Třetí čtvrtletí podle indexu smazalo ztráty českých investorů z počátku roku

Průměrný český investor ve třetím čtvrtletí letošního roku dosáhl kladného zhodnocení 2,45 %. Téměř se mu podařilo umazat zbývající část ztrát z prvního kvartálu. Po devíti měsících tak dosahuje lehce záporné výkonnosti ve výši -0,94 procenta. Vyplývá to z aktuálního Indexu českého investora CII750, který sestavuje Fincentrum & Swiss Life Select.
Zdroj: CII750, Fincentrum & Swiss Life Select a Thomson Reuters, vychází ze základu k 31. 12. 2019

V porovnání s druhým čtvrtletím se podle indexu dynamika růstu výnosů českého investora poněkud zpomalila. Křivka indexu se tak stabilizovala a lehce zploštila svůj tvar. V červenci meziměsíčně zhodnotil český investor o téměř 1,23 procenta. Následující měsíce začala dynamika ubírat na tempu, kdy v srpnu i září shodně jeho investice vyrostly o 0,6 procenta.

V rámci rozložení portfolia Indexu českého investora CII750 se v prvních dvou měsících třetího čtvrtletí nejvíce dařilo akciovým fondům. V září celkový výsledek zachraňovaly fondy s konzervativní strategií, držící například české státní dluhopisy. Poslední měsíc tedy hrál ve prospěch konzervativnější povahy průměrného českého investora.

„V červenci a srpnu jsme byli svědky pokračujícího strmě rostoucího trendu amerických technologických titulů. Svou výkonností tak zastínily evropský trh. Na druhou stranu si oba kontinenty prohodily pořadí ohledně výkonnosti domácích měn. Investor držící evropské akcie mohl vydělat na posilujícím euru, zatímco dolar znehodnocoval. Vysoké ocenění amerických technologických akcií se stále více odchylovalo od skutečných fundamentů a reálné ekonomiky,“ komentuje vývoj Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum Swiss Life Select.

PSALI JSME:
Výnosy za třetí čtvrtletí odstartovaly slibně. Velká očekávání patřila Netflixu a Tesle

V září však nastal obrat. „Letošní hlavní akciový motor se zadrhl a technologický sektor táhl americké indexy dolů,“ připomíná analytik s tím, že v daném měsíci se naopak slušně dařilo českým státním dluhopisům. V zahraničí pak byly pro svoji atraktivitu poptávány i americké dluhopisy navázané na vývoj inflace. „Ta se totiž v USA stala velkým tématem po změně měnové politiky americké centrální banky FED, která by tak mohla tolerovat její vyšší úrovně,“ uvádí Bechník.

Ve třetím čtvrtletí obstály komodity jako stříbro či měď. Vysokého zhodnocení dosáhli investoři také při držbě akcií z amerických indexů NASDAQ nebo S&P 500, které navzdory zářijovým cenovým korekcím dokázaly za celé čtvrtletí předvést slušnou výkonnost. Při detailnějším pohledu na širší americký index S&P 500 se ve třetím čtvrtletí z nejvyšších zisků těšily sektory jako technologie, průmysl a zbytná spotřeba.

Zajímavých zisků dosáhly akciové trhy rozvíjejících se ekonomik nebo například německé akcie. Trhy rozvíjejících se ekonomik využily k růstu červencový optimistický sentiment investorů. V září současně neprošly takovými cenovými propady. „Zde se ale bavíme o výrazných rozdílech, region od regionu,“ podotýká analytik: „Například středoevropské a jihoamerické burzy stále zaostávají za asijským regionem.“

PSALI JSME:
Září bylo podle indexu plodné pro konzervativnější podílové fondy

V posledním měsíci třetího čtvrtletí prospěla menší nervozita na finančních trzích právě bezpečným přístavům. Zajímavou výkonnost tak nabídly i české státní dluhopisy, jejichž index meziměsíčně posílil zhruba o 1,5 procenta. Optikou korporátních dluhopisů zůstaly v září poblíž svých hodnot především bezpečnější dluhopisy investičního ratingového pásma. Rizikovější dluhopisy v průměru lehce klesly.

Pohledem na výkonnost za uplynulá tři čtvrtletí všech globálně významných akciových trhů se nedařilo například Brazílii, Velké Británii nebo Francii. Dobré výsledky si na druhé straně připsala například Čína, USA nebo Německo. V rámci drobnějšího dělení jednotlivých sektorů nejlepších výsledků, od začátku roku, dosáhl on-line maloobchod, informační technologie, potraviny a průmyslové nemovitosti.

Napříč všemi třídami aktiv vedle akcií z technologického sektoru jasně dominují vzácné kovy – zlato a stříbro. Na prvních příčkách se s výkonností od začátku roku stále drží také bezpečné dluhopisy.

Tabulka níže ukazuje umístění fondů podle jejich čtvrtletní výkonnosti přepočtené do české koruny.

PSALI JSME:
Cena zlata i přes své propady bude dlouhodobě posilovat

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Německá burza vystoupala na nové maximum

Zatímco 16. března 2020 dosahoval index DAX úrovně 8 256 bodů, dnes vystoupal na úroveň 14 185 bodů. Investoři tak mohli dosáhnout na zhodnocení ve výši 72 procent za necelý rok.

Věštec z Omahy napsal dopis investorům

Warren Buffett je známý neokázalým a střídmým životním stylem. Jako jeden z nejbohatších lidí na světě bydlí ve starém domě v Nebrasce za 30 tisíc dolarů. Přestože již oslavil devadesáté narozeniny, jeho investiční …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru