Malé žáby na prameni jsou pryč(Zeman a Babiš),zato velká žába(pětikoalice) tam sedí v současnosti a ještě 3 roky sedět bude…..To je teda úspěch!

 13. JN Jan. Novák,

  Vypadá to, že pan Sedláček používá k myšlení něco úplně jiného než čím se obvykle myslí.

 14. ol ola

  Všichni jsou psychopati, jenom já jsem letadlo napsal knihu Hnízdil o třech psychopatech v naší politice- Klaus, Zeman, Babiš. A ty byl důvod, proč jsme tam, kde jsme. Psychopatii berte jako poruchu osobnosti se 20 charakteristikami definice dle mezinárodního testu PCL-R testu dle Harea.

 15. Ja Jarin

  Kdo umí,ten umí akdo neumí,ten učí…anebo si jde sednout do politiky a to na co nejvíc židlí.

 16. VK Viktorie Krejčí

  Doporučuji autorovi rozhovoru, aby si vždy před zveřejněním přečetl text, opravil hrubé gramatické chyby, především v interpunkci, a četné stylistické neobratnosti. Myslím, že vizitkou novináře by měla být perfektní znalost jazyka a schopnost jím vládnout.

 17. VU Václav Urbánek

  Už ten nadpis článku a úvodní věty či úvahy tohohle „filozofa“ Tomáše Sedláčka se mi jeví být nesmírně drzé, hodně nafoukané a nejspíš i (naprosto) zcestné. Takže cirka od třetího odstavce v četbě takovéhoto blábolu už nepokračuji. Snažně prosím a doufám, že lidé typu Tomáše Sedláčka nebudou u kormidla České republiky.

 18. ka kaco

  no je mi divné ekonom asi je dobrý ale nějak mi nejde do hlavy poradce Havla prezidenta 16 -26 letech hodně mladej rádce

 19. OK Oldřich Kupec

  Co slovo to „perla“. „Ale skutek utek“. Já si vážím ekonomů, kteří své názory zaroveň realizují a nedají na pomlouvání. Z čechů je to pro mne Baťa, Čuba a Babiš, zde zatím pomluvy převažují, ale ti co pomlouvají, sami nic nedokázali a poslouchají rady, které Čechům nic nedávají.

 20. Mi Mirek

  To je stejné plácání jak za Klause,trh vše vyřeší a nyní máme v EU nevyšší ceny energií a potravin,západ nám vrací lépe řečeno si bere co sem jakoby investoval,miliardy dividend plynou mimo na ši kasu a co na to slavní ekonomové,nic drží hubu a krok,a lidi vše zaplatí. ve zvýšeném DPH.

 21. ad adalbert

  Pan Sedláček to napsal dobře a mnoho komentářů pod ním to dosvědčilo, jak ta česká ubohost ala Zeman a nadutost ala Klaus má u nás kořeny.. V podstatě se panu Sedláčkovi divím, že má ty Čechy tak rád. Proč? Je prostě optimista…

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB