Toyota se inspirovala v americkém supermarketu

Toyota se stala prvním výrobcem na světě, jehož roční produkce překročila deset milionů aut. Za úspěchem automobilky stojí systém, který se dnes označuje jako lean manufacturing (štíhlá výroba – pozn. red.), který si od té doby osvojila řada firem na celém světě. Sloužící k tomu, aby byla produkce rychlejší, levnější a lepší. A právě jemu děkuje japonská značka za svůj úspěch.
Takhle se v automobilce vyrábějí motory. Foto: Toyota

Díky němu může vyrábět automobily v tak velkém měřítku, aniž by tím utrpěla jejich kvalita, se kterou jde ruku v ruce spolehlivost vozů, na niž řidiči nedají dopustit.

Na počátku dvacátého století si zakladatel Toyoty, Sakiči Tojoda, otevřel výrobní závod, kde produkoval mechanické stavy. Až jeho syn, Kiičiro Tojoda, zahájil v roce 1937 výrobu automobilů.

Firma si od samého začátku musela poradit s omezenými zdroji.

Druhá světová válka způsobila obrovský výpadek v dodávkách surovin a japonská ekonomika utrpěla těžké rány.

Situace byla tak zlá, že se v určité době do pick-upu Toyota Model K začal montovat pouze jeden přední světlomet a brzdy byly pouze na přední nápravě.

Nápad ze supermarketu

S takto omezenými možnostmi musely být japonské firmy kreativní, aby dokázaly uspět na trhu. Zlomový okamžik pro výrobní systém Toyoty přišel na počátku 50. let. Synovec Kiičira, Eidži Tojoda, tehdy společně se zkušeným inženýrem firmy, Taiiči Óno vyrazil do Spojených států.

Eidži Tojoda na arch. snímku z roku 1967. Foto: Toyota

Navštívili továrnu Ford River Rouge v Michiganu. Rozsah výroby na ně udělal veliký dojem. Viděli však, že v ekonomicky zruinovaném Japonsku nejsou pro vybudování takového systému podmínky. Ve Fordově továrně byly ve skladech uloženy zásoby na celé měsíce, což si Japonci nemohli dovolit.

Největším zdrojem inspirace se však pro Eidžu Tojodu stal supermarket. V jeho vlasti zatím nebyly. Povšiml si, že si zákazníci mohou z regálů vzít přesně to, co chtějí a kdy chtějí.

Rozhodl se založit výrobní linku na podobném pravidle. V konečném důsledku se vyrábělo pouze tolik dílů, kolik bylo v daném okamžiku potřeba. Tak vznikl systém just-in-time.

Konec plýtvání

Výroba menších sérií součástek umožnila firmě fungovat s omezeným rozpočtem, eliminovala plýtvání zdroji, s nímž se Fordův systém potýkal. Z organizačního hlediska byla výroba v továrnách Toyoty založena na metodě Kanban, která spočívá v plánování s využitím formulářů. Umožnila lépe kontrolovat díly, které se buď právě vyráběly, nacházely v regálech, anebo je odebírala výrobní linka.

Toyota tento systém používá dodnes, ovšem formuláře nahradily čárové kódy. Třebaže tato metoda vyžaduje značnou disciplínu celého výrobního ekosystému, včetně subdodavatelů, a ne všude mimo Japonsko se ji daří zavádět bez vzniku rizika prostojů, Toyotě umožnila zvýšit výrobu o impozantních 30 procent.

PSALI JSME:
Auta ještě zdaleka neumí řídit sama, říká šéf Toyoty v ČR Martin Peleška

Odpovědnost nese každý

Majitel Toyoty si rovněž povšiml, že v amerických automobilkách stále fungovala raná řešení Henryho Forda. Zaměstnanci udržovali maximální úroveň výroby, snažili se docílit maximální efektivity, pak ale museli opravovat vadné automobily.

Tojoda se domníval, že je s tím spojeno příliš mnoho problémů a zaměstnanci nejsou motivovaní pracovat přesně. Proto nechal u každého pracoviště namontovat vypínač, kterým mohl kterýkoli zaměstnanec zastavit celou montážní linku, pokud odhalil nějaký problém. Celý tým se potom pustil do jeho řešení. Díky tomuto systému se počet vadných výrobků a výrobních chyb rapidně snížil.

Když se tato zásada spojila s pravidlem Kaizen, tj. neustálým zdokonalováním, výrobní systém automobilky umožnil vybudovat značku, která je známá výrobou spolehlivých a nepříliš drahých automobilů. Firma se současně specializovala na překvapivě rychlou výrobu. Roku 1962 opustil vrata továrny milion vozů. V roce 1972 jejich počet překročil deset milionů.

Pohled na skladové zásoby dílů v továrně v polském Valbřichu (Wałbrzych), která je pár desítek kilometrů od českých hranic. Foto: Toyota

Globální vzor řízení

Dodnes Toyota vyrobila celkem více než 250 milionů aut. Již dlouhá léta se na ni jiní výrobci obracejí a čerpají od ní znalosti a zkušenosti s lean managementem – spojením vysoké úrovně řemeslné práce a masové výroby, předcházení mrhání zásobami a stálého zdokonalování.

Na seznamu podniků, které se učí od Toyoty, nalezneme firmy z různých odvětví, např. Boeing, Intel, Pixar, IBM nebo Porsche. Výrobní systém Toyoty a lean management se vyučují na univerzitách po celém světě a automobilka také vede speciální nadaci, jejímž úkolem je šířit dovednosti efektivního řízení ve veřejných institucích, nevládních organizacích a malých podnicích.

Pozn. autora: Při přepisu japonských jmen jsme se drželi ustálených pravidel češtiny, např. zde. Důvodem, proč se automobilka jmenuje „Toyota“ a nikoliv „Tojoda“ (podle zakladatele), je to, že lidé si mysleli, že to zní lépe a také proto, že v japonštině může být slovo „Toyota“ napsáno osmi tahy. Podle tamních pověr číslovka 8 přináší štěstí.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Zima je tu: Přezutím pneumatik to jen začíná

Dětem jsme pořídili zimní bundy, zazimovali jsme chalupy, definitivně zamávali letnímu obutí, ale zapomínat nesmíme ani na své plechové mazlíčky. Za přezutí pneumatik máte samozřejmě pochvalu, ale tím to rozhodně …

Benzin, nafta, nebo elektřina? V Česku stoupá zájem o LPG

I když někteří aktivisté považují motoristy za zločince a auta za vražedné nástroje, těžko mohou popřít fakt, že představují jednu ze stěžejních hnacích sil ekonomiky. Ve světle aktuálních prodejů elektromobilů, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?